שתף קטע נבחר

קול באשה ערֵבה: דוסית, ושרה לכולם

עם שיק שאנטי-דוסי הכולל כיסוי ראש והלוגן פנימי, רות נודלמן מאיימת להיות המאמי הלאומית הבאה. לצורך העניין היא הגיחה לשתיים וחצי דקות תהילה ב"כוכב נולד", אך שנתיים על הבמה וכמעט-אלבום נותנים לה סיכוי להישאר כאן לאורך זמן

גידי גוב חשב שהיא קסומה ומירי מסיקה רצתה להיות חברה שלה. אבל רות נודלמן הייתה זמרת עוד לפני אפיזודת "כוכב נולד", שאליה הגיעה כדי לבחון את הגבולות - וגם לזכות על הדרך בחשיפה. שתיים וחצי דקות התהילה חלפו ביעף, אבל את החשיפה שלה קיבלה נודלמן בצורה מרוכזת.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

היא פסנתרנית וירטואוזית שנעה בין הקלאסי לרוק חד ונוקב, ובאופן כללי אוהבת מורכבויות, ואף נהנית להציג אותן בכל רובד בחייה: בין תל אביב לירושלים, על הבמה עם כיסוי הראש, בנווה צדק עם בית הכנסת שמעל לראש, ובמילים שנעות על הקו שבין קדושה לחיים. אבל נודלמן היא קודם כל זמרת ויוצרת.

 

"תמיד אהבתי לשלב בין העולמות", היא אומרת. "יכולתי לשמוע מוזיקת פופ, ואחר כך ללכת לשיעור תורה. אני חיה את המורכבות הזו. הפכתי את זה למין נקודת אפיון. יש בזה סוג של חיסרון, אבל זה יוצר דיאלוג ממקום מעניין. מקום של חיפוש הוא מקום שטוב ליצור בו. מורכבות היא סוג של יתרון במוזיקה".

 

מקום להתקרבות

בגיל 27, נשואה טרייה לניתאי מורגנשטרן - אך שומרת על עצמיות בימתית בשם נעוריה - נודלמן מרגישה שקל לה. "גדלתי כדתייה, אך היו שלבים בחיי שחיפשתי את הדרך", היא אומרת. "ידעתי שהאמונה בתוכי, ואני גם שרה על זה בשיר שאני נורא אוהבת, 'חקוק בבשר'. ברוך השם מצאתי את הנתיב".

 

נודלמן מרגישה שלמות מיוחדת בסביבה הטרוגנית. "אני אוהבת את זה שהשם שם אותי במקומות שלא מוקפים באנשים כמוני, כי אז יש מקום להתקרבות. אני מרגישה שזה מקרב אותי לאמונה האמיתית. הדברים לא נעשים מתוך הרגל, כי השגרה מביאה לדעיכת האמונה. ההתמודדות מעשירה את עולמי הפנימי והחיצוני.

 

"את הנגנים המופלאים שמלווים אותי - טל אברהם, רונן ניסנבוים ויוסי עדי - הכרתי ב'רימון', והם ממש לא דתיים. אפילו הפוך, וזה מקסים בעיניי. לפעמים אנחנו מתעצבנים ולפעמים צוחקים, אבל עצם זה שיש בינינו דיאלוג זה טוב. היום אפשר לראות את זה בכל בית, כמעט - את החוזר בתשובה ואת החילוני שיושבים סביב שולחן אחד".

 

"קל לי להיות אני"

עם שיק שאנטי-ירושלמי, פני בובה וקול שאי אפשר להישאר אדיש אליו, נודלמן כובשת לבבות, ומציגה מופע אישי עתיר נגנים שמלווים אותה עוד מימיה ב"רימון", ואו-טו-טו - בינואר הקרוב - גם אלבום בכורה מקורי, בהפקת נעמן שדמי.

 

לאחר לימודים בתיכון "פלך" הדתי לבנות, שירתה נודלמן בחיל חינוך, ורשמה את הפרק החילוני בחייה. אחרי הצבא הגיעה לחממת המוזיקה "רימון", "כי הרגשתי שאני חייבת ללמוד מוזיקה", כדבריה. "נכנסתי לשיעור, וראיתי אנשים שמופיעים עם שירים חדשים שכתבו. התפעלתי מהאומץ, והחלטתי לנסות את זה. הרגשתי שאני מתפתחת שם מהמקום האישי. מצאתי דרך לשלב את המוזיקה הקלאסית שלמדתי מגיל צעיר, עם המקום המסורתי האישי שלי, ועם מוזיקת רוק - והכל בלי הגדרות ובלי ריבועים. קל לי להיות אני, בלי מחסומים".

 

עם כל החיבה למורכבויות, נודלמן היא אישה אורתודוכסית על פי הגדרתה, וגם חסידה אדוקה של שיטת ימימה. "היו לי מחשבות איך אשיר עם כיסוי ראש? איך אשלב את הדברים האלה? כששאלו אותי אם אני דתייה, עניתי: אני רות. התגובות למוזיקה שאני עושה הולמות את עולמי הפנימי. אני מעבירה את האמונה בשירה".

 

ראה אותה מופיעה רק שבוע לפני החתונה

את האיש שהיא נשואה לו כבר כמה חודשים, הכירה נודלמן לפני שנה בלבד. ניתאי מורגנשטרן הוא בוגר הישיבה בצפת, שאף

עבד תקופה ארוכה בצמוד לרב העיר שמואל אליהו, מרבני הציבור החרד"לי. "אני סומכת עליו בעיניים עצומות. הוא אמר לי שכאשר אני עושה דברים בשביל אחרים, כדי להיכנס לתבניות – זו לא דרך השם. אבל כן לעשות דברים שאני שלמה איתם".

 

איך הוא מסתדר עם המקצוע שלך?

 

"הוא שמע אותי שרה לראשונה בהופעה רק שבוע לפני החתונה. ראיתי בזה דבר נורא אינטימי, ומאוד חששתי מזה. וכאילו זה לא מספיק, גם המשפחה שלו הגיעה, ולא ידעתי איך הם יקבלו את זה. ובסופו של דבר, דווקא השירים שהכי חששתי מהם - שירי הרוק'נרול - אלה השירים שהם הכי אהבו. ניתאי מאוד התרגש. הוא אמר לי שכמה שאהב אותי – הוא אוהב יותר. מבחינתי, זו הייתה הוכחה נוספת שהוא חזק במי שהוא ובאמונתו".

 

ואיך את מסבירה לעצמך את הדואליות של המקצוע, שלא ממש הולך יד ביד עם ההלכה?

 

"הכוונה היא שחשובה. ההשפעה שאני רוצה להשפיע. אם אני שרה ממקום של רצון לחבר אנשים למהות פנימית ונשמתית – זה יגיע לשם. זה תלוי במה שאני רוצה לשדר. זה מה שמרגיש לי נכון לעשות עכשיו. אני מרגישה שהשם שם אותי במקום שבו אני נמצאת, כמטלה ממקום של כוח חיובי, של אחריות. אני לא יודעת מה יהיה בעתיד, אבל כרגע זה הנתיב שלי".

 

"כוכב נולד" - לא המקום הטבעי

בשיריה משלבת נודלמן מוטיבים מהמקרא ופסוקים מתהילים, בתוך שירה מקורית אישית. בשיר "מלח", למשל, היא לא מביטה אחור, ומכוונת לאשת לוט. "הרבה יוצרים היום נעים על שני צדי המתרס: ברי סחרוף, אביב גפן שחובר לאביתר בנאי. יש היום הרבה התקרבות. אין מוזיקה שהיא רק דתית או רק חילונית. אני בדיוק בנישה הזאת, ומכוונת לאנשים שרוצים להתחבר למקום חיובי בנפש שלהם".

 

מה חיפשת בפורמט האינסטנט של "כוכב נולד"?

 

"לא היה לי הכי טבעי להגיע לשם. אני מאוד מכוונת לאמנות, ולא לבידור. יש בעיניי מוזיקה לבידור ומוזיקה לאמנות, וזה שונה. אבל ראיתי שהחשיפה שם יכולה לעזור לי, אחרי שנתיים שאני יוצרת עם הלהקה שלי. גם רציתי לראות איך אני מתפקדת במצב כזה, עם חומרים לא מקוריים וסביבה לא טבעית, מבחינתי.

 

"כששאלו אותי אם אני דתייה, עניתי: אני רות" (צילום: ארתור ברגילבסקי) (צילום: ארתור ברגילבסקי)
"כששאלו אותי אם אני דתייה, עניתי: אני רות"(צילום: ארתור ברגילבסקי)

 

"גיליתי שזה לונה פארק משוגע כזה. זאת רכבת הרים רגשית. שיתפתי בזה את המדריכה שלי ב'ימימה', והיא אמרה לי לראות מה חיזק אותי בתהליך שעברתי".

 

היו רגעי שבירה

בין הדברים שחיזקו, היא מונה את אהבת הקהל חוצת המגזרים שעטפה אותה. "קיבלתי מיילים מרגשים מדתיים וחילונים גם יחד, משני צדי המתרס. זה היה כל כך יותר רחב מהנקודה של להתקבל-או-לא לתוכנית. אם הצלחתי להשפיע ולתת חיזוק חיובי לאנשים שלא מכירים אותי – זה דבר גדול, וזה יישאר איתי. זה נתן לי המון כוח, ונתן לי אישור שאני עושה את הדבר הנכון. בדיעבד, אני שמחה על החוויה".

 

היו רגעי שבירה?

 

"כן, היו לי רגעים שהרגשתי שזה מחליש אותי. זו עבודה פנימית: לא ישנים, יש מצבי לחץ, אודישנים בזה אחר זה. את חווה ניתוק מכל העולם, מישהו שופט אותך, וזה כל עולמך, ולרגע את שוכחת שזו רק תוכנית. נורא רציתי להביא את המוזיקה שלי, אך לא עשיתי את זה בסוף, כי רציתי לשמור את זה לשלבים מאוחרים יותר".

 

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

 

"בת 32 ובעזרת השם עם ילדים ועם ניתאי, כאשר הבעל והמשפחה נותנים לי כוח ליצירה ולמוזיקה. אני רואה את עצמי קמה בבוקר, ומקדישה זמן ליצירה ולילדים".

 

  • רות נודלמן תופיע מחר (יום ה', 30/8) ב"גולה", פתח תקווה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארתור ברגילבסקי
אכן קסומה. נודלמן
צילום: ארתור ברגילבסקי
מומלצים