שתף קטע נבחר

לפני פיטורי המפקח: עוד ספר אזרחות נפסל

משרד החינוך פיטר את המפקח על הוראת האזרחות בין היתר בגלל שגיאות וליקויים שהופיעו בספר שקיבל את אישורו. כעת נודע ל-ynet שלפני הפיטורים פסל המשרד מסיבות דומות ספר ניסויי אחר במקצוע שיועד לתלמידי חטיבות הביניים

יממה לאחר פיטוריו של המפקח על הוראת האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן, מתברר כי הספר "יוצאים לדרך אזרחית" שהיה רצוף שגיאות וליקויים עובדתיים והביא בין היתר להפסקת עבודתו של כהן, לא היה האחרון שנפסל להדפסה נרחבת.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

דיווח במצרים: "תקדים - מטוסי קרב בסיני"

אמא נרצחה: הנער שנורה בנשר התעורר

פלסטיני שתקף מינית ילד נתפס אחרי 6 שנים

 

ל-ynet נודע כי ספר אחר במקצוע האזרחות שיועד לתלמידי חטיבות הביניים נפסל להדפסה לאחר שהתברר כי גם הוא כולל שגיאות רבות שדורשות תיקון. ספר זה אושר בתחילת השנה לצורכי ניסוי בלבד ובניגוד לנהלים לא קיבל את אישור המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך. הספר הופץ במסגרת הניסוי לעשרות בתי ספר בארץ והיה נתון לבקרה של הפיקוח על הוראת האזרחות.

 

עם זאת, כאשר חברת ההוצאה לאור פנתה ליושבת ראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, פרופ' עופרה מייזלס, להדפיס את הספר כספר לימוד מן המניין במישור הארצי, החליטה מייזלס להימנע מסיכונים ושלחה אותו להערכת מומחים חיצוניים, כפי שנדרש היה לעשות טרם אישורו של הספר. אז התברר כי הספר מרובה בשגיאות.

 

"גם כאן נמצאו שגיאות קשות" 

בעקבות כך הנחתה פרופ' מייזלס באחרונה לעצור

מיידית את הניסוי ולמנוע את הדפסתו הנרחבת של הספר. יצוין כי הדבר נודע למנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר רק בחודש שעבר. גורם שבקיא בפרטים ציין כי "בדומה למקרה של הספר 'יוצאים לדרך אזרחית' גם כאן נמצאו שגיאות קשות ולכן עשה נכון משרד החינוך שהחליט לעצור את הניסוי ולפסול את הוצאתו לאור של הספר".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "ספר באזרחות שמיועד לחטיבות הביניים לא אושר בהליך המקצועי הנדרש, לשם התחלת הליך של ניסוי בבתי הספר שנבחרו לשם כך. בבדיקה שהתקיימה על ידי הגורמים המקצועיים במשרד, נמצאו טעויות הן על-ידי המעריך המדעי והן על-ידי המעריך הפדגוגי. לפיכך הוחלט שלא לאשר את הספר לשימוש בשנת הלימודים תשע"ג (וכן לא במסגרת ניסוי)".

 

גורם אחר המכיר את הנושא אמר כי הניסוי אושר על ידי האגף לספרי לימוד במזכירות הפדגוגית לשנת הלימודים תשע"ב. לדבריו, בין היועצים האקדמיים שסייעו בכתיבת הספר היו יו"ר ועדת המקצוע ואנשי אקדמיה בולטים אחרים. הוא אמר כי הספר נכנס להליך רגיל של ניסוי כדי לבחון את איכותו ולשמוע הערות של מורים לפני שיוחלט אם הוא ראוי לאישור בתפוצה ארצית.

 

לדבריו, בתום הניסוי ולאחר שהמפמ"ר כהן קיבל לידיו את ההערות המקצועיות הוא התרשם כי ההערות הצביעו על ליקויים רבים ועל כן הוא העביר לממונים עליו את הצורך לשקול את המשך הניסוי. לאור הדיונים בנושא, הוחלט במזכירות הפדגוגית כי הניסוי לא יימשך בשנת הלימודים תשע"ג בבתי הספר, אלא יימשך הליך תיקון הספר בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפקח שפוטר. כהן
צילום: עופר עמרם
מנכ"לית המשרד שטאובר
צילום: מוקי שוורץ
מומלצים