שתף קטע נבחר

ירידה בפשע: פחות רציחות, שיפור במגזר הערבי

המשטרה דיווחה על ירידה של 5% בשיעור הפשיעה בשמונת החודשים הראשונים של 2012. מקרי הרצח ירדו ב-20 אחוז ועבירות הרכוש ב-5 אחוזים. 175 מיליון שקל חולטו מארגוני פשיעה. במגזר הערבי: ירידה של 22 אחוז בשיעור הפשיעה

המשטרה הציגה היום (א') נתונים שלפיהם חלה ירידה כוללת של 5 אחוזים בשיעור הפשיעה בישראל בשמונת החודשים הראשונים של 2012, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בין השאר מדובר בירידה משמעותית במספר מקרי הרצח, ניסיונות הרצח ומקרי הירי, כשמנגד נרשמה עלייה במספר מעשי השוד, כשלפי המשטרה רבים מהם קשורים לגניבת מכשירים סלולריים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הנתונים הוצגו בישיבת הממשלה על ידי המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, ולפיהם חלה ירידה של 20 אחוז בעבירות הרצח (19

קורבנות פחות בהשוואה לשמונת החודשים הראשונים ב-2011), וירידה של 17 אחוזים במספר ניסיונות הרצח. כמו כן נרשמה ירידה במספר אירועי הירי (24 אחוז), האלימות (אחוז אחד) ועבירות הרכוש (5 אחוזים).

 

המשטרה טוענת שבמסגרת המלחמה בפשיעה המאורגנת נעצרו ונכלאו ראשי ארגונים, ובמסגרת המלחמה בהלבנות ההון חולטו כ-175 מיליון שקל מכספי ארגוני פשע – סכום כפול בהשוואה לשנה הקודמת.

 

בתחום המלחמה בתאונות הדרכים נרשמו 75 הרוגים פחות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. במשטרה מציינים כי זהו המספר הנמוך ביותר של הרוגים ותאונות מזה עשור, ומייחסים זאת לרפורמה באכיפה, ששמה דגש על עבריינים חוזרים ועל עבירות חמורות כגון נהיגה בשכרות.

 

לצד כל אלה נמסר כי קיימת עלייה משמעותית במספר מעשי השוד, ובמשטרה מייחסים זאת לעלייה במספר גניבות מכשירים סלולאריים. עם זאת, במשטרה לא פרסמו נתונים מדויקים הנוגעים לנושא.

 

מפילוח המגזרים עולה שחלה ירידה משמעותית בפשיעה במגזר הערבי. נרשמה ירידה של 22 אחוז במעשי הרצח (20 קורבנות פחות), במקביל לעלייה של 15 אחוזים בפענוח תיקי הרצח. כמו כן דווח על ירידה של 24 אחוז בשיעור הקורבנות כתוצאה מאירועי ירי ותאונות דרכים (40 הרוגים פחות בהשוואה לתקופה המקבילה).

 

9 מיליון פניות למוקד 100

במקביל נמסרו נתונים על מוקד 100, שמקבל תשע מיליון פניות בשנה, ו-10,000 פניות בסוף שבוע. במשטרה אומרים כי השנה נערך שינוי שמטרתו הוצאת שוטרי שח"ם (שירות חובה משטרתי) הצעירים והחלפתם בשוטרי מנוסים.

 

לדברי גורם שנכח בישיבה, במהלכה העיר השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כי חרף העשייה החיובית והתוצאות בשטח, קוצץ תקציב משרדו במעל 200 מיליון שקל. אהרונוביץ' נתן כדוגמה את תחנת המשטרה במסובים,

שם הוצגו לו נתונים שלפיהם במשך 20 שנה נותר מספר השוטרים בתחנה ללא שינוי, בעוד האוכלוסייה באזור יותר מהכפילה את עצמה. לדברי הגורם התייחס השר גם לנושא שח"ם ואמר: "הסיכום עם משרד הביטחון להעברת שוטרי שח"ם לא עובד לפי הלו"ז, והתוצאה בסוף היא שיש פחות ניידות בשטח".

 

במהלך הישיבה הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו שביעות רצון והתייחס לנתונים הקשורים במגזר הערבי: "הנכונות להיכנס לישובים ערביים היא דבר מהפכני. אני מודה לשוטרים שעושים עבודה שנבחנת בתוצאות, ויש תוצאות. המשך הטיפול בנושא זה חשוב לטובת הציבור בישראל בכלל ולטובת אזרחי ישראל הערבים בפרט".

 

המפכ"ל דנינו הוסיף: "השקעה נכונה במשטרת ישראל היא אינטרס לאומי. פעילותה של משטרת ישראל לאכיפת החוק, למאבק בפשיעה ולשמירה על שלום הציבור - תורמת לעיצוב פניה של החברה בישראל ולהבטחת עתידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפכ"ל יוחנן דנינו. "השקעה במשטרה היא אינטרס לאומי"
צילום: בועז פיילר
כוחות משטרה בטייבה (ארכיון). נתניהו: "הנכונות להיכנס ליישובים ערביים היא מהפכנית"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים