שתף קטע נבחר

שופט בריטי אישר לילדה יהודיה בת 10 להתנצר

זוג יהודים בריטים התגרשו לפני כשנתיים, וזמן קצר לאחר מכן האב התנצר. בתם של השניים ביקשה לטבול ולהתנצר גם היא, אך נוכח התנגדותה של אמה - בית המשפט נדרש לסוגיה

בית משפט באנגליה אישר לילדה יהודיה בת 10 לטבול ולהתנצר, למרות התנגדותה הנחרצת של אמה, אך לאור רצונה האישי ובהתאם לתפיסת עולמו של אביה - יהודי שהתנצר לפני כשנתיים. "חובה ל

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

על-פי הדיווח בעיתון "טיימס", התיק הנפיץ הגיע לפתחו של השופט ג'ון פלאט, שנדרש להכריע בסוגיה: בני הזוג, שניהם יהודים, התגרשו ב-2010 והגיעו להסכמה על משמורת משותפת על שני ילדיהם (שפרטיהם חסויים). כעבור זמן החליט האב להתנצר - ובהסכמת האם, לקח את ילדיו עמו לכנסייה בימי ראשון. 

 

אלא שכעבור זמן החליטה הבת כי גם היא, כאביה, רוצה לטבול ולהתנצר. האם, שהתנגדה בתוקף, טענה כי אין לאפשר לבתה לעשות זאת - אלא רק כאשר תגיע לגיל 16, תבין ותדע יותר, ותוכל לקבל החלטה מיושבת ומושכלת. השופט דחה את עמדת האם וחיבר מכתב לילדה, שבו הוא מסביר לה מדוע הכריע כפי שהכריע.

 

השופט פלאט פתח בהסבר כללי שבו הוא מבהיר לילדה כי שני ההורים רוצים בטובתה, ותפקידו הוא להחליט מי מהם צודק. הוא גם הודה לילדה על כך שהבהירה בפניו, באופן נהיר במיוחד, מדוע היא רוצה לעבור את הטבילה. "חשוב לי לדעת איך את מרגישה כלפי התהליך", הדגיש.

 

"התפקיד שלי הוא פשוט להחליט מה הכי טוב עבורך, והחלטתי שיש לאפשר לך להתחיל באופן מיידי שיעורי נצרות ושתוטבלי ברגע שהכומר יחליט שאת מוכנה לכך", כתב השופט, אך מיד הבהיר: "חשוב שתדעי שהטבילה אין משמעותה ויתור על המסורת היהודית שלך. זה תמיד יהיה חלק ממך ואני מקווה שתמשיכי ללמוד עוד על השורשים הללו ועל האמונה של אמך. גם לאחר הטבילה עדיין תהיי חופשית לשנות את דעתך בנוגע לאמונותייך, אם תחליטי לעשות זאת בגיל בוגר יותר".

 

טקס קבלה - רק בגיל 16

השופט פלאט ציין בפני הילדה כי חשוב שתדע שאהבתם של הוריה כלפיה לא תשתנה כלל בעקבות

הטבילה: "אני מבין שהחודשים האחרונים היו קשים עבורך", כתב, "אך זה נגמר כעת, שההחלטה נפלה".  

 

בגוף ההחלטה כתב השופט כי האב הצהיר שאין בכוונתו להתכחש למסורת ולתרבות היהודית של ילדיו, והוא אף מודע לכך כי הם יישארו יהודים כל חייהם מאחר שנולדו לאם יהודיה. 

 

בנוסף השופט קבע כי על אף ההסכמה לטבילה, אין לערוך לילדה טקס קבלה (קונפירמציה) כמקובל אצל מאמינים חדשים. "נוכח שורשיה היהודיים, אני סבור כי על הילדה להבין טוב יותר את מהות העניין", כתב, "לפיכך אני מציע כי ללא הסכמת אמהּ, הילדה לא תעבור את הטקס עד גיל 16".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש אישור להתנצר
צילום: index open
מומלצים