שתף קטע נבחר

למרות IQ נמוך: טקסס הוציאה להורג אדם מפגר

הוא קרא וכתב ברמה של ילד בכיתה ב', לא ידע לכפתר חולצה ומנת המשכל שלו הייתה 61. מרווין וילסון, שהורשע ברצח מודיע משטרתי, הוצא להורג בזריקת רעל אחרי שהעליון דחה את ערעורו, לפיו החוקה אוסרת להוציא להורג אנשים עם פיגור שכלי

מדינת טקסס הוציאה הלילה (יום ד') להורג אדם שרצח לפני עשרים שנה מודיע משטרתי. ההוצאה להורג באה אחרי שבית המשפט העליון של ארצות הברית דחה את הטענות שמרווין וילסון בן ה-54 סובל מפיגור שכלי ולכן אסור על פי החוקה האמריקנית להוציאו להורג.

 

עוד חדשות בעולם :

 

מותו של וילסון נקבע 14 דקות אחרי שקיבל זריקת רעל בבית הסוהר בעיר האנטסוויל. בטרם הוצא להורג הוא חייך, הרים את ראשו מהאלונקה שבה שכב ונד בראשו לעבר אחיותיו ובנו שצפו בהוצאה להורג מבעד לחלון זכוכית מטרים ספורים ממנו.

הוא אמר להם מספר פעמים שהוא אוהב אותם וביקש שיתנו לאמו "חיבוק גדול".

 

"אתם בטח מבינים שבאתי לכאן חוטא ושאני עוזב את המקום קדוש", אמר וילסון. "קח אותי הביתה ישו, קח אותי הביתה אלוהים, קח אותי הביתה אלוהים!".

 

בני משפחתו של וילסון צפו בהוצאתו להורג מבעד לחלון זכוכית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בני משפחתו של וילסון צפו בהוצאתו להורג מבעד לחלון זכוכית(צילום: AFP)

  

וילסון ביקש מבנו לא לבכות ואמר למשפחתו שהוא יראה אותם שוב, ואז אמר לסוהר שעמד לידו שהוא מוכן. וילסון נידון לעונש מוות בגין רצח המודיע המשטרתי ג'רי ויליאמס בנובמבר 1992, כמה ימים אחרי ששוטרים תפסו בדירתו של וילסון 24 גרם קוקאין ועצרו אותו.

 

המודיע המשטרתי הוכה למוות ונותר בגרביו

עדי ראייה סיפרו בבית המשפט כי וילסון ואדם נוסף, אנדרו לואיס שמו, היכו את המודיע המשטרתי מחוץ לחנות כלבו בעיר בומונט, הנמצאת במרחק של כ-130 קילומטרים מזרחית מיוסטון.

 

עדי הראייה סיפרו כי וילסון ולואיס חטפו את ויליאמס וכמה מתושבי השכונה אמרו ששמעו קולות ירי זמן קצר לאחר מכן. יום למחרת נמצא ויליאמס מת בצד כביש, כשהוא ללא בגדים ורק גרביים מכסות את כפות רגליו. חוקרי המשטרה גילו כי הוא הוכה מספר פעמים ונורה בראשו ובצווארו מטווח קצר.

 

הערעור נדחה. בניין בית המשפט העליון בוושינגטון (צילום: AP) (צילום: AP)
הערעור נדחה. בניין בית המשפט העליון בוושינגטון(צילום: AP)

 

בעת משפטו של וילסון, אשתו של לואיס העידה כי וילסון הודה בפניה, בפני לואיס ובפני אשתו כי רצח את המודיע המשטרתי. "אל תכעסו על אנדרו משום שאנדרו לא עשה זאת", שחזרה אשתו של לואיס את דבריו של וילסון. "אני עשיתי את זה". בעוד וילסון נידון למוות, לואיס נידון למאסר עולם בשל מעורבותו ברצח. אביו של ויליאמס, שני אחיו ואחד מדודיו, גם היו נוכחים בהוצאתו להורג של וילסון - אך הוא לא הכיר אותם.

 

מיהו "מפגר"?

בערעור שהגישו לבית המשפט העליון, ציינו פרקליטיו של וילסון את האבחון הפסיכולוגי שעבר מרשם ב-2004 ובו עלה כי מנת המשכל שלו עומדת על 61, הרבה מתחת לרף המקובל להגדרת פיגור שכלי שעומד על מנת משכל 70. אולם, בתי משפט בערכאות נמוכות הסכימו עם פרקליטי המדינה, שטענו כי טענתו של וילסון לפיגור שכלי מתבססת על אבחון אחד בלבד ושהיא לא קיבלה חיזוק ממבחנים אחרים שנערכו לו במהלך השנים.

 

החוקה האמריקנית אוסרת להוציא להורג אדם שעונה להגדרה "מפגר", אלא שבטקסס הצליחו לעקוף אותה והסתמכו על סעיף שמותיר למדינות חופש בהגדרת המונח "פיגור שכלי" וקבעו מדדים משלהם.

 

אחד מעורכי דינו של וילסון, לי קוברסקי, כתב בבקשת הערעור לבית המשפט העליון שכישורי השפה והמתמטיקה של מרשו "מעולם לא התקדמו מעבר לרמה של תלמיד בית ספר יסודי", ושהוא קורא וכותב מתחת לרמה של תלמיד כיתה ב'. עוד הוא טען כי וילסון לא מסוגל לנהל את עצמו כלכלית, לשלם חשבונות, להשתמש בסולם, לכפתר חולצה או להחזיק במשרה במשך תקופה ארוכה.

 

ההגנה גם טענה כי יש לבצע בדיקות DNA נוספות לחתיכת שיער בצבע אפור שנמצאה על גופו של ויליאמס ששייכת לאדם לבן. היא הוסיפה כי ייתכן שאדם זה הוא הרוצח משום שווילסון, ויליאמס ולואיס הם שחורים.

 

וילסון היה האדם השביעי שהוצא להורג בזריקת רעל בטקסס מאז תחילת השנה. תשעה אסירים נוספים שנידונו למוות מיועדים להוצאה להורג בחודשים הקרובים, אחד מהם עוד החודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"באתי לכאן חוטא ויצאתי קדוש". וילסון
צילום: AP, Texas Department of Criminal Justice
מומלצים