שתף קטע נבחר

שערורייה בארה"ב: ה'אונס הלגיטימי' פוגע ברומני

טוד אייקן, המועמד לסנאט ממיזורי שדיבר על נאנסות והפלות, הקים עליו גם את הקיצונים מבין הרפובליקנים ואיבד תורמים, אבל מסרב לפרוש. ברגע האחרון מיט רומני התעשת וקרא לו לעזוב את המרוץ לסנאט: "דבריו היו פוגעניים ושגויים"

דרמה פוליטית במפלגה הרפובליקנית. התורמים הגדולים הסירו את תמיכתם הכספית בטוד אייקן, מועמד המפלגה לסנאט מטעם מדינת מיזורי. המועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, וראשי המפלגה קוראים לו להתפטר בעקבות ההתבטאות השערורייתית שלו על "אונס לגיטימי".

 

עוד בחדשות ynet:

 

"דבריו של טוד אייקן היו פוגעניים ושגויים, ועלינו לשקול ברצינות מה הכי יועיל למדינה שלנו", אמר רומני בהצהרה שפרסם. "היום חבריו במיזורי קראו לו לפרוש, ואני חושב שהוא צריך לקבל את העצה שלהם ולעזוב את המרוץ לסנאט", הוסיף רומני בהצהרה שפורסמה ברגע האחרון, שעות לפני שאייקן יוכל לפנות את מקומו למועמד אחר מטעם המפלגה.

  

ההתבטאות השערורייתית של אייקן לקראת סוף הסרטון:

 

אפילו אנשי תנועת "מסיבת התה" הקיצונית הודיעו שאייקן צריך ללכת הביתה, בעקבות דבריו שלפיהם נאנסות יכולות "לנעול" את עצמן ולהימנע מכניסה להריון. המועמד לסנאט בבחירות שייערכו במקביל לבחירות לנשיאות בנובמבר יכול לפרוש עד הלילה ולפנות את מקומו למועמד אחר, אבל אייקן הודיע בפומבי פעמיים שאינו מתכוון לעשות זאת.

 

אייקן עצמו ניסה לתקן את הרושם הנורא בתשדיר בחירות שבו אמר כי "אונס הוא פעולה שטנית. השתמשתי במילים לא נכונות בדרך לא נכונה ואני מתנצל". אבל כמו שאמר היום פעיל דמוקרטי, "הדברים גדולים יותר מאשר אייקן".

 

דבריו של אייקן, ציר בבית הנבחרים זה 12 שנה, העלו לדיון פומבי את העמדה הרשמית של המפלגה הרפובליקנית נגד הפלות. חלק מהרפובליקנים מתנגדים גם לביצוע הפלה במקרים של אונס וגילוי עריות. ערב ועידת המפלגה הרפובליקנית שתיפתח ב-27 בחודש בפלורידה, מתחדד הוויכוח הפומבי בסוגיית ההתנגדות, שהיה חבוי בתוך סעיפי המצע לאישור הוועידה ובפעמים קודמות איש לא ממש התייחס אליו.

 

פרשנים פוליטים מעריכים כי נושא ההפלות מסכן את המאמצים של הרפובליקנים להשיג רוב בסנאט בעיקר בגלל ההצבעה הנשית, ופוגם בסדר היום שמציג רומני. המאבק לסנאט במיזורי מתנדנד עכשיו כמו מאבקים בחמש מדינות נוספות שבהן קיוו הרפובליקנים לבצע מהפך.

 

אובמה: "אונס הוא אונס"

הדברים הובילו לגלי התנגדות, הפגנות וחתימות על עצומות של מאות אלפי נשים בארה"ב, והם פוגעים בניסיון של רומני למקד את מערכת הבחירות סביב הכלכלה והאבטלה.

 

הפרשה החלה אתמול והנשיא אובמה מיהר להיכנס לחדר העיתונאים בעיצומו של התדרוך היומי (לאחר שנמנע מקיום מסיבות עיתונאים מחודש מרס), כדי לדבר על הצהרתו של אייקן.

"אונס הוא אונס", אמר הנשיא אובמה והביע את תמיכתו בזכותה של אישה להחליט לגבי גופה.  

 

ייתכן שעמידתו העיקשת של המועמד ממיזורי נובעת מסקר שנעשה ביום שני בלילה המעלה כי דבריו לא פגעו ביינתים ביתרון הזעיר שלו על פני הסנאטורית הדמוקרטית קליר מקסקיל, במדינה הנחשבת לשמרנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני. התעשת ברגע האחרון
צילום: gettyimages
"אונס לגיטימי". טוד אייקן
צילום: MCT
מומלצים