שתף קטע נבחר

הצהובון עקף את המלכה: "הארי" אוחז במבושיו

הממלכה ממורמרת. בית המלוכה איים על העיתונים לבל יפרסמו את תמונות הנסיך הארי חוגג עירום בלאס וגאס, בעוד מיליונים חוגגים עליהן ברשת. ה"סאן" הגדיל לעשות והציג שחזור בכיכובו של הכתב שלו. למה בעצם העורכים מצייתים?

"איך נאסר על התקשורת הבריטית לפרסם את תמונות העירום של הנסיך הארי (בזמן ש-68 מיליון גולשים מצאו אותן ברשת)". כך התמרמרה הבוקר (יום ה') הכותרת ב"דיילי מייל", עוד צהובון בריטי שעורכיו בוודאי התבוננו בעיניים כלות באתר TMZ ונאלצו לרסן את תאוותם הרייטינגית לנוכח דרישת הארמון להימנע מלפרסם את תמונותיו של הנסיך ההולל חובק צעירה בלאס וגאס כששניהם עירומים, למעט שרשרת וצמיד של הארי.

 

שער ה"סאן". יושרה עיתונאית במיטבה ()
שער ה"סאן". יושרה עיתונאית במיטבה

 

התמונה המקורית. מצאו את ההבדלים ()
התמונה המקורית. מצאו את ההבדלים

 

העיתון מדווח בקנאה שוקקת על פרסומי התמונות ברחבי העולם, מקנדה ועד הודו, מ"כלי תקשורת מכובדים כמו CNN" ועד צרפת שבה "חוקי פרטיות נוקשים". המרמור ניכר היטב בין השורות המדווחות על מיליוני משתמשי פייסבוק שנחשפו לתמונות וחלקו אותן ועל בלוגר בריטי פופולרי שפרסם אותן תוך שהוא לועג לעיתונים המנועים מכך. כמעט ניתן לשמוע קולות עידוד לעיתון "איבנינג הראלד" מצפון אירלנד שישבנו של הארי התנוסס על עמוד השער שלו, "חרף מאמצי משפחת המלוכה".

 

ה-BBC דיווח כי הארמון יצר קשר עם נציבות הגוף האחראי לתלונות על התקשורת הבריטית, והביע דאגה שפרסום התמונות מהווה הפרה של הפרטיות של הנסיך. בית המלוכה נקט גם צעדים מפורשים יותר והנסיך צ'רלס בעצמו, אביו של הארי הפוחח, הורה לעורכי דינו לאיים בצעדים משפטיים על כלי תקשורת שיעלה על דעתו לתת במה לאיבריו המוצנעים של בנו, השלישי בתור לכתר.

 

הארי הכוכב. העיתון מצפון אירלנד לא צנזר ()
הארי הכוכב. העיתון מצפון אירלנד לא צנזר

 

חלק מהעיתונים לא הסתפקו בלשון עוקצנית ובפירוט מדוקדק של התמונות וההתלהבות מהן ברחבי העולם. ה"סאן" הגדיל לעשות כאשר מרח על פני כל עמוד השער שלו שחזור מדויק של התמונה של הארי מסתיר את מבושיו, תחת הכותרת "הארי תופס ביהלומי הכתר" (כינוי סלנג לאשכים). הצהובון הקפיד על יושרה עיתונאית – הכתב שצולם עונה לשם הארי גם כן, הארי מילר. ה"דיילי מייל" היה יצירתי פחות והסתפק בתמונות אחרות מאותה חופשה, שבהן נראה הנסיך בבגד ים, כשהוא נהנה מחשיפה חלקית של אנשים אחרים – כלומר, מסתכל בנשים בביקיני.

 

לנוכח העוקצנות וההתמרמרות של העיתונים קשה שלא להתפלא על היענותם המוחלטת לתביעת הארמון. האמריקנים, העוקבים בשקיקה אחר מעללי משפחת המלוכה, תהו על כך גם הם וכתב בריטי לענייני הארמון ניסה להסביר זאת במאמר ב-CNN. הוא ציין כי "כל עורך בארץ הזו יודע שסעיף 3 של הקוד לעורכים של נציבות תלונות הציבור קובע כי 'בלתי קביל לצלם אנשים במקומות פרטיים ללא הסכמתם'". התמונות של הארי צולמו בסוויטה פרטית בבית מלון בלאס וגאס.

 

ה"דיילי מייל". נאלץ להסתפק בביקיני ()
ה"דיילי מייל". נאלץ להסתפק בביקיני

 

דיווח על הארי המבלה בלאס וגאס, עירום חלקי בלבד

 

ה"סאן" מפרגן לנסיך ולא יורד מתחת לחגורה ()
ה"סאן" מפרגן לנסיך ולא יורד מתחת לחגורה

 

מספר כלי תקשורת הסבירו את הצייתנות של התקשורת הבריטית באווירה המשתקת ששוררת בה לאחרונה עקב ועדת לבסון. ועדת החקירה בודקת את ההתנהלות האתית של התקשורת הבריטית בעקבות שערוריית הצהובון "ניוז אוף דה וורלד" שביצע האזנות סתר, פרץ למכשירי טלפון וייתכן שאף שיחד בכירים במשטרה.

 

ניל ווליס, עורך לשעבר של העיתון, שנסגר בעקבות הסקנדל, אמר ל-BBC כי הוועדה "סירסה" את התקשורת. "העיתונים מפחדים מהצל של עצמם, הם לא מעזים לעשות דברים שרוב הקוראים היו פשוט מחשיבים לשעשוע קל", הסביר ווליס.

 

עורך לשעבר של הצהובון "סאן", קווין מקנזי, כינה את הסיפור "פנטסטי" והתבטא באופן דומה: "זה לא משפיע בכלל על הנסיך הארי. הוא רווק והוא מכרכר לו עם עלמות שמעוניינות שיכרכרו איתן. אז מה העניין? אין כל עניין מלבד דבר אחד – לבסון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער ה"סאן". השם הוא הארי, הארי מילר
הנסיך צ'רלס. התערב
צילום: AP
מומלצים