שתף קטע נבחר

פטנט על מלבן עם פינות מעוגלות

המשמעות הגדולה ביותר של הכרעת המושבעים לטובת אפל במשפט נגד סמסונג אינה כלכלית או אפילו טכנולוגית, אלא צנזורה על פטנטים

אמנם ייקח זמן עד שהיקפה של הפסיקה לטובת אפל במשפט נגד סמסונג תתברר באופן מלא, אך אין כלל ספק שיהיו לה השלכות מרחיקות לכת עוד לפני שיתקיים הדיון הראשון בערעור הצפוי, והאפקט הראשוני שהדבר ייצור הוא פחד של יצרנים מפני תביעות דומות וצנזורה טכנולוגית בחסות חוקי הפטנטים והגנת זכות הקניין.

 

מיותר לציין שאת הנזק יספגו מתחרותיה הגדולות של אפל, אך מהר מאוד הוא יגיע גם אלינו, הצרכנים, בדמות העלאת מחירים מצד אחד ופגיעה בתחרות החופשית מנגד.

 

לרוץ ולרשום פטנט

מפתה לטעון שהקביעה שסמסונג פגעה בפטנטים של אפל היא מינורית, שמדובר בעוד משפט אחד מתוך מכלול, שהמערכה הגדולה רחוקה מלהסתיים ושלדבר אין משמעויות מיידיות ממילא, זולת תשלום של כמיליארד דולר פיצויים שיעבור מסמסונג לאפל. אך גם מבלי להיגרר להגזמה המאפיינת כתיבה על אירועים כל כך מתוקשרים ופופולריים במדיה, אי אפשר להתעלם מהמסר החד-משמעי שהעבירו המושבעים: פטנטים הם לא עניין לזלזל בו, גם כשהם מגוחכים לחלוטין.

 

נוכח הפסיקה הנוכחית, צריכות יצרניות הסלולר (וחברות באשר הן, כשחושבים על זה) לרוץ לרשם הפטנטים עם כל שטות ש"המציאו", שדרגו או פשוט הקדימו את כולם בתור לרישום. הלכה למעשה, רישום פטנט - מופרך ככל שיהיה - מוכיח את עצמו ככלי רב עוצמה בניטרול תחרות חופשית ובפגיעה אנושה במתחרים שלתומם חשבו שמרובע עם פינות מעוגלות הוא צורה חופשית, ולא פטנט מוגן האסור בשימוש.

 

 (צילום: אהוד קינן) (צילום: אהוד קינן)
(צילום: אהוד קינן)

 

עד מהרה נמצא פטנטים הזויים למכביר, על צורות גיאומטריות, זוויות של אייקונים, שימוש בצל וצבע, פונטים, צורת הכפתורים ואולי גם החומרים מהם יורכבו המכשירים עצמם. בעצם, כשחושבים על זה, אפל הספיקה לרשום כבר פטנטים מהסוג הזה, ועושה זאת בצורה מסודרת ושיטתית כבר כמה שנים טובות.

 

פטנטים בשירות הקרב

כעת, האסטרטגיה שלה מתגלה במלאה - מה שנראה לנו פטנט טיפשי שנרשם לצורך הפורמליות בלבד, הוא בעצם כלי מלחמה בקרב על התחרות החופשית. מה שעשוי להיראות מהצד כמהלך נואש שנועד לחנוק את השוק ולשים רגל למתחרים, הוא אמצעי ממשי ומיידי להרס היצירתיות והטכנולוגיה של כל מי שמעז לשחק במגרש הסגור שאפל מנסה ליצור לעצמה על חשבוננו.

 

כל מפתח יחשוב פעמיים על פיצ'רים ועל תהליכים טכנולוגיים כמו גם עיצוביים ועסקיים, מחשש שיידרוך - מבלי להתכוון - על מוקש פטנטים שאפל מפזרת ללא הגבלה וללא ביקורת או פיקוח משום סוג.

 

חלק מהפטנטים של אפל ()
חלק מהפטנטים של אפל

 

החדשות הטובות הן שסמסונג אינה המתחרה הגדולה של אפל ושמדובר בניצחון גדול אמנם, אבל בקרב המתקיים בפריפריה. היריבה הגדולה של אפל היא גוגל, ששליטתה בשוק הסמארטפונים רק הולכת ומתחזקת על חשבון מוצרי אפל.

 

יש הטוענים שאפל מנסה לאותת במשפט הזה לחברות כמו גוגל, מיקרוסופט ונוקיה, ומבקשת להפחיד אותן ולאיים עליהן לבל ידרכו לה על הזנב. בכך פספסה אפל ובענק, משום שהיא חשפה חלק ניכר מהקלפים שלה והדגימה את האסטרטגיה שלה שכל כולה הפחדה קטנונית, אפילו פארודית, של הילד החזק שנאבק בכוח כדי לשמור את כוחו ועל הדרך הופך לביריון פרנואידי שמנהל מלחמות מביכות ועלובות.

 

באתי לרשום פטנט ויצאתי מחוזק

לא מן הנמנע שהמתחרות האמיתיות של אפל יתחזקו מפסק הדין הזה ויצליחו לבנות טכנולוגיות ופיתוחים שיעקפו את הפטנטים של אפל וימצאו פרצות ברישום הפטנטים, בחקיקה ובפסיקה. במקביל, הביקורת התקשורתית ואולי גם הציבורית על אפל עשויה לגבות את מחירה ולפגוע במותג הנוצץ והיוקרתי. המשפט הידוע, "ואף על פי כן נוע תנוע", נכון למקרים רבים, וגם במקרה הזה סביר שהוא יתברר כמדויק - השוק ימשיך להתפתח, התחרות רק תתעצם, והחוק המוכר לפי הצורך הוא אבי ההמצאה, צפוי לפעול בשיא כוחו ולייצר לנו, הצרכנים, שורה של מוצרים, טכנולוגיות ועיצובים שייתנו מענה ליתרון היחסי של אפל בשוק הפטנטים.

 

לנו, הצרכנים, נותר רק לקוות שבבוא העת אפל תשלם מחיר אמיתי על האיום שהיא מציבה לחופש היצירה ועל ניסיונותיה לדכא ולסרס שוק טכנולוגי שנמצא בתהליכי צמיחה ששום כוח לא יוכל לעצור, אלא רק לעכב. בכך אפל הוסיפה כתם קטן על התפוח הנוצץ שהיא מנסה להיות, ועוד פיסה קטנה של אגרסיביות וביריונות לרפרטואר האלים והעשיר שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהירות, על מלבן זה יש פטנט
צילום: אהוד קינן
מומלצים