שתף קטע נבחר

איום לשרים: אשרו קיצוצים או ותרו על תוספות

בשבועות הקרובים יציג משרד האוצר תוכנית לקיצוץ של 14 מיליארד שקל בתקציב המדינה לשנת 2013. אם שרי הממשלה לא יאשרו את הקיצוץ, תתנהל המדינה בלי תקציב עד חודש מרס או אפילו עד יולי. במקרה כזה, יאלצו המשרדים לוותר על תוספות בהיקף של 13 מיליארד שקל שכלולות בתקציב 2013

ראש הממשלה ושר האוצר מקיימים בשבועות האחרונים פגישות רבות בנוגע למצב תקציב המדינה לשנת 2013. התמונה עגומה. למרות שהחוק מאפשר את הגדלת התקציב בשנה הבאה ב-2.9%, מכ-285 לכ-293 מיליארד שקל, באוצר טוענים כי הממשלה התחייבה כבר להוצאות החורגות בסכום של 14 מיליארד שקל מתקרת התקציב.

 

 

הסכמי השכר עם ההסתדרות, בנוגע להעלאת שכר המינימום, תנאי ההעסקה של הרופאים ומעמד עובדי הקבלן, יצרו הוצאות עודפות של מיליארדי שקלים.

 

לכך נוספו ההעברות העצומות (יותר מ-15 מיליארד שקל בפריסה ל-6 שנים) שהובטחו למשרדי החינוך והתמ"ת למימון חינוך חינם מגיל 3. בנוסף, מערכת הביטחון ממשיכה להציג עמדה שלפיה השינויים הפוליטיים במדינות השכנות והתפתחות הגרעין האיראני מחייבים הגדלה ניכרת של תקציב הביטחון.

 

תקרת התקציב קבועה בחוק ולא ניתן לחרוג ממנה. לכן תתבקש הכנסת לאשר שינויים בסדרי העדיפויות, שבמסגרתם יקוצצו קצבאות, יבוטלו פרויקטים לסלילת כבישים והנחת מסילות רכבת, יוקפאו תוספות שכר לעובדי ציבור ואולי אף יקוצץ השכר במגזר הציבורי.

 

החרב מונפת על צוואר השרים

בימים האחרונים עמלים במשרד ראש הממשלה על רתימת הסיעות הקואליציה לאישור המהלך הקשה. אך בידי ראש הממשלה ושר האוצר מצוי כלי, שיאפשר להם לכפות על המשרדים קיצוץ בהיקף דומה, מבלי להביא תקציב חדש לאישור הכנסת.

 

על פי חוקי היסוד של המדינה, אם הממשלה לא מביאה תקציב חדש לאישור הכנסת עד סוף השנה, מתנהלת המדינה על פי התקציב הקיים. כלומר, מידי חודש יתקצב משרד האוצר את פעילות המשרדים על פי גודלו של תקציב 2012 לחלק ל-12, עם הצמדה למדד המחירים לצרכן.

 

מצב זה יכול להימשך עד סוף חודש מרס 2013 ובאישור הכנסת ניתן אף להאריך את התקופה ב-100 ימים נוספים. לאחר מכן, אם לא יועבר תקציב, תתפזר הכנסת ויערכו בחירות חדשות. כלומר, אם לא יאושר תקציב, המשרדים יאלצו לעבור יותר ממחצית משנת 2013 מבלי לקבל את התוספות המובטחות לתקציב 2013, בהיקף של יותר מ-8 מיליארד שקל.

 

בנוסף, במסגרת תקציב 2013 אמור האוצר להוסיף לכל משרד סכום השווה ל-2% מתקציב 2012, כפיצוי על ההתייקרויות של השנה שעברה. מדובר בעוד כ-5.5 מיליארד שקל. בכך, מגיעה התוספת לשנת 2013 לסכום קרוב לזה שנדרש לקצץ כרגע.

 

במשרדי ראש הממשלה והאוצר ממשיכים לטעון בתוקף כי תקציב המדינה יובא לאישור הכנסת, עם ההתאמות הנדרשות. אך הדמיון המפתיע בין היקף הקיצוץ הנדרש לבין היקף התוספות המובטחות מלמד כי החרב אכן מונפת על צווארם של השרים. אם לא יאשרו את תכנית האוצר לקיצוץ נקודתי בהעברות ופרויקטים, ייאלצו לספוג קיצוץ דומה שיחולק שווה בשווה בין כל המשרדים, עד להקדמת הבחירות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירצו - יקצצו. לא ירצו - גם יקצצו. נתניהו ושטייניץ
צילום: gettyimages
מומלצים