שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בגלל שיר נגד פוטין: שנתיים מאסר לפוסי ריוט

  בית המשפט במוסקבה קבע כי שלוש חברות להקת הפאנק הרוסית "פוסי ריוט" אשמות ב"חוליגניות המונעת משנאה דתית" וגזר עליהן שנתיים מאסר, לאחר שביצעו בכנסייה שירים נגד הנשיא פוטין. ארה"ב מגנה: "פגיעה בחופש הביטוי"

  חברות להקת הפאנק הרוסית "פוסי ריוט" הורשעו היום (ו') ב"חוליגניות המעודדת שנאה דתית" ונגזרו עליהן שנתיים מאסר על ידי בית המשפט במוסקבה. שלוש חברות הלהקה, מריה אליוחינה בת ה-24, נדז'דה טולוקוניקובה בת ה-22 וויקתרינה סמוצ'ביץ' בת ה-30 נעצרו במרץ האחרון והואשמו "בהתנהגות חוליגנית שמונעת משנאה דתית", זאת לאחר שבמהלך הופעה שערכה הלהקה בכנסייה הגדולה ביותר במוסקבה ביצעה שירים נגד הנשיא ולדימיר פוטין וקראה ל"מריה הקדושה להיפטר מפוטין". על פי השופטת, חברות הלהקה "לא הביעו שום חרטה ופגעו ברגשותיהם של מאמינים". למרות ההחלטה, שלוש הבנות דווקא חייכו במהלך הקראת פסק הדין.

   

  גזר הדין ניתן כשעתיים וחצי לאחר מתן פסק הדין. במשך שעתיים שלמות השופטת הקריאה את החלטת בית המשפט כשהיא עוברת על פרטי המקרה וגרסאות הנאשמות והעדים. בתחילה היו נראות שלוש הבנות דווקא במצב רוח טוב וחייכו למצלמות שבאולם בית המשפט, למרות שנשארו בתא הזכוכית המבודד. אבל אחר כך כבר נראו עייפות ועל פי הדיווחים אפילו השופטת עצמה החלה לפהק ולאבד סבלנות. בסופו של דבר הוחלט כאמור לגזור על שלוש המוזיקאות שנתיים בכלא, שנה פחות ממה שדרשה התביעה במקור. השופטת אמרה כי הבנות ביצעו "פשע חמור" וכי "הן צריכות להיענש". באולם נכחו כחמישים עיתונאים וקהל רב, ועם הקראת גזר הדין נשמעו צעקות באולם בנוסח: "בושה!" ו"אי צדק!".

   

  חברות הפוסי ריוט היום בבית המשפט במוסקבה (צילום: AP) (צילום: AP)
  חברות הפוסי ריוט היום בבית המשפט במוסקבה(צילום: AP)

   

  במסגרת הקראת פסק הדין, השופטת ציטטה את השיר של הלהקה "תפילת הפאנק", אותו ביצעה הלהקה בכנסייה, כהוכחה לביצוע הפשע. שלוש הבנות, המוחזקות בזמן המשפט בתא זכוכית סגור, החלו לשיר את השיר בתגובה.

   

  על פי כתבת "סקיי ניוז" מחוץ לבית המשפט, פסק הדין אינו מפתיע, שכן אחת ההאשמות כלפי התביעה היא שההחלטה כלל לא הגיעה מבית המשפט אלא מהממשלה, עד פוטין עצמו. עוד תיאוריה שעומדת מאחורי ההרשעה של חברות הלהקה, היא שמדובר המסע הפחדה של פוטין. על פי התיאוריה, פוטין מעוניין להמחיש לציבור שבמקרים כמו של "פוסי ריוט", שהמחיר הוא ישיבה בכלא.

   

  מפגינים בברלין למען הלהקה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  מפגינים בברלין למען הלהקה(צילום: gettyimages)

   

  אחד הראשונים להגיב לפסק הדין היום (ו') היה הממשל האמריקני. לאחר מתן גזר הדין הוציא משרד החוץ האמריקני הודעה שבה הוא מכנה את גזר הדין שניתן לבנות הלהקה "חסר פרופורציות", וקורא לרשויות ברוסיה לבחון את המקרה מחדש. "ארצות הברית מודאגת מפסק הדין ומהעונשים שניתנו בבית המשפט במוסקבה לחברות הלהקה 'פוסי ריוט' ומהפגיעה בחופש הביטוי ברוסיה", כתבה דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולאנד בהצהרה, "אנחנו קוראים לרשויות ברוסיה לבחון במהרה את המקרה פעם נוספת ולהבטיח שהזכות לחופש הביטוי קיימת".

   

  השגרירות האמריקנית ברוסיה מתחה ביקורת על העונש שנגזר על חברות "פוסי ריוט". נציג השגרירות פרסם בטוויטר כי "העונש נראה לא פרופורציונלי למעשיהן". גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, מחתה על החלטת בית המשפט במוסקבה וטענה כי אינה תואמת את חומרת העבירה. "אני מאוכזבת עמוקות מגזר הדין", ציינה.

   

  בזמן הקראת פסק הדין, התגודדו 400 מפגינים מחוץ לבית המשפט, רובם בעד פוסי ריוט. 20 מהם נעצרו בשל התפרעות, כולל גארי קספרוב, לשעבר אלוף העולם בשחמט, והיום דמות פוליטית ברוסיה. קבוצה של נוצרים אורתודוקסים הגיעה אל המקום וקראה: "אנחנו רוצים ש'פוסי ריוט' וכל מי שתומך בהן יעלו בלהבות". מהצד השני הגיעה קבוצה של נשים צעירות שקראו למען הבנות: "כולנו 'פוסי ריוט'", ולבשו חולצות עליהן נכתב התאריך של היום - 17.8, בו ניתן פסק הדין החשוב.

   

  חברות הפוסי ריוט הן אמנם מוזיקאות בלהקת פאנק בלילות, אבל בימים התמונה היא אחרת. אליוחינה היא סטודנית שנה רביעית לעיתונות וכתיבה יצירתית ומתנדבת של ארגון "גרין פיס" ברוסיה, סמוצ'ביץ' היא מתכנתת מחשבים ואליוחינה היא סטודנטית לפילוסופיה. שתיים מהמורשעות הן אימהות לילדים קטנים.

   

  מפגין עם שלט "כולנו פוסי ריוט" מול שגרירות רוסיה בסופיה, בולגריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  מפגין עם שלט "כולנו פוסי ריוט" מול שגרירות רוסיה בסופיה, בולגריה(צילום: EPA)

   

  משפטן של שלוש הבנות הפך למקרה מבחן לאומי ליחסו של פוטין למתנגדי משטרו בתקופת כהונתו השלישית כנשיא. במהלך החודשים האחרונים זכה המשפט להדים רבים בתעשיית המוזיקה העולמית: להקת הבנות האלמונית מרוסיה החלה לצבור תמיכה מאמנים מפורסמים - ממדונה ועד סר פול מקרטני. "אני מקווה מאוד שהרשויות ברוסיה יתמכו בעיקרון חופש הביטוי לכל אזרחי המדינה, ולא ירגישו צורך להעניש אתכן על מחאתכן", כתב אתמול (ה') איש הביטלס לשעבר בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו, "אנשים רבים בעולם רשאים להביע את דעותיהם, וכל עוד הם לא פוגעים באף אחד - אני חושב שזוהי הדרך היעילה ביותר לקידמה. אני מקווה שתישארו חזקות ומאמין שאני ועוד רבים אחרים שתומכים בחופש הביטוי נעשה כל שביכולתנו למענכן ולמען החופש האמנותי בכלל". 

   

  הגלויה הוירטואלית ששלח סר פול מקרטני ()
  הגלויה הוירטואלית ששלח סר פול מקרטני

   

  גם מדונה הביעה את תמיכתה בבנות במחווה גדולה עוד יותר. לפני כשבוע, בהופעתה שנערכה במוסקבה, עלתה מלכת הפופ אל הבמה חבושה בכובע הצמר שהפך לסימן ההיכר של שלישיית הפאנק הרוסית כדי להפגין הזדהות עם הלהקה ולדרוש מרוסיה את שחרורה. בנוסף, פשטה הזמרת את החזייה השחורה איתה היא מופיעה על מנת לחשוף את שם הלהקה שנכתב על גבה, במטרה לתמוך במחאתה "נגד הקשרים ההדוקים בין נשיא רוסיה לאנשי הדת במדינה".

   

  להקה נוספת שהביעה את תמיכתה בפומבי היתה להקת הרוק האמריקנית "פיית' נו מור", שגם מצאה לנכון לקרוא לשחרורן של הבנות לביתן. במהלך הופעת הלהקה ברוסיה, אירחו החברים את הבנות האחרות מהפוסי ריוט על הבמה וביצעו שיר לכבודן.

   

  הפגנות תמיכה בלהקה בבלגיה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הפגנות תמיכה בלהקה בבלגיה(צילום: EPA)

   

  סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת שבחודשים האחרונים, על פי סקרים שנערכו ברוסיה, רוב הציבור דווקא היה בעד הרשעת הבנות. אבל על פי הדיווחים, היום נודע כי חל מהפך בדעת הקהל ורוב הציבור תומך בבנות וחושב שהעונש המקסימילי שהיו יכולות לקבל, שבע שנים בכלא, הינו חמור.

   

  גם בישראל זוכה הלהקה לתמיכה: כמה עשרות אנשים הפגינו היום בצהריים סמוך לשגרירות רוסיה ברחוב הירקון בתל אביב, נגד ההחלטה לאסור את בנות הלהקה. ספיר סלוצקר, ממארגנות ההפגנה, סיפרה ל-ynet: "'פוסי ריוט' בחרו בדרך היחידה שעמדה לרשותן למחות כנגד משטר פוטין, שגם כאן בישראל אנחנו מתקרבים אליו. זה שיכולים לאסור לשבע שנים להקת נשים על כך ששרה שיר מחאה, זה צעד מכונן שאם נעבור עליו בשתיקה בעולם, מחר גם יכול להגיע אלינו". אם אני הייתי בכלא" , הוסיפה סלוצקר, "הייתי שמחה לדעת שבכל העולם מפגינים עבורי". המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב "זוהי נקמתו של פוטין" ו"לשחרר את פוסי ריוט עכשיו".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אור ברנע ובועז פיילר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים