שתף קטע נבחר

לאחר סחבת של 7 שנים: המהפך האורגני מתחיל

לפני שבע שנים התקבל בכנסת החוק להסדרת הייצור והשיווק של תוצרת חקלאית אורגנית מהצומח והחי, אולם רק היום השלימה ועדת הכלכלה את אישור התקנות המאפשרות את יישומו. במסגרת התקנות, יוצמד תו רשמי למוצרים אורגניים ויבוצעו ביקורות פתע אצל לפחות 10% מהיצרנים

מהפכת המזון האורגני יוצאת לדרך. ועדת הכלכלה השלימה היום (ה') את אישור התקנות המאפשרות הפעלה מלאה של החוק להסדרת הייצור והשיווק של תוצרת חקלאית אורגנית מהצומח והחי. החוק התקבל בכנסת לפני 7 שנים, העבודה על התקנות החלה בוועדה בסוף 2009, וחלק מהתקנות אושרו בראשית 2010, בימי שר החקלאות הקודם שלום שמחון. המלאכה הושלמה לאחר הפוגה של כשנתיים וחצי, בלחץ מחליפתו, השרה אורית נוקד. יישום התקנות יתחיל ב-1 בינואר 2013.

 

 

המפתח להפעלת החוק אושר היום בתקנות שמסדירות את מנגנון הפיקוח והבקרה על התוצרת האורגנית. מנגנון זה אמור להקפיד על אמינות ומהימנות התו הרשמי שיוצמד למוצרים. התו מעיד כי הם גודלו ועובדו בתנאים החקלאות האורגנית שנקבעו בחוק, והתוצרת אכן נקייה מחומרי הדברה, כימיקלים אחרים ותכשירים רפואיים למיניהם. מהימנות התו אמורה להצדיק את תוספת המחיר המהותית שנגבית על המוצרים.

 

היום השלימה הוועדה את התקנות הנוגעות לייצור ושיווק התוצרת האורגנית מעולם החי (עופות, ביצים וכו'), את הפרק העוסק במיון, אריזה, אחסון והובלת התוצרת, את הפרק העוסק בהסדרת המכירה והיבוא, והפרק החשוב ביותר שמסדיר את הביקורת על פעולות החקלאי, המשקים או המפעלים המגדלים או מעבדים את התוצרת עד לשיווקה.

 

לגבי תוצרת חקלאית מיובאת נקבע בתקנות שאושרו היום, כי הגוף המפקח על הטוהר האורגני של המוצרים (שיורכב מנציגי המשרדים הנוגעים בדבר - חקלאות, בריאות, תמ"ת) לא יתיר שימוש ב"סמל הבקרה לתוצרת אורגנית" גם למוצרים ולבעלי חיים מחו"ל - אלא אם גידולם ושיווקם נעשה תחת פיקוח גוף מקביל ומוכר במדינת המוצא.

 

ביקורות פתע אצל 10% מהעוסקים

ככלל נקבע בתקנות אלה כי תוצרת אורגנית מן החי לא תוצע למכירה לצרכן אלא כשהיא ארוזה מראש ועל גבי אריזתה מופיעים – בתוספת לתו הבקרה האורגני הרשמי – גם הסמלים ושם העוסק הישיר שמאחורי התוצרת. זאת למעט מוצרים שנמכרו ישירות במשק של העוסק בתנאי שהוא לא משק מעורב, ובמקום המכירה אין תפזורת של תוצרת שאיננה אורגנית שעלולה לזהם את המוצר הטהור.

 

התקנות שאושרו היום להסדרת הפיקוח והבקרה מחייבות את הגוף המפקח לקיים ביקורות קבועות של העוסקים בגידול, עיבוד ושיווק התוצרת בתדירות שלא תפחת מפעם בשנה בהודעה מראש ובפעמים הבאות ללא הודעה. ביקורות פתע יתקיימו לפחות אצל 10% מהעוסקים. במסגרת הביקורות יילקחו מהמבוקרים דגימה שנתית של חלקות מרעה ותוצרת מן החי לבדיקות מעבדה אחר שאריות של חומרים שפוסלים את המוצר כאורגני.

 

תוצרת שנפסלה תחייב את העוסק – אם הוא מעוניין להחזיק בתו האורגני – לבצע "הסבה" של בתי הגידול של בעלי החיים, שהם מקור התוצרת, לטיהורם מהחומרים המזיקים, עד שהגוף המפקח בדק ומצא כי העוסק ראוי לקבל מחדש את התו הרשמי. התקנות מביאות בחשבון אפשרות של זיהום סביבתי שאיננו מאחריות העוסק אבל מכירות בו בתנאי ששיעורו לא יעלה על כמות מזערית מכסימלית של המזהמים.

 

התקנות אושרו לאחר שמשרד החקלאות שלח את הטיוטה שלהן לבעלי העניין והתייעץ אתם כנדרש בחוק. חלק מהערותיהם השתלבו בנוסח הסופי שהובא לאישור ועדת הכלכלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
גידולים אורגניים
צילום: shutterstock
מומלצים