שתף קטע נבחר

אסד הזיז נ"מ לגבול לבנון, 'רוסיה שלחה 3 נחתות'

ימים אחדים לאחר שנתניהו וברק הזהירו שנשקלת תקיפה בסוריה, הזיז בשאר אסד מספר "חסר תקדים בהיקפו" של סוללות נגד מטוסים לגבול לבנון. רוסיה הכחישה דיווח שהיא שולחת שלוש נחתות לסוריה. ברקע: דיווח על עוד שני אנשי צבא בכירים שערקו

אחרי האיומים מישראל, אסד מזיז טילים: צבא סוריה הזיז סוללות טילי קרקע-אוויר חדשות לקרבת הגבול עם לבנון באזור סהל, כפר יאבוס ומשאריף א-טפיל. כך מדווחים כלי תקשורת ערביים. הדיווחים הללו מגיעים לאחר שישראל הזהירה כי תתקוף משלוחי נשק ומתקנים כימיים אם אסד יעביר נשק כימי וטילים לידי חיזבאללה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הוציא מכלל אפשרות התערבות צבאית וגם שר הביטחון, אהוד ברק, הבהיר כי ישראל תשקול פעולה. רוסיה ממשיכה לספק תמיכה לנשיא הסורי ושיגרה שלוש נחתות לנמל טרטוס בסוריה ועליהן 120 חיילים.

 

הזירה מתחממת - דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

משימה בלתי אפשרית. אנאן פרש, מישהו מופתע?

דובר צה"ל מודאג מה"כימיה" בין אסד לנסראללה

אובמה אישר ל-CIA לסייע למורדים בסוריה

  

גורם ביטחוני לבנוני אמר אתמול לעיתון אל-אחבר המקורב לארגון חיזבאללה כי הסורים עדכנו את את הצד הלבנוני בחלק מהפרטים של אותו תגבור צבאי שהוא כמעט חסר תקדים בהיקפו. לדברי הגורם, הצד הסורי גיבש תוכנית צבאית כוללת לאורך קו הגבול עם לבנון.

  

העיתון א-שרק אל-אווסט היוצא לאור בלונדון עסק אף הוא בהרחבה בסוגיית פרישת סוללות הטילים של צבא סוריה בגבול עם לבנון. גורם צבאי לבנוני אמר לעיתון בניסיון להרגיע כי "אין מידע ודאי לגבי פריסת סוללות טילי קרקע-אוויר בקרבת הגבול עם לבנון". לדבריו, התגבורים הצבאיים הם צעדים שגרתיים שנוקט הצבא הסורי כדי למנוע הסתננות של חמושים משטחי לבנון לתוך סוריה באמצעות המעברים הלא חוקיים.

 

צבא סוריה מתרגל שיגור טילים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צבא סוריה מתרגל שיגור טילים(צילום: EPA)
 

הפגנה בלבנון נגד אסד (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה בלבנון נגד אסד(צילום: AP)

 

הוא הדגיש כי אין עוינות בין לבנון לסוריה שמצריכה הצבת סוללות נ"מ בגבול בין שתי המדינות. בתשובה לשאלה אם הצבא הסורי נקט אמצעי זהירות אלה מחשש להתקפה נגד סוריה, השיב הגורם כי "פריסה של טילים מהסוג הזה נעשית בהתאם לתוכנית הגנה אווירית מתאומת שהוכנה כהלכה. בהנחה שהכוחות הסוריים חוששים מהתקפה של נאט"ו נגדם, ההתקפה הזאת לא תתבצע מצדה של לבנון, ולבנון לא תאפשר התקפה כזאת נגד סוריה משטחיה או מהמרחב האווירי שלה".

  

המומחה הצבאי הלבנוני, ניזאר עבד אל-קאדר, אמר לעיתון כי "התגבורים הצבאיים הסוריים נועדו להזהיר את הגורמים החיצוניים מאפשרות של כל התערבות צבאית שמטרתה לפגוע במשטר. פרישה של סוללות טילי נ"מ בגבול היא אמצעי זהירות מפני תקיפות אוויריות שעלולות לפגוע במשטר הסורי".

 

שלוש נחתות רוסיות בדרך לסוריה

מוסקבה לא מתכוונת להניח למשטר אסד לקרוס כל כך מהר, ולפי דיווחים בינתיים ממשיכה לספק לו משענת. היום דווח כי בסוף השבוע יגיעו לנמל טרטוס שבסוריה שלוש נחתות רוסיות ועליהן 120 חיילים. מוסקבה הכחישה את הדיווח הזה. רוסיה מחזיקה בטרטוס כוח קבוע של פחות מ-100 חיילים. זה הנמל היחיד מחוץ לרוסיה שבו מחזיקה המעצמה כוח קבוע. לפי הדיווחים הנחתות ישובו לנמל "נובורוסיסק" לאחר שישהו מספר ימים בטרטוס.

 

גורמי אופוזיציה סוריים דיווחו כי שני אנשי צבא בכירים נוספים ערקו ממשטרו של אסד. האחד הוא אחמד טלאס, ראש מחלקת חוזי אמצעי הלחימה במשרד הפנים והשני הוא מוחמד אל-חאג' עלי, מנהל מכללת ההגנה באקדמיה הצבאית. המועצה הצבאית בדרעא, אחד מגורמי האופוזיציה בשטח, מסרה שהגנרל אלחאג' עלי מאזור דרעא ערק לירדן וכי בידיו אינפורמציה על מדיניות המשטר הקשורה לניהול המשבר. לטלאס, האחראי על חוזי אמצעי הלחימה במשרד הפנים, יש כמות עצומה של מידע על חוזי אמצעי הלחימה וסודות משרד הפנים. לדיווח עד כה אין אישור ממקור אחר. טרם נמסר האם לאחמד טלאס ישנו קשר ליד ימינו של אסד בעבר, הגנרל מנאף טלאס, שערק גם כן מהמשטר לאחרונה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר אסד
צילום: AFP PHOTO / HO / SAN
תמרוני צבא סוריה
צילום: EPA
מומלצים