שתף קטע נבחר

חוק עוקף ברק: לשלול הסמכות להחליט על אריאל

הצעה של ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו מבקשת להסמיך את הממשלה לקבל החלטות בנושאים אקדמיים ביו"ש - וכך למנוע מברק לעכב הקמת אוניברסיטה באריאל. "ריח פוליטי מובהק"

הקרב על אוניברסיטת אריאל מגיע לשולחן הכנסת: בעקבות התנגדותו של שר הביטחון אהוד ברק לאשר סופית את שדרוג המרכז האוניברסיטאי עד לפסיקת בג"ץ, יוזם ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הצעת חוק שנועדה לשלול מברק את הסמכות להחליט בנושא. ההצעה תוגש לכנסת עם פתיחת המושב הבא.

 

אוניברסיטה באריאל - הכתבות האחרונות:

זעם על ברק: "מפר הסכמים, לא יחליט על אריאל"

ברק לנתניהו: לא לאשר כעת אוניברסיטה באריאל

אוניברסיטת אריאל? לא כל-כך מהר

בר-אילן עם אוניברסיטת אריאל: לא לעתירה לבג"ץ

 

מכיוון שאלוף פיקוד המרכז הוא הריבון בשטחי יהודה ושומרון, הוא הגורם שאמור לאשר סופית את הקמת האוניברסיטה באריאל, אלא שהוא לא צפוי לעשות זאת ללא גיבוי מצדו של ברק. אתמול שלח שר הביטחון מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו והמליץ לו לחכות להחלטת בג"ץ בעתירה שהגישו ראשי האוניברסיטאות נגד הקמת אוניברסיטה באריאל. אז, הוא מציע, להביא את הנושא לאישור הממשלה. 

 

 (צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה"ל) (צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה
(צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה"ל)
 

לפי ההצעה של ח"כ מילר, שהוא ראש השדולה לקידום מעמד המרכז האוניברסיטאי באריאל, יועברו הסמכויות לאישור מוסדות אקדמיים ביהודה ושומרון מאלוף הפיקוד לממשלה. "מהחלטתו של ברק עולה ריח פוליטי מובהק ונראה שמטרת החלטה זו היא להצטדק בפני בוחריו", האשים מילר, "האוניברסיטה באריאל תקום ותהיה על אפם וחמתם של המתנגדים מסיבות שאינן אקדמיות טהורות". 

 

בדברי ההסבר להצעת החוק כתב מילר כי "בשטחי יהודה ושומרון נוצר מצב, לפיו כפופים המוסדות האקדמיים לא לגוף אקדמי מקצועי, אלא לגורם צבאי. כך, למשל, לפי תקנון המועצות המקומיות (יהודה והשומרון), תשמ"א-1981, הגורם שממנה את חברי המועצה להשכלה גבוהה הפועלת באזור, הוא מפקד כוחות צה"ל באזור. ומכאן יוצא, שהגורם הצבאי הוא הסמכות האחרונה לאשר או לא החלטות מסוימות של המל"ג ביו"ש. מדובר בפגיעה ממשית באוטונומיה האקדמית בידי גורמים, אשר שיקולי חופש האקדמיה לא תמיד נמצאים בראש מעייניהם".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

"הגיעה העת לשנות את המצב שנוצר", כתב חבר הכנסת, "ולפיכך מוצע, כי חברי מל"ג באזור יהודה ושומרון יתמנו בידי הממשלה, בהמלצתו של שר החינוך, ובכך - להוציא את כפיפותה

של המועצה ביו"ש בהחלטותיה לגורם צבאי, ולהכפיפה לממשלה, בדומה למועצה להשכלה גבוהה, אשר פועלת מכוח חוק המועצה להשכלה גבוהה".

 

אתמול תקף שר החינוך גדעון סער את ברק על התנגדותו להקמת האוניברסיטה. "מדובר בתרגיל שקוף של ברק שמטרתו לנסות לעכב את ההכרה באריאל כאוניברסיטה", טען.

 

ההחלטה על הקמת האוניברסיטה באריאל התקבלה לפני כחודש וחצי על-ידי המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון, בניגוד לעמדה של המועצה להשכלה גבוהה בירושלים. ראשי האוניברסיטאות מחו והגישו עתירה לבג"ץ, פרט לאוניברסיטת בר-אילן שהחליטה בשבוע שעבר להסיר את תמיכתה בעתירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. רוצה לחכות לבג"ץ
צילום: AP
צילום: גיל יוחנן
מילר. "על אפם ועל חמתם של המתנגדים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים