שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ואם סולן הודף מעריץ מהבמה והוא מת?

  מעריץ נלהב של "לאמב אוף גאד" קפץ אל הבמה במהלך הופעה בצ'כיה, נדחף בחזרה לקהל על-ידי סולן הלהקה, רנדי בליית' - ומת. הזמר, שנעצר לחודש ושוחרר בערבות, טוען לחפותו. מי צריך לשאת באחריות והאם זהו סוף עידן ההשתוללות בהופעות?

  חודש ימים ישב רנדי בליית' מאחורי הסורגים בבית הכלא שבפראג. זמר המטאל, סולן להקת "לאמב אוף גוד" ואחד מגיבורי הדור החדש של הסגנון נעצר בסוף יוני במפתיע וחייו השתנו. בסוף השבוע הוא שוחרר בערבות של לא פחות מ-400,000 דולר. ההאשמה היתה הריגה, שלא במתכוון, מעריץ במהלך מופע של להקה.

   

  תיעוד המקרה המדובר: בליית' והמעריץ שנדחף לקהל

   

  המעצר של בליית' על ידי המשטרה הצ'כית העלה דיון חשוב מאין כמותו בקרב קהילת המטאל והרוק העולמית, דיון שיצטרך להמשיך ולהתקיים בחודשים הקרובים ואולי אפילו להגיע בעקבותיו להחלטות משפטיות. אבל תחילה תזכורת: במאי 2010 ערכה הלהקה מופע בפראג. במהלך ההופעה, מעריץ נלהב טיפס אל עבר הבמה מספר פעמים.

   

  באחת הפעמים שהצליח להגיע אל הבמה, בליית' לכאורה שלח את ידו כדי לדחוף אותו בחזרה אל הקהל. המעריץ נפגע בראשו מאחד המחסומים שמוקמו מתחת לבמה, וימים אחר כך מת. בליית' לא ידע על צו מעצר שיצא על שמו בצ'כיה וכשהזמר נחת בעיר כדי לחזור ולהופיע שם, הוא נעצר ונכלא.

   

  בליית'. יישב בכלא? (צילום: אור אלתרמן) (צילום: אור אלתרמן)
  בליית'. יישב בכלא? (צילום: אור אלתרמן)

   

  במשך חודש ימים ניסתה משפחתו ולהקתו לדאוג לשחררו, והערבות על-סך 400,000 דולרים הופקדה. בליית' השתחרר ולפני כיומיים שב לארצות הברית. התביעה ביקשה כי יוטל עליו

  צו איסור יציאה מצ'כיה, אך בית המשפט לא אישר זאת והרשה לו לשוב לביתו. יש לציין כי מבחינת הפרוטוקול, בליית' לא נאשם על ידי המדינה בפשע, אלא רק נעצר כחשוד ושהה תחת חקירות. הוא נעצר תחת סעיף האישום בצ'כיה על חבלה גופנית שגרמה למוות. אם יימצא אשם, הוא עלול להיכלא לחמש עד עשר שנים.

   

  אחת מהמסורות הוותיקות בהופעות מטאל ופאנק היא קפיצת המעריץ מהבמה ואל הקהל. ישנם כמובן אמנים מכל הסגנונות שעושים את זה בעצמם במה שנקרא "סטייג' דייב", הם קופצים אל הקהל ונישאים על ידיו, כשהם ממשיכים לשיר אל המיקרופון - ושבים אל הבמה בעזרת המאבטחים ברגע מרגש.

   

  בעולם המוזיקה הכבדה יותר, כשההתלהבות בשורות הראשונות בשיאה, מעריצים רבים שואפים להגיע אל הבמה - למרות שלרוב חל איסור על כך - ולקפוץ חזרה אל הקהל, בתקווה להינשא על הידיים, כמו הכוכבים הגדולים.

   .

   

  רנדי בליית' בישראל. לא ידע שיש נגדו צו מעצר    (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  רנדי בליית' בישראל. לא ידע שיש נגדו צו מעצר (צילום: דנה קופל)

   

  ככל שהמופע יקר ומושקע יותר, כך יגיב צוות הביטחון למקרים השונים של קפיצות קהל אל הבמה. בפסטיבלים עולמיים ובמופעים גדולים בדרך לכלל למעריצים בשורה הראשונה כלל לא תהיה האפשרות להגיע אליה, כי המחסומים מוצבים רחוק מדי וגם אם יצליחו מעריצים להגיע מעבר להם, בעזרת העומדים בשורות הראשונות - הם ייתפסו על ידי המאבטחים העומדים בתווך ויוחזרו לקהל מכניסה שונה, או שיסולקו מהמופע.

   

  אבל במופעים קטנים יותר, הפעולה די פשוטה לביצוע ומעריצים יכולים בקלות לטפס אל הבמה. בדרך כלל זו משימתו של צוות הבמה לדחוף בקלילות את המעריץ בחזרה אל הקהל, כדי שלא יפריע למוזיקאים בהופעתם - אך ישנם מקרים שהמוזיקאים בעצמם שולחים את הידיים, כמו במקרה של בליית', אשר הקדים את המאבטח שהיה בדרכו אליו.

   

  קצת כמו ריקוד הפוגו המסורתי שמתחולל בהופעות מטאל ופאנק בשורות הראשונות, מדובר במעין הסכם לא כתוב. בפוגו, אם מישהו נופל, הקהל נחלץ לעזרתו ומרים אותו, וזמרים רבים אף מבקשים מהצופים במהלך מופעים לעשות זאת. כשמעריץ מגיע אל הבמה, ונדחף בחזרה אל ההמון, הם צריכים לשלוח את ידיהם ולהחזיר אותו אל המתחם מבלי שיפגוש את הרצפה. אבל כאמור, שום דבר לא כתוב בחוק. וכפי שראינו, יש מקרים נוראיים יוצאים מן הכלל.

   

  לאמב אוף גאד. אנחנו נקפוץ, אתם תתפסו  (צילום: אור אלתרמן) (צילום: אור אלתרמן)
  לאמב אוף גאד. אנחנו נקפוץ, אתם תתפסו (צילום: אור אלתרמן)

   

  כל כך הרבה שאלות עולות לדיון בעקבות המקרה של בליית': האם צריך לקבוע חוק האוסר את העלייה של קהל לבמה או מונע ריקודי פוגו? האם המפיקים צריכים בעצמם להטיל סנקציות על מעריצים מתפרעים ולגרשם ממופעים? על מי צריכה להיות מוטלת האחריות על חיי אדם שנמצאים בסכנה? האם רק המעריץ המתפרע הוא האשם? האם זו רשלנות של המפיקים? של המשטרה? של המאבטחים? האם בליית' חף מפשע, או שבכל זאת צריך לשאת באחריות? ומה צריך לעשות כדי שזה לא יקרה שוב?

   

  בחודש האחרון אמנים רבים התגייסו בעמודי הפייסבוק והטוויטר שלהם למענו של בליית' וקראו לשחררו. לטענתם המוות של הצעיר אינו באשמת הזמר ולמרות שהתרחש המקרה הנורא, מדובר בטעות של המעריץ שהחליט להתפרע ולקפוץ מהבמה אל הקהל - והאחריות כולה שלו. 

   

  בליית' טען לחפותו בשבועות האחרונים ועם שחרורו בסוף השבוע, הוא התראיין לטלוויזיה הצ'כית ואמר כי מותו של הצעיר בן ה-19 הוא "טרגדיה נוראית". "אני

  מרגיש מאוד רע שמעריץ של הלהקה שלי מת" אמר, "ואני מרגיש מאוד רע עבור משפחתו שצריכה לעבור את זה. הוקל לי לצאת מהכלא. לא היה שם מאוד נורא", הוא אמר והמשיך לשמור על חזותו הקשוחה, "אבל זה גם לא היה ממש כיף".

   

  "לאמב אוף גוד", שנחשבת לאחת האהובות והמוערכות בעולם המטאל, הופיעה פעמיים בישראל במהלך השנתיים האחרונות. ההופעה האחרונה התקיימה במאי בהאנגר 11 בתל-אביב, שם הופיעה מול אלפי מעריצים. "אם זה יהיה הכרחי עבורי להגיע לבית משפט בפראג, אז כמובן שאגיע", אמר בליית' ושב לביתו. כרגע לא ברור מה יהיה השלב הבא - והאם הוא יוזמן לחקירות מחודשות או למשפט בצ'כיה. כמו כן, טרם נודע מה מתכננת הלהקה בחודשים הקרובים, כשהענן השחור המרחף מעל ראשו של מנהיגה.

   

  מה אתם חושבים על המעצר של הזמר? האם הוא אשם או חף מפשע? ומה צריך להיעשות בכדי להימנע ממקרה דומה בפעם הבאה? טקבקו במרץ!

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דנה קופל
  רנדי בליית'. הריגה שלא במתכוון
  צילום: דנה קופל
  לאתר ההטבות
  מומלצים