שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   חולת סרטן? יש לך זכויות כלכליות. מדריך
   חולי סרטן זכאים ללא מעט הנחות והטבות כלכליות. כוחות רבים נדרשים מהם להתמודדות עם המחלה ולעיתים הם אינם מודעים למלוא זכויותיהם. עו"ד חמד טל מעמותת "אחת מתשע", עושה סדר בזכויות הכלכליות המגיעות לאלו שלקו במחלה

   בשורה על מחלת הסרטן הינה בשורה מטלטלת. וכאילו לא די בכך, אנשים רבים המתמודדים עם סרטן מוצאים עצמם עסוקים גם בתוך הביורוקרטיה. אנשים אלו ובני משפחותיהם חווים לא פעם בלבול וחוסר פניות רגשית, לצד חוסר בידע כיצד להתמודד עם המערכת הבירוקרטית ולפעול למיצוי מירב הזכויות המגיעות להם בשל מחלתם. בעזרת עמותת "אחת מתשע" ננסה לעשות סדר בזכויות המגיעות.

    

   עוד בערוץ הכסף שלי:

    

   זכויות מול הביטוח הלאומי

   מומלץ להתחיל במיצוי הזכויות בביטוח הלאומי כיוון שישנן זכויות הנובעות מקביעת נכות רפואית על ידי ועדה בביטוח הלאומי.

    

   זכאות לקצבת נכות ולגמלת שירותים מיוחדים

   לנשים המתמודדות עם סרטן השד לפני הגיען ל"גיל הפרישה" כדאי לבדוק את זכאותן לקצבת נכות ולגמלת "שירותים מיוחדים" מהמוסד לביטוח לאומי. קצבת נכות וגמלת שירותים מיוחדים אלו שתי קצבאות שתנאי הזכאות להן שונים. בעוד שבקצבת נכות ייבדק המצב הרפואי, המצב התפקודי ומצב ההכנסות של האדם, הרי שבגמלת שירותים מיוחדים לב הבדיקה נוגעת ליכולת התפקוד והתלות בזולת לביצוע פעולות יום-יום.

    

   איך תדעו אם אתם זכאים לגמלת שירותים מיוחדים? במסגרת בדיקת זכאות לגמלת שירותים מיוחדים ייבדק המבקש לפי "מבחן תלות" המכונה ADL ובמסגרתו ייבדק תפקודו של האדם ומידת התלות בעזרת הזולת לביצוע פעולות יום-יום, כגון היכולת לבצע פעולות רחצה והלבשה באופן עצמאי.

    

   חשוב לציין כי לאחרונה גובש נוהל במוסד לביטוח לאומי לפיו תיתכן זכאות אוטומטית לגמלת שירותים מיוחדים בהתאם לסוג הטיפול שחולה אונקולוגי מקבל. על כן בקרוב, עם פרסום הנוהל, ניתן יהיה להעריך מהם סיכויי הזכאות לגמלה, על פי סוג הטיפול.

    

   אחרי גיל הפרישה - אפשרות לגמלת סיעוד

   איך תדעו אם אתם זכאים לקצבת נכות? כאמור, ייבדק המצב הרפואי, יכולת ההשתכרות ומצב ההכנסות. גם בנוגע לקצבת נכות קיימת היום אפשרות להעריך מראש את סיכויי הזכאות. אם אובחנת עם סרטן שד ונקבעה לך תכנית טיפול הכוללת כימותרפיה ו/או הקרנות - ייקבעו לך 100% נכות רפואית לתקופה הטיפול. ואולם, חשוב לוודא מה מצב ההכנסות כדי להבין אם תהיי זכאית גם לקצבה, שכן, 100% נכות רפואית אין משמעם זכאות לקצבה באופן אוטומטי ויש לעמוד ב"מבחן הכנסות".

    

   אם הנך משתכרת – ניתן להיכנס למחשבון המכונה "מחשבון קצבת נכות" המצוי באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי, ובאמצעותו ניתן להעריך את סיכויי קבלת קצבת הנכות ושיעור הקצבה המוערך שניתן לקבל בהתאם להשתכרות ולנתונים נוספים.

    

   אם עברת את גיל הפרישה (סביבות 62) יתכן שתהיי זכאית לגמלת סיעוד, בהתאם למבחן ה-ADL, שהוזכר קודם לכן. גמלה זו ניתנת על פי רוב בשירותי טיפול, להבדיל מגמלה כספית. במקרים מסוימים ניתן לקבל את גמלת הסיעוד כגמלה כספית במקום בשעות עזרה בבית.

    

   לעיתים מתעוררות שאלות ובעיות גם לאחר שנקבעה נכות רפואית על ידי הוועדה בביטוח הלאומי.

    

   כך לדוגמא, חולה שנקבעה לה נכות רפואית בשיעור של 100% למשך חצי שנה, בשל הצורך לעבור ניתוח וטיפול קרינתי. עם זאת, בפועל חל סיבוך בניתוח הכריתה והשחזור שעברה, אשר דרש המשך טיפול, ועקב כך נדחה המועד לטיפול בהקרנות. כך נוצר מצב בו תקופת הנכות שנקבעה על ידי הביטוח הלאומי, הסתיימה עוד לפני שבכלל החלה לטפל בהקרנות.

    

   במקרה זה יש לפנות לביטוח הלאומי ולבקש להאריך את התקופה תוך המצאת המסמכים והאישורים הרפואיים.

    

   זכאות לפטור ממס

   נשים המתמודדות עם סרטן השד עשויות להיות זכאיות לפטור ממס לפי סעיף 9(5) לפקודת מס ההכנסה. הטבה זו תינתן למי שנקבעה להם נכות רפואית של 100% (או 90% במקרים מסוימים) ולתקופה של 185 ימים רצופים לפחות.

    

   חשוב לציין שבטרם פניה ישירה למס ההכנסה, מומלץ למצות הזכויות בביטוח הלאומי, כיוון שניתן להשתמש בהחלטת הוועדה בביטוח הלאומי בעניין הנכות הרפואית לצורך בדיקת זכאות לפטור ממס, וכך לחסוך את תשלום האגרה.

    

   אם תקופת הנכות שנקבעה לכם קצרה במעט מהמינימום הנדרש לקבלת פטור, אל תתיאשו.

    

   כך מירי, כבת 45, אובחנה בחורף האחרון כחולת סרטן השד. תכנית הטיפול במחלתה כללה ניתוח להסרת הגידול, טיפול הורמונאלי והקרנות. מירי פנתה למס הכנסה כיוון שהמשיכה לעבוד בתקופת הטיפולים וביקשה פטור ממס. היא הופנתה לוועדה רפואית בביטוח הלאומי וזו קבעה לה 100% נכות רפואית מה-1 בפברואר ועד ה-1 באוגוסט – 182 ימים.

    

   עם זאת, לצורך קבלת פטור ממס יש צורך כי תקופת הנכות תימשך לפחות 185 ימים רצופים. בפועל, הנכות הרפואית שנקבעה על ידי הביטוח הלאומי נמשכה 182 ימים, כאשר ההפרש של שלושת הימים הללו הוא זה שלא אפשר למירי לקבל את הטבת המס. בסיוע משפטי של עו"ד מטעם "אחת מתשע" הוגש ערעור בעניינה לביטוח הלאומי ולאחר דיון נוסף נקבעה לה תקופת נכות ל-190 ימים, שתאפשר לה לממש את זכותה לפטור ממס.

    

   זכאות להנחה בארנונה

   נשים שנקבעה להן נכות רפואית על ידי ועדה רפואית בביטוח הלאומי ואינן זכאיות לקצבת נכות, ואף אלו הזכאיות לקצבת נכות תוכלנה לקבל הנחה בארנונה.

    

   רשות מקומית רשאית להעניק הנחה בשיעור של עד 40% עבור מי שנקבעה להם נכות רפואית של 90% ומעלה. רשות מקומית רשאית להעניק הנחה של עד 80% למי שזכאים לקצבת נכות מלאה.

    

   כדי לממש את ההנחה יש להעביר לרשות את החלטת הביטוח הלאומי בדבר זכאות לאחוזי נכות ו/או לקצבת נכות.

    

   זכאות להנחה במים

   החל מחודש יולי השנה, הורחבו ההנחות אשר ניתן לקבל בחשבון המים. כעת נשים הזכאיות לקצבת נכות מהביטוח הלאומי ונקבעה להן נכות רפואית בשיעור של 70% ומעלה תוכלנה לקבל הנחה.

    

   כמו כן, גם נשים שנמצאו זכאיות לגמלת שירותים מיוחדים (לרבות הזכאיות ל-50% גמלה) תוכלנה לקבל הנחה זו. המוסד לביטוח לאומי מעביר את רשימת הזכאים ישירות לרשות המים ולספקי המים. ניתן לפנות לסניף המטפל ולוודא כי הינך נמצאת ברשימת הזכאים.

    

   תג נכה ופטור מאגרת רישוי

   מי שנמצאו זכאיות לגמלת שירותים מיוחדים בשיעור של 105% אחוזים ומעלה, ומי שנמצאו זכאיות לגמלת סיעוד מלאה תוכלנה לקבל הנחה בחשבון החשמל.

    

   גם במקרה זה מועברים שמות הזכאים באופן אוטומטי מהביטוח הלאומי לחברת החשמל, וניתן לפנות לסניף המטפל כדי לבדוק אם שמך כלול ברשימת הזכאים. יש לציין כי ברוב המקרים נשים המתמודדות עם סרטן השד מקבלות גמלת שירותים מיוחדים בשיעור 50% ועל כן לא תהיינה זכאיות ברוב המקרים להטבה זו.

    

   בנוסף, כדאי לפנות למשרד התחבורה, בבקשה לתג נכה ופטור מאגרת רישוי. לעיתים ניתן לקבל תג נכה על סמך מסמכים רפואיים ללא קביעת נכות רפואית מביטוח לאומי.

    

    מאחר שתג נכה עוזר בזמן אמת ולא באופן רטרואקטיבי, ומאחר שהתהליך בביטוח הלאומי לוקח זמן, מומלץ להגיש את הבקשה בהקדם ולא לחכות להחלטת הביטוח הלאומי עם הגשת בקשה לקצבת נכות ו/או שירותים מיוחדים. יחד עם זאת יש להדגיש כי על המבקשים תג נכה להיתמך במסמכים רפואיים ברורים המעידים על השלכת הטיפולים והמצב הרפואי על הניידות.

    

   נשים הזכאיות לקצבת נכות מלאה מהביטוח הלאומי, ואשר נקבעה להן נכות רפואית בשיעור 80%, תהיינה זכאיות להנחה בשירותי הטלפון של "בזק". לצורך מימוש הזכות יש להעביר לאגף השיקום במשרד הרווחה מסמכים המעידים על הנכות הרפואית ועל קצבת נכות וכן מסמכים מזהים נוספים.

    

   לנשים הזכאיות לקצבת נכות ומתגוררות בדירה שכורה מומלץ לבדוק אפשרות לקבלת הנחה בשכר דירה. לשם בדיקת הזכאות יש לפנות לאחד הסניפים של "עמידר", "מתן חן" וחברת "מ.ג.ע.ר.". הזכאות לסיוע זה כפופה לעמידה בקריטריונים נוספים.

    

   עמותת "אחת מתשע" מציעה ייעוץ משפטי ללא תשלום למימוש זכויותיהן של נשים חולות סרטן

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מחודש יולי גם הנחה במים, לזכאים
   צילום: gettyimages imagebank
   לוגו אחת מתשע סרטן השד
   מומלצים