שתף קטע נבחר

המזבלה שגרמה לשריפה בכרמל תהפוך לפארק

פרויקט ענק בעוספיה: המזבלה הלא חוקית, שהיתה המוקד שבו החלה השריפה הגדולה, הופכת בימים אלה לפארק בן 25 דונם עבור התושבים. עלות הפרויקט: 10 מיליון שקל. ראש המועצה: "הגיע זמן לשקם ולא לדבר רק על סכנת המקום"

המזבלה הפיראטית בעוספיה, שהיתה המוקד בו החלה השריפה בכרמל , הופכת בימים אלה לפארק רחב ידיים לטובת התושבים. מדובר בפרויקט ענק שיזם ראש מועצת עוספיה וג'יה כיוף, שהוקצבו לו 10 מיליון שקל ממשרדי ראש הממשלה והגנת הסביבה.

 

עוד בכלכלה ירוקה:

 

המזבלה נוצרה במקום לא החוקי לאחר שתושבי עוספיה התרגלו לשפוך את הפסולת שלהם שם במשך 30 שנה. כיוף פירט כי מאחר שהמזבלה לא היתה מוסדרת - היא הפכה למקום "פורענות של זבל", היוותה סכנה לתושבים והיתה מועדת לשריפות חוזרות ונשנות.

 

 

בעקבות אסון הכרמל החליט ראש המועצה לשקם את האזור ולהפוך אותו לפארק של יותר מ-25 דונם. "התחלנו בשיקום המזבלה הפיראטית לפני יותר מחודש בשל מצבה הקטסטרופאלי", סיפר כיוף ל-ynet. "הרעיון עלה אחרי שריפת הכרמל, שפקחה את העיניים של מוסדות המדינה לעובדה שיש כאן ישובים".

 

כמאל חלבי, תושב עוספיה, אמר ל-ynet כי "אנחנו שמחים מאוד שסוף סוף התחילו בשיקום. המזבלה היוותה סכנה לכולנו, במיוחד ביום שריפת הכרמל. אנשים רבים אומרים שהיא יכולה לגרום לעוד אסון אם לא תיסגר. ראש המועצה עשה צעד חכם ומבורך".

 

תושב אחר מסר כי "אנחנו כל הזמן מרגישים שאנחנו אשמים במה שקרה. הפיכת המזבלה לפארק מקלה עלינו ומחזירה לנו חלק מהטבע שאיבדנו".  

 

הדמייה של הפארק המתוכנן (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הדמייה של הפארק המתוכנן(צילום: חסן שעלאן)

 

כיוף פירט כי במסגרת תוכנית השיקום, שהוכנה על ידי מומחים, צריך לחפור לעומק של 15 מטר לתוך הקרקע כדי להוציא את הזבל שהצטבר שם. כמו כן היא כוללת פרויקט נוסף שעדין מחכה לאישור הממשלה, לבניית בית מלון סמוך לבית אורן. 

 

"הפארק צריך להוביל להבאת תיירות פנים וחוץ", אמר. "הגיע זמן לשקם ולא לדבר רק על סכנת המקום. בעוד מספר חודשים אנשים לא יכירו את המקום שהיה. אנחנו גם מחכים שהממשלה תכיר ביישוב שלנו כאזור עדיפות א' ותאשר את בית המלון, שיעסיק עד 600 נשים ביישובים שלנו". 

 

עם זאת, ולמרות הדו"ח של מבקר המדינה בנושא, כיוף קובל כי מצב התשתיות נשאר כשהיה גם לאחר השריפה. "אם יהיו עוד שריפות וכיוון הרוח יהיה לכיוון עוספיה - יקרה עוד אסון קשה", הוא מזהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הפסולת בעוספיה
צילום: חסן שעלאן
ראש מועצת עוספייה. "הגיע הזמן לשקם"
צילום: חסן שעלאן
מומלצים