שתף קטע נבחר

סקר עולמי: פחות דתיים, אבל עדיין רוב

59% מהעולם מגדירים את עצמם כדתיים - נתון הנמוך בתשעה אחוזים מתוצאות הסקר ב-2005. למרות שישראל לא נכללה במחקר, בין עשרות אלפי המרואיינים היו כמאה יהודים, שהתברר כרחוקים ביותר מהדתיוּת, לעומת בני דתות אחרות

האם אתה דתי או לא? בסקר מכון גוטמן, שפורסם לפני כחצי שנה התברר כי בישראל קיימת מגמה של התחזקות בשיעור הדתיים באוכלוסייה - אך מתברר שהמגמה העולמית היא הפוכה: סקר עולמי של גאלופ, שתוצאותיו פורסמו היום (ב'), גילה כי אמנם רוב בני האדם מגדירים את עצמם דתיים, אך שיעורם באוכלוסייה צומצם בשנים האחרונות ב-9%, וכיום הם 59% מאוכלוסיית תבל.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הסקר "אינדקס דת ואתאיזם" נערך ב-57 מדינות ברחבי העולם (אם כי לא בישראל) וכלל ראיונות אישיים עם יותר מ-50 אלף משיבים. התוצאות מגלות כי לעומת 59% הדתיים, 23% מגדירים את עצמם לא-דתיים, 13 אתאיסטים ועוד 5% לא הגדירו את עצמם. הסקר נערך בין החודשים נובמבר 2011 ועד ינואר 2012 וטווח טעות הדגימה המירבית עומד על 3.5 אחוז.

מבין עשרות אלפי הנשאלים, רק 106 היו יהודים - אך התברר כי הם המרוחקים ביותר מהדת. 38% הגדירו את עצמם דתיים, 54% לא-דתיים ו-2% אתאיסטים. לעומת זאת, 83% מהנוצרים הפרוטסטנטים הגדירו את עצמם דתיים, וכך גם 81% מהקתולים ו-78% מהשייכים לכנסייה הרוסית. בקרב המוסלמים, 74% הם דתיים.

 

המספר הנמוך-למדי של דתיים בקרב היהודים אינו רחוק מתוצאות סקר גוטמן, שב-2009 גילה כי 7% מהיהודים בישראל מגדירים את עצמם "חרדים", 15% "דתיים", 32% "מסורתיים" (לו היו נשאלים, ייתכן כי חלקם היו מגדירים את עצמם "דתיים" בסקר העולמי), 43% "חילונים" ו-3% "חילונים אנטי-דתיים".

 

עשיר יותר - דתי פחות 

עוד התברר בסקר כי ככל שמדובר בעשירים יותר - שיעור הדתיים הולך ופוחת. בעוד שאחוז הדתיים בקרב שני העשירונים התחתונים מבחינת הכנסה עומד על 66%, אחוז הדתיים בקרב שני העשירונים בעלי ההכנסה הגבוהה עומד על 49% בלבד. פער של 17%.

 

מבין 57 המדינות שהשתתפו בסקר העולמי, עשר ה"דתיות" ביותר הן גאנה (96% דתיים), ניגריה, ארמניה, פיג'י, מקדוניה, רומניה, עיראק, קניה, פרו וברזיל (85%).

 

לעומתן, 11 המדינות האתיאסטיות ביותר הן סין (47% אתאיסטים), יפן, צ'כיה, צרפת, קוריאה הדרומית, גרמניה, הולנד, אוסטריה, איסלנד, אוסטרליה

ואירלנד (כל ארבע האחרונות - 10% אתאיסטים).

 

המדינה שבה נרשמה הירידה הגבוהה ביותר בשיעור הדתיים היא ויאטנם, שבה אחוז הדתיים צנח בשש השנים האחרונות מ-53% ל-30% (העלייה הגבוהה, בשיעור של 6% נרשמה בפקיסטן). לעומת זאת, המדינה שבה נרשמה העלייה החדה ביותא בשיעור האתאיסטים היא צרפת, שבה 14% הגדירו עצמם אתאיסטים ב-2005, לעומת 29% ב-2011.

 

הסקר לא מצא פער גדול בין נשים לגברים שמגדירים עצמם דתיים (57% לעומת 60%, בהתאמה), ואולם ניכר שקיים קשר בין השכלה לדתיוּת: 68% מבעלי השכלה בסיסית בלבד הם דתיים, כמוהם 61% מבוגרי התיכונים ו-52% מבוגרי האוניברסיטאות וההשכלה הגבוהה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהודים. פחות דתיים
צילום: Shutterstock
נוצרים. אחוז דתיים גבוה
צילום: index open
מומלצים