שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סודן ודרום וסודן הגיעו להסכם? כך טוען המתווך
  שליח האיחוד האפריקני טען כי שתי המדינות שכמעט הגיעו למלחמה לפני ארבעה חודשים הסכימו על חלוקת רווחי הנפט ועל סימון הגבולות. אף נציג משתי המדינות לא הגיב לדברים

  סודן ודרום סודן חתמו על הסכם המביא לסיום, לפחות לעת עתה, את הסכסוך ביניהן סביב חלוקת רווחי הנפט, שהביא את שתי המדינות לעימותים צבאיים גלויים ולסף מלחמה כוללת מוקדם יותר השנה. כך לפחות טוען האיחוד האפריקני, אולם אף נציג מהבירות חרטום או ג'ובה לא הגיב לדברים.

   

  סודן ודרום סודן - הדיווחים האחרונים:

   

  אזור שהפציצה סודן בשטח הדרום לפני ארבעה חודשים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אזור שהפציצה סודן בשטח הדרום לפני ארבעה חודשים(צילום: רויטרס)

   

  הצדדים עוד צריכים לגבש לוח זמנים, שלפיו יחודש ייצוא הנפט מדרום סודן, שיעבור לים דרך הצינורות העוברים בשטח סודן. כך אמר הלילה (שבת) המתווך מטעם האיחוד האפריקני, תאבו מבקי, שהיה בעבר נשיא דרום אפריקה.

   

  עם היפרדות שתי המדינות בהכרזת העצמאות של הדרום, גם הופרדו שדות הנפט ותשתית ההולכה. הנפט נותר בדרום, בעוד שהצינורות נשארו בסודן עצמה. דרום סודן, שאין לה מוצא לים, הפסיקה את הפקת הנפט בינואר האחרון לאחר שנכשל עוד ניסיון להסכים עם סודן על דמי שימוש בצינורות.

   

   

  מבקי (משמאל). הודיע על הסכם, אך לא מסר פרטים (צילום: AP) (צילום: AP)
  מבקי (משמאל). הודיע על הסכם, אך לא מסר פרטים(צילום: AP)

   

  עימות הנפט הביא לפגיעה ניכרת בכלכלתן של שתי המדינות האפריקניות. ההודעה על גיבוש ההסכם הגיעה יומיים לאחר פקיעת תאריך היעד שהציב האו"ם לשתי המדינות לפתור את חילוקי הדעות ביניהן, בהם עניין תשלומי הנפט וסכסוכי הגבולות.

   

  בהודעתו אמר המתווך מבקי כי כל הסוגיות שעמדו על הפרק נפתרו, אך לא מסר פרטים על תוכן ההסכם.
  "הצדדים הסכימו על כל הסידורים הכלכלים בנוגע לנפט", אמר הדרום אפריקני לכתבים באדיס אבבה, בירת אתיופיה, שם התקיימה ישיבתה של מועצת השלום והביטחון של האיחוד האפריקני.

   

  "מה שנותר, מאחר שיש בידינו הסכם, הוא לדון על הצעדים הבאים, כמו למשל מהו המועד שבו יבקשו מחברות הנפט להתכונן לחידוש ההפקה והייצוא", אמר מבקי. שתי המדינות היו קרובות למלחמה כוללת באפריל לאחר שחיילים מדרום סודן כבשו לזמן קצר את הגליג, חבל ארץ עשיר בנפט באזור הגבול שנמצא במחלוקת במדינות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיילים בדרום סודן. יניחו את הנשק
  צילום: רויטרס
  חייל שומר על מתקן נפט?
  צילום: AFP
  נשיאי שתי המדינות. אל-באשיר מסודן וקיר מהדרום
  צילום: AFP
  מומלצים