שתף קטע נבחר

סרטון: חיילים היכו עיתונאים פלסטינים באלות

עיתונאים פלסטינים המסקרים מדי שבוע את ההפגנה בכפר קדום הוכו אתמול באלות ונעצרו. אחד העיתונאים: "הם שברו את ידו של אחד מאיתנו. זה היה סתם, בלי שום סיבה". צה"ל: "נראה שמדובר באירוע חריג. הנושא יתוחקר"

עיתונאים פלסטינים תיעדו חיילים שהיכו אותם אתמול (יום ו') באלות במהלך מעצר בעקבות הפגנה בכפר קדום בשומרון. מצה"ל נמסר בתגובה ש"על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג. עם קבלת הסרטון, הנושא יתוחקר על-ידי המפקדים". 

 

ההפגנה הזו התקיימה כמדי שישי במחאה על מה שהפלסטינים מגדירים כ"סיפוח והשתלטות על אדמות הכפר על-ידי ישראל". בהפגנות משתתפים פלסטינים ופעילים בינלאומיים. העיתונאים שסיקרו את האירוע עבדו עבור כלי תקשורת ברשות הפלסטינית וגם עבור כלי תקשורת מחו"ל.

 

בסרטון, שהגיע לידי ynet, נראים עיתונאים פלסטינים שעושים את דרכם לצילום ההפגנה באחד מהרחובות בכפר. העיתונאים נשאו עליהם אמצעי זיהוי:  אפודים שעליהם נכתב באנגלית press (עיתונות), והם נשאו ציוד צילום. במקום שבו עמדו העיתונאים לא נראה כל עימות בין התושבים לבין כוחות צה"ל. בשלב זה נראים שני כלי רכב של צה"ל שמתקרבים אל העיתונאים ונעצרים לידם. אחד החיילים נשמע קורא לעיתונאים "בואו לפה". החיילים הפרידו בין הצלם לבין שאר העיתונאים. חייל עם אלה בידו ומסכת אב"כ על פניו ציווה על העיתונאי לשבת ולהישאר במקום ולא להתקרב לעיתונאים האחרים שנמצאו במרחק של כמה מטרים ממנו.

  

עיתונאי פלסטיני: "תקפו בלי סיבה"

בהמשך הצילום נראו חיילים אחרים מתקרבים לאנשי התקשורת כשהם מניפים את האלות. כשאחד העיתונאים סירב להתלוות לחיילים, נראה אחד מהם מכה אותו באלה. בהמשך נראו החיילים מכים שני עיתונאים אחרים. עיתונאים נוספים שנעצרו היו הכתב של סוכנות הידיעות הצרפתית, כתב של סוכנות הידיעות הסינית ושני כתבים פלסטינים נוספים.

 

בכר עבד אל-חק, עיתונאי פלסטיני משכם, היה אחד מחמשת אנשי התקשורת שנעצרו. בשיחה עם ynet סיפר שהעיתונאים שסיקרו את ההפגנה מגיעים למקום מדי שבוע במסגרת עבודתם. "הם קודם כול הגיעו והחלו להכות אותנו עם אלות. הם שברו את ידו של אחד העיתונאים שהיו שם. כל התקיפה הזאת הייתה ללא שום סיבה. בכל שבוע אנחנו מסקרים את ההפגנה, וזאת הייתה הפעם הראשונה שהם תקפו אותנו".

 

עבד אל-חק ציין כי החיילים עיכבו את אנשי התקשורת בכפר במשך חצי שעה, ואז לקחו אותם משם למשטרת קדומים. "הם אמרו לנו שנכנסנו לשטח צבאי סגור, ושהיה לנו אסור להיות שם. זה לא הגיוני - משום שכל שבוע אנחנו נמצאים באותו מקום ומעולם לא אמרו לנו כלום".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעצרו ושוחררו. מתוך הסרטון
מומלצים