שתף קטע נבחר

סין: עונש מוות מושהה לאשת הבכיר שרצחה

גו קאילאי שהודתה כי רצחה איש עסקים בריטי "כדי להגן על בנה" תישלח למאסר עולם, שעלול להפוך לעונש מוות. הפרשה הביאה להדחתו מצמרת המפלגה הקומוניסטית של בעלה, אחד האנשים החזקים בסין. בריטניה בירכה על ההחלטה

בית משפט בעיר הפיי שבסין גזר עונש מוות מושהה על גו קאילאי, אשת בכיר לשעבר במפלגה הקומוניסטית שהורשעה ברצח אזרח בריטי. פירוש הדבר הוא שגו תישלח למאסר עולם, ואם תבצע פשע נוסף בשנתיים הקרובות - תוצא להורג. בריטניה פרסמה הודעה שבה בירכה על העונש שנגזר ועל כך שהאחראים לרצח נענשו.

 

הפרשה שטלטלה את סין:

 

הפרשה הביאה להדחת בעלה בו שילאי מתפקידיו במפלגה הקומוניסטית ולטלטלה במסדרונות השלטון בבייג'ינג. בו עמד בראש הממשל המקומי בעיר צ'ונגצ'ינג, והיה חבר בפוליטביורו.

 

גו הודתה עם פתיחת המשפט כי הרעילה את איש העסקים הבריטי ניל הייווד בציאניד. לצדה נידון עוזר של המשפחה לתשע שנות מאסר על מעורבתו ברצח. כך מסר עורך דין של המשפחה שנכח באולם בית המשפט בעת הקראת גזר הדין.

 

ההכרעה מסמנת את סופו של פרק באחד המשברים השלטוניים החריפים ביותר שפרצו בסין בשני העשורים האחרונים, כשברקע עדיין תלויים באוויר סימני שאלה באשר לגורלו של בעלה של המורשעת, שסולק בבושת פנים מתפקידיו בצמרת מפלגת השלטון.

 

הפרשה פרצה בעיתוי רגיש מאוד מבחינת המפלגה הקומוניסטית, בדיוק בעת שדור המנהיגים הנוכחי מעביר את המושכות לדור צעיר יותר. בו שילאי נחשב לתקופה מסוימת למועמד אפשרי לרשת את הנשיא הו ג'ינטאו, הצפוי לפרוש בקרוב.

 

התקשורת הממלכתית שהייתה היחידה שהורשתה לסקר מבין כותלי אולם בית המשפט דיווחה כי גו קאילאי אמרה לשופטים כי לה ולהייווד היה סכסוך כספי. לטענתה, איש העסקים הבריטי איים על בנה, ולכן הרעילה אותו. גם העוזר ז'אנג שיאג'ון, שהואשם בסיוע לרצח, הודה במיוחס לו.

 

"הסינים יחשבו שהעונש צודק"

הרשויות שמרו על אבטחה הדוקה מחוץ לבית המשפט. שוטרים עמדו על המשמר מסביב לבניין. כמה משאיות של צוותי התערבות מיוחדים של המשטרה בבייג'ינג חנו בכל אחת מפינות הרחובות הסמוכים. הרחוב הראשי שאליו פונה הכניסה לבית המשפט נחסם לתנועה.

 

מומחים מעריכים כי הפסיקה בעניינה של גו הייתה נושא פוליטי עדין. לדעת כמה מהם, ייתכן שההנהגה הסינית בחרה להטיל עונש מאסר ממושך במקום הוצאה להורג, מחשש שעונש חמור מדי יעורר זעם ציבורי או יהפוך את האשה לשעיר לעזאזל לחטאיו השלטוניים של בעלה.

 

צ'נג לי, מומחה לפוליטיקה הסינית ב"מכון ברוקינגס" בוושינגטון, טען כי גזר הדין מוצדק. "לדעתי, רוב הציבור הסיני, בייחוד אלה העוסקים במשפטים, יחשוב שמודבר בעונש צודק". הוא הוסיף כי לדעתו לאור הפסיקה, הציפיות יהיו שגם יטפלו בבו שילאי ביד קשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג. היא הורשעה, הוא הודח
צילום: רויטרס
גו במהלך המשפט
צילום: AP
שוטרים מאבטחים את בית המשפט
צילום: AFP
מומלצים