שתף קטע נבחר

הדרום סודנים גורשו, הציוד שלהם נשאר בארץ

גירוש מאות התושבים לדרום סודן הושלם לפני שבועיים אך 11 טון של ציוד שצברו נשאר בארץ. "אני נמצא כרגע עם אותם בגדים שאיתם עזבתי את תל-אביב", סיפר דרום סודני ל-ynet. רשות האוכלוסין: הם הגיעו עם עודף משקל, הנושא בטיפול

מבצע גירוש הדרום סודנים לארצם הושלם אך בארץ הושארו 11 טון של מזוודות המכילות ציוד רב של המגורשים. תושב ששוחח היום (יום ה') עם ynet מדרום סודן סיפר שהובטח לו ולחבריו שהמזוודות, שבהן תרופות, כילות ובגדים, יגיעו אחריהם, אך הם ממתינים להן כבר שבועות. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הציוד יישלח בהקדם.

 

השלב הבא של ישי: מעצר של אריתריאים וסודנים

מדוע לא ניתן לגרש את הסודנים והאריתריאים?

 

סטיבן פאל ג'וק נחת בדרום סודן בתחילת אוגוסט לאחר שחי בתל-אביב במשך חמש שנים. "לא רק שלא רציתי לעזוב את ישראל ואילצו אותי, והשארתי את המכונית שקניתי ב-70 אלף שקל מהכסף שבשבילו עבדתי, עכשיו אני מגלה שגם שאר הרכוש שלי נגזל ממני".

 

"אני נמצא כרגע עם אותם בגדים שאיתם עזבתי את תל-אביב. אנשים פה שואלים אותי למה אני הולך כבר שבועיים עם אותם המכנסיים והחולצה". פאל ג'וק הגיע לשדה התעופה בישראל עם שתי מזוודות. "אמרו לי לעזוב אותן בשדה ושהן יגיעו בטיסה אחרי הטיסה שלי כך שאני יכול לעלות בשקט למטוס. כשנחתי בג'ובה גיליתי שהמזוודות לא הגיעו ולא יגיעו בקרוב וכך גילו גם עוד שישה חברים שלי. מאז אנחנו מבררים איפה הן כל יום ומקבלים תשובות של 'אנחנו לא יודעים'".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "רבים מהנוסעים לדרום סודן הגיעו לטיסה עם עודף משקל של עשרות קילוגרמים במקום 30 קילוגרמים. מצב זה יצר הצטברות של 11 טון ציוד והרשות הסכימה לטפל בנושא כדי לאפשר לכולם לקבל את ציודם בהקדם. הרשות נערכה מבעוד מועד על ידי שכירת מטוסים גדולים במיוחד".

 

אך אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בארגון הסיוע לפליטים א.ס.ף, אמרה כי חלף מעל חודש מאז שארגונה פנה לרשות בנושא. "עד עתה הרשות לא מצאה פתרון לנושא למרות שנאמר לנו שוב ושוב שהעניין בטיפול",

אמרה מרום.

 

"אלו אנשים שהשאירו הכול מאחור. במשך שנים החיים שלהם היו כאן והם צברו כאן ציוד של חיים שלמים. מדובר במשפחות עם ילדים שחזרו למדינת עולם שלישי הענייה ביותר בעולם ששרויה במשבר הומניטרי חריף על פי דו"חות האו"ם. בציוד שנשאר מאחור יש בגדים, תרופות, כילות נגד יתושים וכדורים לטיהור מים שהם קריטיים להתמודדות עם המלריה והטיפוס שפוגעות ברבים מהשבים לדרום סודן. דרום סודנים שמשוחחים איתנו מספרים שהם מאוכזבים מאוד מכך שגם אחרי הגירוש מדינת ישראל ממשיכה להתעמר בהם. הם זקוקים לרכוש הזה כמו אוויר לנשימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי דרום סודן בדרכם לשדה התעופה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים