שתף קטע נבחר

אדרי לדין משמעתי, קצינים בהלם: "קשה להבין"

האם מעשה הטיוח בפרשת ניסו שחם מטויח גם כן? במשטרה לא הפסיקו לדבר היום על ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד תת-ניצב ניסים אדרי. קצין בכיר: "גם למפכ"ל או לשר יהיה מה להגיד בעניין". קצינה: "יש שוטרות רבות שמפחדות"

סערת שחם ממשיכה לטלטל את המשטרה והיום (ה') הייתה זו ההחלטה שלא להעמיד לדין את תת-ניצב ניסים אדרי, שידע על המקרה ולא דיווח, שהפכה לשיחה היום. "קשה מאוד להבין את ההחלטה, כשמדובר בקצין שאמור להיות האורים והתומים בכל מה שקשור לאתיקה", אמר ל-ynet קצין משטרה בכיר המשרת בצפון הארץ. במקביל, נחקר הערב שוב ניצב ניסו שחם במחלקה לחקירות שוטרים.

 

פרשת ניסו שחם - כתבות נוספות ב-ynet:

 

לדברי הקצין הבכיר, "גם לעבירה שנופלת רק במסגרת המשמעתית, יש השלכות חמורות כאשר מדובר בקצין שמקבל החלטות הרות גורל לחייהם של אזרחים אחרים, שעומדים גם הם בחקירות והוא צריך להחליט מה יעלה בגורלם. באיזשהו מקום זה מערער את התוקף שיש להחלטות כאלה".

 

הקצין הוסיף כי להערכתו, הדין המשמעתי לא יהיה סוף פסוק מבחינתו של אדרי. "גם למפכ"ל או לשר יהיה מה להגיד בעניין", אמר. "היו מקרים בעבר שהוחלט כי קצינים שבדיון המשמעתי קיבלו התראה או נזיפה, גם לא יישאו בתפקידי פיקוד תקופה מסוימת".

 

"מעל באמון המשטרה"

לדברי אותו קצין, התחושה כמפקד המתמודד עם הסיטואציה והנחלתה לפקודיו - מביכה. "אם אתה מחנך את השוטרים והקצינים שאתה מפקד עליהם לערכים, הדבר היחיד שאתה יכול להגיד פה הוא שמדובר בתקלה ערכית ממדרגה ראשונה", אמר.

 

קצינה בדרגה בכירה יחסית אמרה היום ל-ynet כי אינה מכירה את פרטי הפרשה מעבר למה שפורסם בתקשורת, אך הדגישה כי "ההחלטה שלא להעמיד לדין קצין שידע על הטרדה מינית ולא דיווח, חמורה בעיני מאוד. זה לא קשור רק למקרה ההטרדה המינית, אלא לעובדה שלא דיווח על עבירה והתעלם ממנה, משום שבוצעה על ידי מפקדו.

 

"במקרה כזה הקצין לא מועל רק באמון הפקודים שלו או בתפקידו. הוא מועל באמון שנתנה בו המשטרה כארגון, כשמינתה אותו לתפקיד".

 

אין אף אישה בדרגת ניצב

הקצינה, המשרתת במרכז הארץ, אמרה כי "כל שוטרת באשר היא יכולה לפנות למחלקה לחקירות שוטרים, כך אני הייתי נוהגת אם מישהו היה מנסה לפגוע בי בצורה כלשהי. אבל יש שוטרות רבות שמפחדות. הן יודעות שלקצינים הבכירים יש גב, ימנו להם עורך דין וייתנו סיוע, ואילו אותן יציגו כמתלוננות סדרתיות, יפשפשו בעברן ויראו עם מי יצאו וכו'. זה כבר לא רק חשיפה בחקירה ובבית המשפט, אלא גם חשיפה תקשורתית", ציינה.

 

לדברי הקצינה, המערכת המשטרתית אינה קלה לנשים, והמסר מחלחל משדרת הפיקוד העליונה - המורכבת מגברים בלבד, כלפי מטה, מעודד את הקונפליקט שמוביל לאירועים מביכים.

 

"אחוז הנשים במערכת גבוה מרבע, אך בקרב הניצבים אין כיום אישה אחת, והנשים בדרגות תנ"צ משרתות בתפקידים מינהליים", אמרה. "בקרב יותר מ-70 תחנות משטרה בארץ, יש כיום רק שתי מפקדות תחנה. כדי להתקדם, את צריכה שכל חבורת הגברים שם למעלה תצביע דווקא עבורךְ.

 

"אני רואה כיצד זה מחלחל לקצונה בדרגות הביניים כאשר אני צופה באנשים הרבה פחות מוכשרים ממני, שמקודמים מהר יותר רק משום שהם גברים. במצב כזה, יש ככל הנראה שוטרות וקצינות שמוותרות לעצמן מהבחינה הערכית כדי לפלס את דרכן למעלה, ואז אתה מוצא רומנים בין קצינים בכירים לקצינות פחות בכירות. השלב הבא הוא מינויים בלתי מובנים ובלתי ראויים, וזה נורא קשה לראות את זה מהצד".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצב ניסו שחם
צילום: אוהד צויגנברג
תת ניצב ניסים אדרי
צילום: חיים צח
מומלצים