שתף קטע נבחר

הערבים יבקשו הכרה לפלסטינים במקום הרשות?

ההנהגה הפלסטינית חוששת מסנקציות ישראליות ואמריקניות, אם בקשתה בחודש הבא להתקבל לאו"ם כ"מדינה שאינה חברה" תאושר. כעת היא בוחנת חלופות ומגייסת קולות. אפשרות: הליגה הערבית תבקש הכרה עבורם - ותיענש במקומם

לקראת פתיחתו בחודש הבא של הכינוס השנתי של העצרת הכללית של האו"ם, פועלת הרשות הפלסטינית במרץ כדי לבחון את מהלכיה הקרובים ואת ההשלכות שלהם. הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, צפוי לנאום בעצרת הכללית בסוף ספטמבר, ובמהלכו להפקיד את הבקשה הפלסטינית לשדרג את מעמדה באו"ם ל"מדינה שאינה חברה".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

גורמים פלסטינים רשמיים אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט", כי על הרשות מופעל מכבש לחצים מצד ארה"ב, מדינות אירופה ומדינות ערביות, שלא להגיש את הבקשה במהלך כינוס העצרת הכללית בשל הבחירות לנשיאות ארה"ב שיתקיימו בחודש נובמבר.

 

הפלסטינים סבורים אמנם כי אם יעשו כן ייאלץ הנשיא אובמה ליישר קו עם העמדה הישראלית, בשל רצונו לזכות בקול

היהודי, אך לטענתם הרשות הפלסטינית נחושה להגיש את הבקשה כבר בספטמבר משום שאם היא תחליט לדחות את הגשתה היא תפסיד את שארית האמינות הפוליטית שנותרה לה בקרב הציבור הפלסטיני. הרשות כבר מכינה את עצמה לאפשרות שהצלחה בהצבעה בעצרת האו"ם תוביל לסנקציות כספיות כמו הפסקה של הסיוע הכספי האמריקני או קיצוץ בו, ועיכוב בכספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים.

 

לשם כך מנסה הרשות הפלסטינית לייצר קו הגנה ראשון מפני סנקציות בעזרת הליגה הערבית, שהביעה את תמיכתה בתוכנית הדיפלומטית. זמן קצר לפני כינוס העצרת הכללית בניו-יורק תערוך הליגה הערבית כינוס בקהיר, ובמהלכו יבקשו הפלסטינים שהליגה הערבית תהיה זו שתגיש את הבקשה לעצרת הכללית.

 

מהלך כזה יעמיד את האמריקנים במבוכה, ואם יוחלט על סנקציות - הפלסטינים יטענו כי יש להעניש את הליגה הערבית משום שהיא הגישה את הבקשה ולא הרשות. בנוסף, נבחנת גם הצעתו של מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, שהבקשה תופקד בספטמבר אך ההצבעה עליה תיערך ב-29 בנובמבר, שהוא יום הסולידריות עם העם הפלסטיני. כך גם תיערך ההצבעה רק אחרי הבחירות בארה"ב.

 

הפלסטינים גם פועלים במרץ בבירות אירופה בניסיון להשיג את תמיכתן ולקעקע את הטענה הישראלית לרוב אוטומטי. הגורמים ציינו כי הפלסטינים מנסים לתאם את הפנייה הפלסטינית עם פריז, משום שצרפת הציעה בשנה שעברה שאש"ף

יפנה לעצרת הכללית במקום למועצת הביטחון. כעת מנסה אבו מאזן להשיג את תמיכתו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בעניין.

 

מעמד של מדינה שאינה חברה יקנה לפלסטינים אפשרות לפנות למוסדות בינלאומיים, בהם גם בית הדין הפלילי הבינלאומי. באירופה חוששים שתמיכה בפלסטינים בעצרת הכללית תוביל אותם להשתמש במסלול הזה, ולכן הרשות מנסה להגיע עם אירופה להסדר בנושא, וכך להשיג את תמיכתן של 24 מדינות מתוך 27 החברות באיחוד האירופי. הפלסטינים מקווים כי יצליחו לזכות גם בתמיכתן של המדינות הגדולות - בריטניה, צרפת וגרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא הרשות אבו מאזן. הצבעה תיתכן אחרי הבחירות בארה"ב
צילום: AFP
מומלצים