שתף קטע נבחר

ארה"ב: כלה לא הסתכלה במראה במשך שנה

צעירה אמריקנית שהחלימה מאנורקסיה החליטה שההתעסקות במראה החיצוני תופסת מקום נכבד מדי בחייה. היא הרגילה עצמה לחיות מבלי להסתכל בכלל בראי. ומה עשתה בחתונתה?

מראה מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר? עד לאחרונה, קירסטין גרויס האמריקנית, בת 29, לא הייתה יכולה לשאול שאלה זאת משום שבמשך שנה נמנעה מלהסתכל במראה, כולל בהכנות לחתונתה ובמהלך האירוע. רשת החדשות ABC הביאה אתמול (יום ד') את סיפורה.

 

חדשות נוספות מהעולם:

 

גרויס היא דוקטורנטית לסוציולוגיה והימנעותה המוזרה נעשית במסגרת ניסוי שהגתה במרס 2010, בזמן שתכננה את חתונתה. בבסיס מחקרה של גרויס עומדת סוגיית דימוי הגוף והתגברותה על הפרעת אכילה. גרויס מספרת שבתיכון הייתה ביקורתית כלפי המראה החיצוני שלה וסבלה מאנורקסיה: "התעסקתי רק במשקל שלי". לאחר שנים של טיפול היא התגברה על ההפרעה.

 

גרויס. לא הסתכלה במראה אפילו בחתונתה         ()
גרויס. לא הסתכלה במראה אפילו בחתונתה

 

קניית שמלת כלה הייתה חוויה קשה עבורה: "חשבתי שאמצא שמלה שתהיה התגשמות של חלום ושאיהנה מחוויית הקנייה, שארגיש יפה". אך בניגוד לכך, הפכה החוויה למקור לחץ: "חשבתי שכדאי שארזה, וזה לא דבר טוב למי שיש לה היסטוריה של הפרעת אכילה".

 

אז קראה גרויס ספר שתיאר מסדר של נזירות באיטליה בתקופת הרנסנס, שבו היו מגבלות חמורות נגד יוהרה: "לא היו להן מראות בכלל". היא התפתתה לנסות לחיות "בעולם שבו אתה עוסק במה שמחוץ לך ולא במראה שלך". גרויס סיפרה: "הפכתי להיות אובססיבית בקשר למראה שלי, וחשבתי שאם אני לא יכולה לשנות את עצמי, אולי אשנה משהו בסביבתי כדי שיעזור לי בכך. המטרה הייתה ברורה: להיפטר מהמראות ולהתחיל להתמקד בהיבטים האחרים בחיים".

 

אמה של גרויס, ג'ולי, תמכה בה אך אמרה לבתה: "זה רעיון נהדר, אבל את לא הולכת להתחיל בזה לפני החתונה, נכון?". "רציתי שהיא תראה כמה יפה היא נראתה", הסבירה האם.

 

גרויס מספרת שבתחילת הדרך היו קשיים: המראה שבחדר האמבטיה שלה כוסתה. היא הרכיבה עדשות, צחצחה שיניים ואף התאפרה מבלי לבחון את השתקפותה. "בחודש הראשון כשיצאתי מחוץ לבית היה סיכוי של 50 אחוזים שיש לי מסקרה על האף", סיפרה. אך היא למדה להסתגל במהרה.

 

היא לימדה את עצמה להימנע מלהסתכל בדמותה המשתקפת בכל משטח שהוא. היא מספרת שדווקא ביום החתונה היה לה הכי קל להימנע מלהסתכל במראה: "אני מתמקדת במשמעות האמיתית של היום - לא איך אני נראית, אלא שאני מתחתנת עם אהבת חיי".

 

גרויס מקווה כי תיתן השראה לאנשים להפסיק להתמקד במראה החיצוני שלהם ולהגביר את הביטחון העצמי. במרס 2012 הסתיים הניסוי, ובנוכחות קרוביה לראשונה הסתכלה גרויס במראה: "שמחתי כשראיתי את השתקפותי", אמרה וסיכמה שהיא למדה לשים לב למה שהיא מרגישה ולא למה שהיא רואה: "אנחנו יכולים להציע לעולם הרבה יותר מהמראה שלנו לבדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרויס. "התעסקתי רק במשקל שלי"
מומלצים