שתף קטע נבחר

פצצה של ציפור: מבקרת איראנית נחתה באילת

על רקע המתיחות בדבר מתקפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן, נצפתה נציגה איראנית מפתיעה באילת. צלם מקומי תיעד אירניה, ציפור שיר הנחשבת לנדירה ביותר בישראל. צפר בחברה להגנת הטבע: "אפשר לקבל הפתעות נעימות מאיראן במיוחד כשהן בדמות ציפורים"

על רקע המחלוקת בין ישראל וארה"ב בדבר מתקפה אפשרית על מתקני הגרעין באיראן, מסתבר כי אמש (ג') התגלתה באילת נציגה איראנית לא רשמית, שנצפתה משוטטת ברחבי העיר אילת.

 

צלם מקומי הבחין באיראנית הקטנה והצעירה משוטטת לה בגינה ציבורית באין מפריע, ומחפשת ככל הנראה יעד פוטנציאלי למזון בשטח של גינה ציבורית בעיר.

 

 (צילום: שמעון שיף) (צילום: שמעון שיף)
(צילום: שמעון שיף)

 

איתי שני, מנהל מרכז הצפרות באילת ובערבה של החברה להגנת הטבע  מספר ל-ynet כי הצלם יצר עימו קשר לאחר שחשד כי מדובר באירניה, ציפור שיר נדירה ביותר וביקש לאמת את הזיהוי.

 

שני בחן את התמונה ואישר את זהותה של הציפור הנודדת הנחשבת לציפור מקננת וחולפת נדירה בישראל. "האירניה קיבלה את שמה העברי תודות לשמה הלטיני (Irania gutturalis) שמסביר מהיכן הגיעה. בישראל היא מצוייה בסכנת הכחדה מקומית אך מחוץ לישראל היא אינה מוגדרת בסכנה בטבע", הוא מסביר. "מדובר בפרט צעיר, שככל הנראה היה בדרכו דרומה לאחר שהתרבה בין איזור החרמון, טורקיה ועד איראן". 

 

 (צילום: שמעון שיף) (צילום: שמעון שיף)
(צילום: שמעון שיף)

 

צפר: אפשר לקבל הפתעות נעימות מאיראן

לדברי שני, האירניה מקננת במספרים זעומים ביותר במורדות החרמון ומספר התצפיות שלה באיזור הערבה הן מעטות ביותר בשנים האחרונות. "אשתקד לכדנו אירניה במסגרת טיבוע ציפורים ולאחר שהצמדנו לה טבעת זיהוי לרגל היא שוחררה לחופשי. בשנים קודמות קיימנו פעולות לטיבוע ציפורים באיזור החרמון, אך עקב מגבלה בטחונית הדבר הופסק והמידע עליה אינו רב".

 

האירניה התגלתה לעולם המדע בשנת 1843 באתיופיה. היא מגיעה לאורך של פחות מ-20 סנטימטרים והמזון החביב עליה הוא בעיקר חרקים.

 

מבחינתו של שני, הופעתה של הגברת האיראנית באילת לא מהווה סיבה לדאגה לציבור בישראל. "אפשר לדבר על איראן היום מבלי להזכירה רק בהקשר של סיכון בטחוני ומלחמה", הוא אומר בטון מחוייך. "אני מצפה ומקווה לקבל עוד מטחי אירניות באיזור. מבחינתי, זה מראה שאפשר לקבל הפתעות נעימות מאיראן במיוחד כשהן בדמות ציפורים. מבחינתנו, מוכנות העורף לאירניה הציפור היא גבוהה מאוד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמעון שיף
אירניה צעירה באילת
צילום: שמעון שיף
צילום: ליאור כסלו
אירניה בוגרת שתועדה בערבה ב-2008
צילום: ליאור כסלו
מומלצים