שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מיט רומני: אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלים

החגיגה הרפובליקנית הגיעה לשיא עם נאום המועמד לנשיאות. רומני תקף את אובמה, יממה לאחר דו"ח סבא"א: "הוא אמר שיש לדבר עם איראן. אנחנו מדברים, והצנטריפוגות עדיין מסתובבות". קלינט איסטווד נאם לפניו: לא הפסקנו לבכות בגלל אובמה

מיט רומני קיבל הלילה (ו') את המועמדות מטעם המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית עם ההבטחה לפיה "אם אבחר לנשיא ארצות הברית, אפעל בכל כוחי ונשמתי לשקם את אמריקה, ולהרים את מבטנו לעבר עתיד טוב יותר". בנאום החשוב ביותר בקריירה של רומני עד כה, הבטיח המועמד הרפובליקני לייצר 12 מיליון מקומות עבודה חדשים לאמריקנים בתוך ארבע שנים ופנה בעיקר לשני הקהלים שאינו זוכה לאמונם: נשים והיספאנים. הוא תקף את הנשיא האמריקני ואמר כי הקריב את ישראל: "אובמה זרק את הידידה שלנו ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לעמוד המיוחד ב-ynet

 

זה היה ערב שבו בפעם הראשונה רומני נחשף בפומבי וסיפר על היות איש הדת המורמונית ושיגר לבמה שניים מחבריו המורמונים כדי לספר על פעילותו הדתית. הוא ניסה לצייר את עצמו כאדם אמיתי ורגיש, וניסה למחוק את הדימוי של "מחשב אנושי חסר רגשות", דיבר על אהבה, על הוריו ועל עסקיו, בטרם תקף את הנשיא אובמה, אותו הגדיר כהבטחה שכשלה.

 

"כל אמריקני חש הקלה ביום שבו הנשיא אובמה נתן את ההוראה, ואריות הים חיסלו את אוסמה בן לאדן. אבל בחזית אחרת, כל אמריקני חש פחות בטוח היום, בגלל שהוא כשל בניסיון להאט את האיום הגרעיני של איראן", אמר רומני, יממה לאחר דו"ח סבא"א על התפתחות המירוץ לגרעין של הרפובליקה האיסלאמית. "בראיון הראשון שלו כנשיא הוא אמר שאנחנו צריכים לדבר עם איראן. אנחנו עדיין מדברים, והצנטריפוגות של איראן עדיין מסתובבות".

 

המועמד הרפובליקני לנשיאות תקף בחריפות את אובמה, בפעם היחידה שהזכיר את ישראל בנאומו, והאשים את הנשיא המכהן בהקרבתה: "אובמה זרק את הידידה שלנו ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס, בזמן שהוא הקל בסנקציות אפילו על קובה של קסטרו. הוא נטש את החברים שלנו בפולין, כאשר חזר בו מהבטחותיו להגנה אווירית, אבל רוצה לתת לנשיא רוסיה פוטין את כל הגמישות שהוא משתוקק לה. בממשל שלי, החברים שלנו יזכו ליותר נאמנות ופוטין יראה פחות גמישות ויותר נחישות".

 

רומני עלה לבמה לאחר השחקן והבמאי עטור הפרסים, קלינט איסטווד, ששלהב את הקהל בהומור ובהערות סרקסטיות חדות נגד אובמה. "כשאובמה נבחר כולם בכו מאושר. גם אני בכיתי, ומאז לא הפסקנו לבכות. יש במדינה 23 מיליון מובטלים. זו בושה. הממשל הזה לא עשה די כדי לפתור את הבעיה. אני חושב שהגיע הזמן שמישהו אחר יבוא לטפל בבעיה. אני חושב שהגיע הזמן שאיש עסקים ינהל את המדינה".

 

"כשמישהו לא עושה את העבודה שלו אנחנו חייבים לתת לו ללכת. אנחנו לא חייבים להצביע למישהו שאנחנו לא באמת רוצים רק בגלל שהם נראים אנשים טובים, או אולי לא כל כך טובים, לפי מה שראינו בזמן האחרון", הוסיף איסטווד, שפנה לקהל במטבע הלשון המזוהה עימו: "Go ahead - make my day" והזמין את הסנטור הרפבוליקני מפלורידה, מארק רוביו, שזכה לכבוד להזמין את רומני.

 

בצעדים איטיים ובטוחים, לקול תשואות הקהל תוך לחיצות ידיים אקראיות עם מי שנקרה בדרכו, עלה רומני והכריז: "אני מקבל את המועמדות מטעמכם לנשיאות ארצות הברית. אני עושה זאת בענווה. זה כבוד אדיר ואחריות גדולה מכך. אני קורא לכם לצעוד יחד עימי לעתיד טוב יותר. לצידי יש איש עם לב גדול מעיירה קטנה. הוא יגרום לכולנו להתגאות. המועמד שלנו לסגן הנשיא פול ראיין".

 

חשף את הצד האישי שלו. רומני, הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
חשף את הצד האישי שלו. רומני, הלילה(צילום: AP)

 

רומני וראיין. צוות מנצח? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רומני וראיין. צוות מנצח?(צילום: EPA)

 

רומני סיפר לקהל כי "אהבה ללא תנאי היא מתנה שאן (אשתו - יב"ח) ואני ניסינו להעביר לבנינו ועכשיו לנכדינו". על אמו ואביו סיפר שהיו הורים אמיתיים שלימדו אותו ועיצבו אותו באמצעות דוגמאות יומיות. "כשאמי רצה לסנאט, אבי היה שם לצידה בכל צעד. אני עדיין שומע אותה אומרת בקולה הנפלא: 'מדוע לנשים יש פחות השפעה מלגברים לגבי ההחלטות הגדולות של האומה?'. כמושל מסצ'וסטס בחרתי אשה להיות סגנית המושל, אשה כראש המטה, חצי מהקבינט שלי והבכירים היו נשים".

 

לאחר כל זאת, עבר רומני למתקפה על הנשיא המכהן, ברק אובמה: "לפני ארבע שנים אמריקנים רבים חשו התרגשות חדשה לגבי האפשרויות של נשיא חדש. הלוואי שהנשיא אובמה היה מצליח, כי אני רוצה שאמריקה תצליח. אבל ההבטחות שלו הפכו לאכזבה ומחלוקת. זה אינו דבר שאנחנו צריכים להסכים לו. זהו הרגע שבו אנחנו יכולים לעשות משהו. בעזרתכם אנחנו נעשה משהו. אמריקה צריכה לבחור בחירה ולהחליט החלטה. כדי שתחליטו אתם צריכם לשמוע יותר עליי ולאן אני אוביל את ארצנו".

 

"הרבה אמריקנים התייאשו מהנשיא" 

רומני צייר את אובמה ככישלון והצהיר ש"היום הגיע הזמן לשים מאחורינו את האכזבות של ארבע השנים האחרונות. עכשיו זה הזמן לשקם את ההבטחה של אמריקה. הרבה אמריקנים התייאשו מהנשיא", ציין רומני. "מה שהמדינה שלנו זקוקה היום אינו מסובך. לא צריך ועדה ממשלתית מיוחדת כדי לומר לנו מה אמריקה צריכה. אמריקה זקוקה למקומות עבודה. להרבה מקומות עבודה".

 

מה מכשיר את רומני לבצע את המלאכה? "כשהייתי בן 37 עזרתי להקים חברה קטנה. הוריי ואני עבדנו בחברה שהייתה עסק שעזר לעסקים אחרים. את העסק הזה שהקמנו עם עשרה אנשים, הוא גדל להיות סיפור הצלחה אמריקני גדול", סיפר רומני על חברת "ביין קפיטל", שהפכה אותו למולטי מיליונר.

 

"יש לי תוכנית ליצור 12 מיליון מקומות עבודה חדשים". רומני, הלילה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"יש לי תוכנית ליצור 12 מיליון מקומות עבודה חדשים". רומני, הלילה(צילום: EPA)

 

בנאומו הבטיח רומני להעמיד לרשות אמריקה את המומחיות שלו. "יש לי תוכנית ליצור 12 מיליון מקומות עבודה חדשים. יש לה חמישה שלבים. בשנת 2020 צפון אמריקה תהיה בלתי תלויה במקורות האנרגיה שלה. על ידי ניצול מלא של הנפט שלנו, הפחם, הגז, והגרעין נעניק לאזרחינו מיומנויות שהם זקוקים להן לעבודה היום ולקריירה מחר. נחתום על הסכמי סחר חדשים, וכשמדינה מרמה בסחר (הכוונה לסין - יב"ח) יהיו לכך תוצאות ברורות. אנחנו נחתוך את הגירעון ונעלה את אמריקה על מסלול לאיזון התקציב". 

 

ביום האחרון של הוועידה הרפובליקנית השתתפו בכירי המפלגה השונים שהתחרו נגד רומני בבחירות המקדימות, חברי הכנסייה המורמונית, ג'ב בוש (אחיו של הנשיא הרפובליקני הקודם ג'ורג' וו. בוש), מורים וסטודנטים שהביעו תמיכה ברומני וכן שני כוכבים: הזמר טיילור היקס שזכה ב"אמריקן איידול" וכאמור גם כוכב הקולנוע והבמאי עטור הפרסים, קלינט איסטווד, שהצטרף לרשימת הנואמים ברגע האחרון.

 

החגיגה הרפובליקנית הגדולה נפתחה כמה שעות לפני נאומו של רומני ברשימת דוברים וסרטונים שהדגישו את המורשת של המפלגה הרפובליקנית ואת תרומתו של רומני לחברה באמצעות חברת הענק שלו - "ביין קפיטל". בין הדוברים הבולטים היה ג'ב בוש, מושל פלורידה לשעבר ואחיו של הנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש, אשר קרא לנשיא אובמה "להפסיק להאשים את קודמך בכשלונותיך הכלכליים".

 

קלינט איסטווד: "הגיע הזמן שאיש עסקים ינהל את המדינה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינט איסטווד: "הגיע הזמן שאיש עסקים ינהל את המדינה"(צילום: AFP)

 

לפי ג'ב בוש, כשאחיו כיהן כנשיא הוא פתח את המערכה בעיראק ובאפגניסטן "כדי להגן על הביטחון שלנו". לדבריו "אובמה קיבל מצב קשה, אבל המדיניות הכלכלית שלו כשלה. מנהיג אמיתי מקבל אחריות לפעולותיו - ואובמה לא עשה זאת".

 

בנו של רומני התנצל - ונאם בספרדית

בין הנואמים הראשונים בוועידה היה ניוט גינגריץ', שהיה יריב עיקש של רומני על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות. הוא כלל לא הזכיר את רומני בדבריו, והשאיר את השבחים למועמד הרפובליקני הנבחר לאשתו, קליסטה. גינגריץ' עלה לבמה אחרי שהוקרן סרטון מחווה לנשיא לשעבר רונלד רייגן, והתמקד בדבריו בנשיא אובמה "שהחליש את מעמדה של אמריקה".

 

מאמץ ניכר הורגש במהלך הוועידה להדגיש את ההכרה במקומם ההולך וגדל של חברי הקהילה ההיספאנית בתוך המפלגה הרפובליקנית. בסרטון ארוך ומפורט נראו בכירי המפלגה מהקהילה ההיספאנית משבחים את הערכים הרפובליקנים הרלוונטיים להיספאנים, כגון ערכי המשפחה. בין המשתתפים בסרטון היו מושלת ניו מכסיקו סוזנה מרטינז ונציגת המפלגה בבית הנבחרים איליאנה רוס-לטינן, שפנו גם אל הקול הנשי.

 

בנו של מיט רומני, קרייג רומני, עלה לבמה לאחר הסרטון, ונאם בספרדית שוטפת בפני הקהל, שהריע בתשואות רמות בסוף דבריו, אותם פתח בהתנצלות: "ברשותכם, אנאם כעת לחברינו מהקהילה ההיספאנית".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף גיל נוה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבטיח 12 מיליון מקומות עבודה תוך ארבע שנים
צילום: AP
איסטווד פנה לאובמה. "Go ahead - make my day"
צילום: EPA
החגיגה הרפובליקנית הגדולה הגיעה לשיאה
צילום: AP
הבטחה שכשלה. אובמה
צילום: MCT
מומלצים