שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מקופחים בכיפת ברזל: "תנאים בלתי הולמים"
  ישנים באוהלים, אוכלים מנות קרב וסובלים ממחסור בכוח אדם: כך נראית המציאות בסוללות שמגנות על הדרום. "לא ביקשנו תנאים של טייסים, אבל למה לשריונרים מגיע ולנו לא", תוהים הלוחמים. נציב קבילות החיילים מצדיק אותם: הפערים חמורים

  על כיפת ברזל מדברים לרוב במונחים של יירוט, אך המציאות בשטח פחות זוהרת. תלונות של חיילי הסוללות מציירות תמונה אחרת, ולפיה התנאים שהם מקבלים אינם הולמים. "לוקח שבועות ארוכים ולפעמים חודשים עד שמורידים לנו מכולות מגורים או מועדון נייד וקטן, שאמור לשמש עשרות חיילים", טוען אחד הלוחמים. נציב קבילות החיילים מצדיק אותו ואת חבריו. "תנאי המחייה בלתי הולמים, קיימים פערים חמורים בפרישת התשתיות, יש לתת מענה מיידי", אמרו במשרד הביטחון אחרי בדיקת הנציב.

   

  עוד בחדשות ynet:

    

  בחודש הבא צפוי הנשיא שמעון פרס להעניק למפתחי מערכת כיפת ברזל את פרס ביטחון ישראל. הוא יוענק להם על פיתוח מהיר של מערכת מבצעית ליירוט, שרשמה הצלחה כבירה. לצדה, מביך לגלות שבצה"ל לא מצאו פתרון לוגיסטי וקבוע למאות לוחמי הסוללה בעת תעסוקתם המבצעית."עד שמגיע מבנה המגורים אנחנו ישנים באוהלים פתוחים עם שירותים כימיים ואוכל שמגיע באריזות, אחרי ימים עם מנות קרב", טוען אחד החיילים. "בחורף השירותים הכימיים עפו לשדה החקלאי הסמוך, האוהל התמלא בבוץ ליד המיטות ובימי הקיץ הלוהטים אנחנו מתבשלים בלי מזגן".

    

  האוהלים בהם ישנים החיילים. לוהטים בקיץ ()
  האוהלים בהם ישנים החיילים. לוהטים בקיץ

   

  השירותים הכימיים. עפו רחוק (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  השירותים הכימיים. עפו רחוק(צילום: רועי עידן)

   

  בניגוד לקווים של יחידות אחרות, לוחמי כיפת ברזל אינם יודעים לכמה זמן הם מגיעים לשטח. לפיכך, גם הצבא אינו ממהר להעביר אליהם ציוד קבע, ולעיתים הם מתקפלים תוך כמה ימים לנקודה אחרת. "אנחנו לא מצפים שיתנו לנו את תנאי הפאר שיש לטייסים", מבהירים החיילים, "אבל אין סיבה שגולנצ'יק או שריונר, שעושה את התעסוקה המבצעית שלו בשכם או בגבול לבנון, ישהה במוצב קבע, עם מגורים נורמלים, מקלחות קבועות, מכולת כושר, שק"ם, מכונות שתייה ותנאים נוחים, ואנחנו נחכה שבוע עד שתעבור משאית השק"ם".

   

  חייל אחר הוסיף כי "הפעילות המבצעית שלנו היא לא בעומק לבנון שצריך לנייד כוחות לוגיסטיים לטובת הלוחמים המתמרנים. בסך הכול להוריד כמה משאיות בכביש 4, בלב העורף, 20 דקות מתל אביב. ידוע שלוחמים מתאמנים בתנאים קשים בפרק ההכשרה והטירונות, אבל בקו, פיזית, הצבא דואג להם לתנאי שירות טובים, אז למה לא לנו?"

   

  חלק מהחיילים, לפחות בשתיים מארבע הסוללות, הגישו קבילות בנושא לנציב קבילות חיילים במשרד הביטחון, אלוף במיל' יצחק בריק. הנציב וצוותיו ירדו בשבועות האחרונים לשטח כדי לבחון מקרוב את הממצאים החמורים, ודרשו מהגורמים האמונים לפעול מיד.

   

  כיפת ברזל. נעה ממקום למקום בלי הודעה מראש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  כיפת ברזל. נעה ממקום למקום בלי הודעה מראש(צילום: מוטי קמחי)

   

  הסוללה בתפארתה. המציאות קצת אחרת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הסוללה בתפארתה. המציאות קצת אחרת(צילום: EPA)

    

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לוחמי כיפת ברזל פרוסים בשטח בהתאם להערכות מצב משתנות, לעתים קרובות בהתראה קצרה. תנאי המחייה והתשתית בסוללות הינם כמקובל בפעילות מבצעית בצה"ל, כאשר עם הימשכות פריסה ניתן לשפר את התנאים בה. המפקדים קשובים לצרכי הלוחמים ועושים כל שניתן כדי לאפשר תנאים הולמים לביצוע המשימה. תלונות שהתקבלו מחיילי היחידה נבדקות ומטופלות על ידי הגורמים הרלוונטיים".

   

  ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "במהלך החודשים מאי ויוני, התקבלו בנציבות פניות חיילים מגדוד כיפת ברזל, העוסקות בתנאי מחיה בסיסיים בלתי הולמים בתקופת פריסת הסוללה בשטח. הנציב ערך בירור מעמיק בטענות, ומצא פערים חמורים בפריסת התשתיות ביחידה, שבאו לידי ביטוי במצב השירותים והמקלחות, במצב האוהלים,

   במחסור בציוד בסיסי ובכוח אדם. בעקבות הפערים הורה הנציב לגורמי הלוגיסטיקה הממונים באט"ל ובחיל האוויר לתת מענה מיידי לפתרון מיטבי של הבעיות בטווח הקצר וכן בטווח הארוך, ולבחון מתן מענה לוגיסטי לנושא פריסת סוללות היחידה לתקופות קצרות".

   

  עוד הוסיפו במשרד הביטחון כי "הסוגיה עדיין נמצאת בטיפול והנציב מתכוון לעקוב אחר ביצוע ההמלצות, ולהמשיך לעסוק בכך ככל שיידרש. הנציב סבור, כי שמירה על רמת תשתיות נאותה בבסיסים ודאגה לטיפול האישי בחיילים, הן חלק מהערך היסודי של כבוד האדם בצה"ל והכרחיות לשמירת רווחת הפרט, לתפקוד שוטף ולמוכנות המתמדת של החיילים בשגרה, באימונים ובחירום".  


  פורסם לראשונה 23/08/2012 22:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים