שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ביטוח לאומי גבה חוב פעמיים. יש פיצוי?

  אדם שמתקיים מדמי אבטלה הגיש לביה"ד תביעה נגד הביטוח הלאומי להשבת כספי חוב, אשר לטענתו נגבה ממנו פעמיים. התובע גם דרש פיצוי נוסף של 45 אלף שקל בגין התנהלות לקויה של המוסד. מה נקבע?

  מובטל הגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי, בה טען כי המוסד קיזז מדמי דמי האבטלה שקיבל חוב בסך 537 שקלים שנוצר בעקבות ביטול זכאותו לגמלת הבטחת הכנסה, למרות שהחוב המדובר קוזז זה מכבר מדמי האבטלה שלו.

   

   

  עוד ביקש המובטל פיצוי של 45 אלף שקל בגין נזקים שנגרמו לו לטענתו בעקבות ההתנהלות הלקויה של הביטוח הלאומי בעניינו במשך השנים, בין היתר בקביעת אחוזי הנכות שלו, דרגת אי-הכושר שלו ותשלום קצבת הנכות.

   

  הביטוח הלאומי טען, כי אמנם חייב את התובע בתשלום פעמיים, אולם מדובר בקיזוז של שני חובות שונים. עוד הוסיף וטען, כי גם היום נותר לתובע חוב של 2,314 שקלים במחלקת האבטלה, אשר מנוכה מקצבת הנכות המשולמת לו.

   

  בתגובה לטענות הביטוח הלאומי טען התובע, כי הביטוח לא הוכיח את החוב הנטען ובכל מקרה, במועד בו קיזז לו את החוב בפעם השנייה, כבר לא היו לו חובות במחלקת האבטלה.

   

  לא הוכח קיומו של חוב

  השופטת הדס יהלום קיבלה את התביעה בחלקה.

   

  נקבע, כי הביטוח הלאומי לא הוכיח כי לתובע היה חוב נוסף במחלקת האבטלה, שכן לא הסביר מה היו נסיבות היווצרות החוב הנוסף ובאיזה מועד נוצר, ועל כן לא הצליח לסתור את טענת התובע כי בעת הקיזוז השני לא היה לו כל חוב במחלקת האבטלה.

   

  לפיכך נקבע, כי הביטוח הלאומי ישיב לתובע סכום של 537 שקל בגין החוב שקיזז שלא כדין.

   

  עם זאת, דחתה השופטת את דרישת התובע לפיצוי של 45 אלף שקל נוספים בגין התנהלות הביטוח הלאומי, בקובעה כי מדובר בתביעה נזיקית שלא מצויה בסמכותו של בית הדין האזורי לעבודה.

   

  לבסוף חויב הביטוח הלאומי בהוצאות של 1,000 שקל.

   

  לקריאת פסק הדין המלא

   

  לאתר המשפט הישראלי "פסקדין "

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים