שתף קטע נבחר

מטרת הג'יהאדיסטים: לשסות את ישראל במצרים

הפיגוע המשולב סוכל, אבל תקיפת המחנה המצרי, חטיפת השריוניות והחדירה לשטח ישראל מעידים על ניסיון צבאי, כושר תכנון ותעוזה. המחבלים ניסו כנראה לנצל את ההלם ולחטוף חייל, ונבדקת האפשרות שפוצצו בכוונה אחד משני הנגמ"שים - כדי לרמוס את גדר הגבול. היעד המרכזי שלהם לא הושג

המתקפה המשולבת אמש (יום א') בכרם שלום ממחישה את אחת התוצאות היותר חמורות של הטלטלה בעולם הערבי: מחבלים סלפיסטים המשתייכים לזרם הג'יהאד העולמי, נשק מוברח מסיני ומוטיבציה להביך ולשסות את מצרים וישראל זו בזו. גם האירוע הזה מראה כי לקיצונים הג'יהאדיסטים, שחצי האי סיני משמש להם מקלט, יש כוונה לגרום לתבערה אזורית, על ידי יצירת מצב שבו צבא מצרים מעורב כביכול בפיגוע בישראל. בנוסף, כנראה התכוונו המחבלים לנצל את ההלם הראשוני של הצלחת החדירה לשטח ישראל ולחטוף חייל או אזרח ישראלי.

 

מתקפת טרור בדרום - הכתבות ב-ynet:

צה"ל פגע במחבלים שחדרו לארץ במשוריין מצרי

הפיגוע המשולב: "מבצע רציני, נמנע אסון כבד"

"נשיא מצרים מכנס דיון חירום, מעבר רפיח נסגר"

מתח וחרדה באשכול: "אנשים מסתגרים בבתים"

 

התקיפה אתמול של מחנה הצבא המצרי מעידה על ניסיון צבאי, כושר תכנון ותעוזה. גם הביצוע לא היה מבייש יחידת עילית של צבא סדיר. המחבלים היו גם מצוידים בנשק שכנראה הגיע אליהם מלוב, ואפשר להם להתמודד עם הנשק הדל יחסית של החיילים המצרים שאבטחו את מעבר הגבול בין מצרים לישראל בכרם שלום. הביצוע התנהל בשלבים - תחילה השתלטות על מחנה הצבא המצרי ועל משאית שריונית מתוצרת מצרים מדגם "פאהד" שהיו בו. אחר כך השתמשו החמושים בכלי הרכב כדי לפרוץ את מעבר הגבול.

 

פעולה דומה התבצעה לפני כמה שנים באותו אזור, במעבר הגבול בין עזה לישראל. אז השתמשו מחבלים פלסטינים מוועדות ההתנגדות העממית בכלי רכב גדולים כדי לנסות לפרוץ באמצעותם בחסות ערפילי בוקר לתוך שטח ישראל. הפיגוע ההוא סוכל על ידי פעולה מהירה של גדוד הסיור הבדואי. הפעולה אתמול בערב מזכירה את אותו הפיגוע, וייתכן שלא במקרה.

 

הפעם הסתייעו המחבלים בכלי הרכב שחטפו מהצבא המצרי כדי לרמוס את גדרות התיל והשערים, ולפלס את דרכם לשטח ישראל. ייתכן גם שהם פוצצו את המשאית הממולכדת בעצמם כדי לפתוח את המעבר. בשלב השלישי הם הכניסו את השריונית ובתוכה המחבלים לתוך שטח ישראל. אם היו מצליחים, הם היו יכולים להגיע משם לכביש 232 - ואולי אף ליישוב כרם שלום וליישובים אחרים, אולם נראה שכוחות צה"ל היו ערוכים מראש במקום, כולל עם טנקים, שבעזרת כמה פגזים שמו קץ לאירוע.

 

המחבלים אמנם ניסו להתפזר ולחמוק לשטח ישראל, אבל שבעה נהרגו וכנראה איש מהם לא הצליח במזימתו. אין קשר בין האירוע הזה לבין הסיכול הממוקד שבוצע אתמול אחר הצהריים ובו נפגעו שני אנשי ג'יהאד עולמי, שאחד מהם היה מעורב בפיגוע שבו נהרג סאיד פשאפשה, שביצע עבודות קבלנות לאורך הגדר. הפעם לא היה למבצעים חיפוי באש, כמו שראינו בעבר - לא באש מרגמות ולא בטילי כתף נגד מטוסים. למרות הדיווח הראשוני, אף לא נורו רקטות בעת המתקפה מסיני.

 

שת"פ מצרי-ישראלי

אם זממם של המחבלים היה עולה בידם, ההמשך של הפיגוע המשולב עלול היה להיות התנגשות ישירה בין הצבאות של מצרים וישראל - אויבים אידיאולוגיים ותיאולוגיים לזרם הג'יהאד העולמי. הנפגעת השלישית אמורה הייתה להיות תנועת האחים המוסלמים במצרים, הנחשבת בעיני הזרם הג'יהאדיסטי למתונה מדי, ואינה דבקה מספיק בעקרונות הג'יהאד העולמי.

 

לג'יהאד העולמי, בניגוד לתנועות בנוסח האחים המוסלמים, מטרה להביא לשלטון האיסלאם הווהאבי-סלפי, שמקורו בחצי האי ערב - תחילה בארצות המוסלמיות ובמזרח התיכון, ואחר כך בעולם כולו. לתנועות בנוסח האחים המוסלמים מטרות דתיות מתונות יחסית, המשולבות ביעדים לאומיים של המדינות השונות. הן גם דוגלות בפעילויות חברתיות שמטרתן לעזור לחלשים בחברה. לג'יהאדיסטים יש רק מטרה אחת - להקים "אמירות איסלאמית עולמית", הנשלטת על פי חוקי השריעה, ועל פיהם בלבד.

 

כוחות הביטחון חסמו כבישים בדרום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
כוחות הביטחון חסמו כבישים בדרום(צילום: רועי עידן)

 

האזורים חסרי המשילות הפכו מקלט לג'יהאדיסטים כאלה מכל רחבי המזרח התיכון בפרט והעולם המוסלמי בכלל. האזור שבו החלה תופעה זו היה אפגניסטן, אחריה סומליה, ולאחר הטלטלה בעולם הערבי התפשטה התופעה במהירות גם ללוב, למדינות שמדרום לסהרה (מאלי, ניגריה ואחרות) - ובאזורנו לסיני, לצפון לבנון וכעת גם בקרב המורדים בסוריה.

 

נקודה נוספת שראויה לציון היא שיתוף הפעולה הנמשך בין הצבא המצרי לצה"ל, לנוכח הסכנה המשותפת. בביקורם במצרים של מזכירת המדינה הילרי קלינטון ושל שר ההגנה לאון פאנטה, הדגישו הבכירים האמריקנים בפני הצבא המצרי את הצורך הדחוף לטפל בסכנה הנשקפת מהעובדה שאל-קאעידה ותנועות ג'יהאדיסטיות הפועלות בהשראתה מנצלות את אזורי חוסר המשילות כדי להתבסס ולאיים - לא רק על ישראל והמערב, אלא גם על המשטרים המוסלמים שזה עתה כוננו באזור, כמו למשל בתוניסיה, במצרים, בלוב ובתימן.

 

 (מפה: באדיבות החברות אטלס ומפה) (מפה: באדיבות החברות אטלס ומפה)
(מפה: באדיבות החברות אטלס ומפה)

 

ראשי הצבא המצרי, כך נמסר, הודיעו לאמריקנים כי הם מודעים לבעיה, והפיגוע המשולב שימש להם כנראה תזכורת מאוד לא נעימה לסכנה הג'יהאדיסטית. ייתכן שבעתיד יהיה צורך להגיע להבנה שבשתיקה על סיכול פיגועים מסוג זה ישירות על ידי ישראל, כדי למנוע ניסיונות לקרב לגדר המערכת בגבול ישראל-מצרים כלי רכב עם מטעני נפץ גדולים שבעזרתם יפרצו אותה.

 

ישראל עשויה גם לבקש מהמצרים להקים מכשול נגד רכב - תעלה או קיר - שימנע הסתערות של כלי רכב מלאים בחומרי נפץ אל הגדר ופיצוצם עליה. בנוסף, נחוץ גם הידוק מנגנון התיאום עם מצרים וממשלתה, כדי למנוע מהג'יהאדיסטים להשיג את מטרתם העיקרית - הצתת תבערה אזורית, כלומר מלחמה בין ישראל למצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגמ"ש שנחטף במצרים עולה באש
צילום: דובר צה"ל
מאג שהיה ברשותו של אחד המחבלים
צילום: דובר צה"ל
מחסום בכרם שלום
צילום: אליעד לוי
מומלצים