שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חוק "הרווחים הכלואים" עבר בקריאה הראשונה

  הצעת החוק מאפשרת לחברות הנהנות מהטבות, לפי החוק לעידוד השקעות הון, לשלם מס חברות מופחת על הרווחים שלהן - אם בכוונתן להשקיע את הרווחים בחו"ל ולא בישראל

  מליאת הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה ראשונה את הצעת חוק "הרווחים הכלואים ". החוק עבר ברוב של 30 תומכים מול 21 מתנגדים, אך השלמת החקיקה בדיוני ועדת הכספים תידחה במספר שבועות, למועד שטרם נקבע.

   

   

  הצעת החוק מאפשרת לחברות הנהנות מהטבות, לפי החוק לעידוד השקעות הון, לשלם מס חברות מופחת על הרווחים שלהן - אם הן מבקשות להוציא את הכספים לחו"ל ולא להשקיע אותם בארץ. רווחים של חברות אלה, מהכנסות שהפיקו בתקופה שפעלו בחסות החוק לעידוד השקעות הון, פטורים ממס חברות (היום 25%) אם הושקעו בארץ. מכאן נובע הכינוי שניתן להם - "רווחים כלואים".

   

  בהתאם להצעת החוק, שתהיה בגדר הוראת שעה לתקופה של שנה אחת, שיעורי המס המופחת יהיו שונים מחברה לחברה, ויגדלו בהתאם להיקף ההון שכל חברה תחליט להוציא לחו"ל.

   

  "יש ארוחות חינם ורה"מ הוא המלצר"

  סגן שר האוצר, יצחק כהן, שהציג את החוק למליאה צופה שניתן לגבות מהחברות בעזרת החוק 30 מיליארד שקל. אולם שר האוצר, יובל שטייניץ, מקווה כי היקף הגבייה הצפוי בשלב ראשון יהיה לפחות בין 3 מיליארד עד 8 מיליארד שקל.

   

  הצעת הממשלה קוממה את סיעות האופוזיציה מיד עם פרסומה הראשון. אלה תבעו לחייב את החברות בתשלום מס מלא של 25%, פי 3-4 לפחות מהשיעור העולה מהחוק, כדי להתמודד עם הגירעון הגדול בתקציב,

   

  יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', שאלה את הממשלה: "יצאתם מדעתכם, כשאתם מוחלים על חובות ושומטים אותם רטרואקטיבית? איך אתם בכלל מעיזים? זו הצעה לא חוקתית ולא חוקית". ח"כ דב חנין (חד"ש) הוסיף: "החוק הזה מלמד אותנו שדווקא יש ארוחות חינם, וראש הממשלה הוא המלצר".

   

  שר האוצר הגיב ואמר: "די עם ההתקפות הפרועות הללו וההסתה הקיצונית נגד אנשי האוצר. ביקורת כן, אבל לא השתלחות שלוחת רסן בפקידים המסורים לכלכלת ישראל. אלמלא הצעד הזה, היינו צריכים לגבות את אותם מיליארדים מאזרחי ישראל, כי אין דרך אחת לגבות אותם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים