שתף קטע נבחר

מכונת הזמן למחשבים של פעם

המחשבים עבדו עם קלטות, היו כרטיסי ניקוב והיה צריך לדעת לתכנת - הצצה נוסטלגית לתערוכה של מחשבים מפעם. וגם אתגר לגולשים: מה זה Nomis-12?

במכללת מדיאטק בחיפה אולי מלמדים מקצועות רבים ומעניינים אבל אותנו עניינה דווקא התערוכה של עשרות מחשבים עתיקים שכולם, תאמינו או לא, עובדים ומתפקדים בדיוק כפי שעשו בשנות השמונים.

 

 

 

התערוכה היא פרי יוזמתו של יריב ענבר, מנכ"ל המכללה שהחליט ללמד אותנו לא רק שיעור בהיסטוריה אלא גם באבולוציה של ההתפתחות האנושית אל מול המחשב. "יכולתי להראות לכם את מחשב הטבלט הראשון אי פעם, את המחשבים הרוסיים המועתקים מטכנולוגיה מערבית, כיצד היו עיתונאים מעבירים ידיעות באמצעות מחשב האוסבורן למערכת ואפילו את הייצור המקומי בקיבוץ יסעור. כרטיסים מנוקבים, דיסקטים ענקיים וכמובן משחקים גם הם חלק לא מבוטל מהמוזיאון שלנו, אבל מה שאותי מעניין להראות זה כיצד השתנו דפוסי המחשבה של המין האנושי כל כך מהר".

 

הכוונה של ענבר היא לתת למבקרים להתמודד עם פקודות בייסיק ואלגוריתמים ישנים להראות להם שפעם היה צריך ליצור בניגוד מוחלט למה שעושים היום וזה לחפש. "בשנים הללו לא היה אינטרנט ולא היו מנועי חיפוש", מבהיר ענבר, "אם רצית משחק מסוים היית צריך לכתוב אותו, ובמקביל היה סוגים כה רבים של מחשבים שונים שהמילה "תאימות" לא היתה כלל בלקסיקון".

 

בחדר המיוחד שבנו במכללה יכולים הסטודנטים להפעיל מחשבים עתיקים וללמוד מה היה פעם, במקביל לשיעורים תאורטיים. "זה מדהים כיצד מצד אחד אנחנו מעניקים להם את ה'שפיץ' של הטכנולוגיה, ומצד שני מראים להם כמה התקדמנו במשך השנים כאשר המגבלות הטכנולוגיות הולכות ונעלמות", מוסף ענבר.

 

התערוכה פתוחה לכלל הציבור חינם אין כסף, הארגון והסדר מופתיים ובאמת ששווה ללכת להיזכר כיצד בילינו שעות על גבי שעות מול מסכי המונוכרום. לפני שנפרדנו ביקש יריב ענבר לאתגר אתכם הגולשים בפיסת פאזל אחת החסרה לו באוסף: "מצאנו את המחשב הזה ששמו Nomis – 12 שיוצר ככל הנראה בסוף שנות השבעים על ידי חברה בשם Telcon והופעל באמצעות מערכת הפעלה CP/M. ידוע לנו כי המדובר בחברה אמריקאית שפשטה את הרגל לפני שנים רבות ואנו מאוד סקרנים לכל שבב מידע על המחשב הזה כדי שנוכל לספר עליו משהו למבקרים במקום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישי זיגמן חגי דקל
טיק טיק טיק טיק
צילום: אבישי זיגמן חגי דקל
מומלצים