שתף קטע נבחר

נתניהו לפאנטה: הזמן אוזל לפתרון בדרכי שלום

ראש הממשלה חזר בפגישתו עם שר ההגנה האמריקני על משנתו שלפיה לסנקציות לא הייתה עדיין כל השפעה על תוכנית הגרעין האיראנית, אולם שיבח את הצעדים האחרונים כלפי הרפובליקה האיסלאמית: "תהיה לכך השפעה גדולה יותר". פאנטה: "לא נאפשר לאיראן נפתח נשק גרעיני. נקודה"

אחרי שדאג להבהיר לדרג הביטחוני בישראל שרק הדרג המדיני יקבע אם לתקוף באיראן, מדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו באוזניו של ראש הדרג הביטחוני האמריקני, שר ההגנה לאון פאנטה, כי בכל הקשור לסוגיה האיראנית אוזל הזמן לפתרון בדרכי שלום.

 

ביקור פאנטה בישראל - דיווחים קודמים ב-ynet:

ברק לפאנטה: אין זמן לסנקציות, אנחנו נקבע לבד

לאון פאנטה בישראל, חצי מדינה בפקק תנועה  

 

לפני פגישתם בירושלים בצהריים (יום ד') אמר נתניהו לפאנטה כי "היום תהיה לנו ההזדמנות לדון באתגרים הרבים הניצבים בפני האזור ואין אתגר יותר מבלימת חתירתה של איראן להשגת יכולת גרעינית צבאית. איראן היא נותנת החסות הגדולה בעולם לטרור ויש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן – המשטר המסוכן ביותר בעולם – מלפתח את הנשק המסוכן ביותר בעולם".

 

"האיראנים לא שוכנעו שאנחנו רציניים". נתניהו ופאנטה, היום (צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות) (צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות)
"האיראנים לא שוכנעו שאנחנו רציניים". נתניהו ופאנטה, היום(צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות)

 

נתניהו הזכיר לשר ההגנה האמריקני את דבריו שלפיהם לסנקציות על איראן יש השפעה גדולה על הכלכלה האיראנית וציין בהקשר זה: "זה נכון. אני משוכנע שלסנקציות האחרונות שקידמו הנשיא אובמה והקונגרס תהיה השפעה גדולה אף יותר על הכלכלה האיראנית. אולם למרבה הצער, לא לסנקציות ולא לדיפלומטיה לא הייתה עדיין כל השפעה על תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית".

 

בהמשך ציין ראש הממשלה כי אמריקה וישראל הבהירו כמה פעמים שכל האופציות מונחות על השולחן. "אתה עצמך אמרת לפני מספר חודשים שכשכל האופציות האחרות ייכשלו, אמריקה תפעל", אמר נתניהו לאורחו. "אולם אפילו ההצהרות הללו לא הניאו את האיראנים מלהמשיך בתוכניתם. יהיו ההצהרות שלנו תקיפות ככל שיהיו, הן לא הצליחו לשכנע את האיראנים שאנו רציניים בכוונתנו לעצור אותם".

 

נתניהו אמר עוד כי "כיום המשטר האיראני מאמין שאין לקהילה הבינלאומית את הרצון לעצור את תוכניתו הגרעינית. זה חייב להשתנות וזה חייב להשתנות מהר, כיוון שהזמן לפתור את הסוגיה בדרכי שלום הולך ואוזל". נתניהו גם הודה לפאנטה, לנשיא אובמה ולקונגרס האמריקני על חיזוק

הקשרים האסטרטגיים בין שתי המדינות.

 

"נמצה את כל האופציות" 

שר ההגנה האמריקני אמר בנוגע לנושא האיראני כי "אני מבקש לחזור שוב על עמדתה של ארה"ב שבכל הקשור לאיראן, לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני. נקודה. לא נאפשר להם לפתח נשק גרעיני, ונמצה את כל האופציות במאמץ להבטיח שזה לא יקרה".

 

פאנטה הוסיף כי "אני רוצה שאתה והעם בישראל תדעו כמה דברים שלא השתנו ולא ישתנו. ארה"ב ניצבת איתן לצדה של ישראל, ומחויבותנו לביטחון ישראל ולביטחון אזרחיה איתנה

כסלע. שלא תהיה כל טעות. אנו נמשיך להיות נחושים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני אי פעם".

 

בהמשך נפגש פאנטה גם עם נשיא המדינה שמעון פרס. גם בשיחה ביניהם עמד על הפרק הנושא האיראני. פרס אמר כי "עדיף שהתוכנית הגרעינית האיראנית תיעצר ללא פעולה צבאית, אך בלי הבנה איראנית שקיימת אלטרנטיבה צבאית רצינית, האיראנים לא יבינו את המסר".

 

פאנטה אמר לנשיא כי "זו מחויבות אישית שלי, שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני. נמשיך לעבוד ביחד בסוגיה האיראנית, הבהרנו בצורה ברורה - איראן לא תפתח ולא יהיה לה נשק גרעיני. זו אמירה ברורה ולא תוכנית הכלה".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ופאנטה
צילום: EPA
פאנטה ופרס
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים