שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיטר ברוק ביטל הגעתו לארץ: 'נגד הקולוניאליזם'

  במאי התיאטרון האגדי פיטר ברוק הודיע כי על אף התנגדותו לחרם, להקתו לא תשתתף בפסטיבל הבינלאומי של הקאמרי, מכיוון שזה הציג באריאל. נעם סמל: "שוקלים לתבוע, לא היתה לו בעיה לקבל פרס בסך מיליון דולר מאוניברסיטת תל אביב"

  חודש לאחר שאישר את הגעתו להופעות בפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון שמארח הקאמרי, החליט הבמאי פיטר ברוק לשנות את דעתו. בחודשים האחרונים הפעילו קבוצות פרו-פלסטיניות מכבש לחצים מסיבי על הבמאי ושחקני קבוצת התיאטרון Bouffes Du Nord שבהנהגתו. הפניות לברוק, מבמאי התיאטרון המובילים בעולם ויוצר מחויב לנושאים חברתיים, נדחו בתחילה כפי שפורסם ב-ynet. עם זאת אמש קיבלו מנהלי הקאמרי, נעם סמל ועמרי ניצן, את הודעת הביטול.

   

  ברוק. הקאמרי משתף פעולה עם הקולוניזציה ()
  ברוק. הקאמרי משתף פעולה עם הקולוניזציה

   

  "במהלך החודש האחרון חקרנו והעמקנו בנושא", כותבת הנהלת התיאטרון של ברוק,

  "העובדה שתיאטרון הקאמרי הסכים לתמוך בפעולה הברוטאלית של קולוניזציה בכך שהופיע באריאל, גרמה לנו להבין שבבואנו להופיע בתיאטרון שלכם, גם אנחנו ניתפס כתומכים בפעולה זו. הדבר מאלץ אותנו בצער רב לדחות את הזמנתכם להופיע בתיאטרון שלכם. ההחלטה נובעת מבחירה אישית שלנו והתקבלה על דעתנו בלבד. אנו יודעים שיש רבים ביניכם ובמדינה שלכם שחולקים את הגישה שלנו ובהם אנו מבקשים לתמוך כפי שאנו תומכים בעם הפלסטיני".

   

  על אף שסימנים מוקדמים לַביטול התעוררו כבר בשבוע שעבר, בתיאטרון הקאמרי הופתעו מההודעה הרשמית ומנסים לעכל. "אנחנו נזעמים ומאד פגועים", אומר מנכ"ל התיאטרון נעם סמל, "יש לנו מכתב אישי שפיטר ברוק כתב לעמרי ניצן ולי ובו הוא מתבטא באופן חד משמעי נגד החרם התרבותי.

  נענינו לכל דרישותיו - בין אם להוריד את המחירים על מנת שסטודנטים שידם אינה משגת יוכלו לצפות בהצגה ובין אם להופיע במקביל בחיפה ובשטחים. למעשה אני הייתי זה שחיבר בין ברוק לבין הבמאי הפלסטיני ג'ורג' איברהים על מנת שהלהקה תציג גם ברמאללה.

   

  "חיכינו לבקשת הלהקה עם הפצת הפליירים ומכירת כרטיסים עד לפני כשבועיים כשקיבלנו מהם אור ירוק. בעקבות האישור התחלנו במכירת כרטיסים ומנויים לפסטיבל התיאטרון הבינלאומי שכולל לצד 'החליפה' של ברוק גם את 'נשות טרויה' של הבמאי היפני נינגאווה ואת "שלוש אחיות" של הבמאי הרוסי לב דודין".

   

  לדברי סמל בתיאטרון הקאמרי רואים בהחלטתו של ברוק הפרת חוזה. "הוועד המנהל של התיאטרון מתכנס היום כדי לדון, בין היתר, בשאלה האם להגיש תביעה משפטית". סמל הוסיף לדבריו תהייה גם בנושא פרס דן דוד שהוענק לברוק בישראל לפני כשלוש שנים.

   

  "מוזר בעיניי שלא היתה לברוק בעיה עם קבלת פרס של מיליון דולר שמוענק מטעם אוניברסיטת תל אביב שנבנתה על אדמת שייח' מוניס. אז נכון שהקאמרי מופיע באריאל, אבל אנחנו לא עוצמים עיניים בכל הנוגע למציאות היומיומית בישראל. הקאמרי עוסק באופן שוטף בדו קיום והדבר בא לידי ביטוי על במת התיאטרון.

   

  "אנחנו מעריכים ומעריצים את פיטר ברוק, מדובר באדם בעל שיעור קומה בינלאומי וחשוב שהוא יגיע לישראל בעיקר עם הצגה כמו 'החליפה', שנכתבה על ידי מחזאי דרום אפריקני ועוסקת בדיכוי. ברוק אמר רק לפני חודש שחרם מחזק מחסומים ושאסור להעניש עם שלם בשל מעשי מנהיגיו. זה לא מתיישב עם החלטתו לבטל את הופעותיו בישראל".

   

  גל קנטי, יוזמת שיתוף הפעולה בין תיאטרון הקאמרי לבין ברוק וקבוצת Bouffes Du Nord, אומרת היום בתגובה למכתב הביטול: "צריך לדייק את העובדות. בניגוד למה שעלול להסתמן מהמכתב שנשלח מטעם הנהלת Bouffes Du Nord, בחודש יולי אישרה הלהקה את הגעתה באופן סופי ונתנה בכתב אור ירוק למכירת הכרטיסים. יתרה מכך בתחילת חודש אוגוסט הודיעו ברוק ולהקתו באופן רשמי, כי על אף הלחצים כוונתם להגיע.

   

  "מכתב הביטול לא מפתיע אותי. כבר לפני כשבוע נראה כי לשם נושבת הרוח אך כיון שפיטר ברוק היה מחוץ לפריז הלהקה חיכתה עם קבלת ההחלטה הסופית. אני מכבדת את החלטת הלהקה, ועם זאת ניסוח המכתב לא ברור וממנו עלול להשתמע שהם נאלצים לא להיענות להזמנה. במציאות הלהקה בהחלט נענתה להזמנה ולראייה כל פרטי ההסכם נסגרו לפני חודשים ומכירת הכרטיסים אושרה מצדם. בהתחשב בעובדה שבתיאטרון הקאמרי גילו רגישות רבה ונעשה מאמץ גדול להיענות לכל דרישות הלהקה, התנהלותה בעייתית ואינה הוגנת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית פאצ'אט
  מתנגד לחרם אך מסרב להגיע
  צילום: עמית פאצ'אט
  לאתר ההטבות
  מומלצים