שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   הפיקוח על הבנקים: לבטל עמלות ודמי ניהול
   בבנק ישראל כבר החלו לגבש את השינויים בתקנות הבנקים, שיכללו ביטול עמלות ודמי ניהול, על רקע המלצות הביניים של ועדת התחרותיות בענף. בפועל, לא צפויים שינויים עד הגשת המסקנות הסופיות של הוועדה

   פחות עמלות? טיוטה שפרסם היום המפקח על הבנקים, דודו זקן, על רקע המלצות הביניים של הוועדה להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית, מאמצת כמה מההמלצות, בהן ביטול מספר עמלות ודמי ניהול.

    

   על פי הטיוטה, יבוטלו העמלות בגין הנפקת כרטיס מידע ללקוח, עמלה בגין כרטיס למשיכת מזומן (המשמש לקוחות שאינם מחזיקים בכרטיס אשראי) , עמלה בגין שינוי מועד חיוב בכרטיס אשראי וכן עמלת דמי ניהול לעסק קטן. בנוסף, יגדל סכום הפטור מ"עמלת טיפול באשראי ובבטחונות", מ-50 אלף שקל כיום, ל- 100 אלף שקל לאחר התיקון.

    

   עוד קובעת הטיוטה כי לא ייגבו דמי ניהול בגין החזקת מק"מ וקרנות כספיות בחשבון הלקוח. תיקבע עמלת מקסימום לקנייה ומכירה של ניירות ערך וכן יבוטלו עמלות המינימום בגין ניהול פיקדון ניירות ערך.

    

   בנוסף, הבנקים נדרשים לבצע תמחור דיפרנציאלי בגין פעילות בניירות ערך בערוצים שונים – כך שלא ניתן יהיה לגבות עמלה זהה על ביצוע פעולה באמצעות פקיד לזו הנעשית באמצעים מקוונים וכן יורחב הפיקוח על עמלת העברת פיקדון ניירות ערך להעברת פיקדון של הלקוח גם מחוץ למערכת הבנקאית.

    

   אזרח ותיק- בלי תעודה

   הטיוטה קובעת עוד כי תתוקן ההגדרה של "אזרח ותיק" – לצורך קבלת 4 פעולות פקיד בחודש במחיר של פעולה בערוץ ישיר ולא יהיה יותר צורך בהצגת תעודת אזרח ותיק אלא די יהיה בהגיע הלקוח לגיל הקבוע בחוק כדי לקבל את ההטבה.

    

   הבנקים גם יידרשו להציג בדף הבית שלהם קישור ישיר לתעריפוני העמלות, שיהיה חשוף ונגיש ללקוחות. עוד יתבצע עיגון חקיקתי לקביעת הפיקוח על הבנקים, שנכנסה לתוקף במרס השנה, לפיה עבור ערבות המובטחת בפיקדון כספי ייגבה שיעור מופחת של עמלה.

    

   באמצע החודש הקודם, פרסמה הוועדה לבחינת הגברת התחרותיות בענף הבנקאות (שכונתה גם ועדת זקן) את דוח הביניים. הוועדה המליצה על שורה של פעולות, בין הייתר, הפחתת עמלות, הגדלת היצע האשראי הקמעונאי, והקלות על בעלי עסקים קטנים. הוועדה הוקמה כחלק מהמלצות ועדת טרכטנברג.

    

   יש לציין כי מדובר, כאמור, בטיוטה בלבד ונוסח סופי ומחייב יקבע רק לאחר השלמת הליך התייעצות עם חברי הועדה המייעצת לענייני בנקאות, וכן בחינת תגובות הבנקים שהגישו התייחסותם בכתב להמלצות הדוח בנושא העמלות.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   עמלת מקסימום לרכישת ניירות ערך
   צילום: shutterstock
   מומלצים