שתף קטע נבחר

דרמה במשפט אולמרט: הפרקליטות חוזרת מהקלון

לאחר שראש הממשלה לשעבר ויתר על ההטבות שמגיעות לו מתוקף התפקיד שמילא, חזרה בה הפרקליטות וויתרה על בקשת הקלון. המדינה דורשת להטיל על אולמרט שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות וכן מאסר על תנאי וקנס. הפרקליטות מניחה: עדות טלנסקי השפיעה על הפסקת כהונתו של אולמרט

דרמה גדולה בבית המשפט המחוזי בירושלים. הפרקליטות החליטה לחזור בה מכוונתה לדרוש מבית המשפט להטיל קלון על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. במהלך הדיון שנערך היום (ד') בשלב הטיעונים לעונש במשפטו של אולמרט שהורשע בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות"' הודיעה הפרקליטות כי החלטתו של אולמרט לוותר על ההטבות שמגיעות לו מתוקף התפקיד שמילא, מייתרת את הבקשה להטיל עליו קלון. עם זאת, הפרקליטות דורשת להטיל על אולמרט שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות וכן מאסר על תנאי וקנס.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

סנגורו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, ביקש שלא לגזור כלל עונש על מרשו. לדבריו, "בנסיבות החריגות והייחודיות של הפרשה זו אולמרט נענש מספיק, אפילו יתר על המידה. ולכן נטען שאין להטיל עליו עונש נוסף".

 

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד אלי אברבנאל, שכיהן

כפרקליט מחוז ירושלים בעת שהוגש כתב האישום נגד אולמרט, הסביר את המניע לבקשת העונש והתייחס למדרג הענישה: "מעשיו של הנאשם הם מהחמורים במדרג החומרה בעבירת הפרת אמונים. מעמדו הוא הגבוה ביותר שיש, אין יותר גבוה מזה. ומעמדו הוא בליבת ההתרחשות. הוא גרם לפגיעה קשה באמון הציבור, זו עבירת הפרת אמונים מהחמורות שיש". אברבנאל הוסיף כי "לקולא מדובר בהפרת אמונים ללא מרמה, שלא הוכח נזק ישיר לקופת המדינה, ושלא מדובר באינטרס ישיר אלא של מייצג, כעו"ד מסר".

 

 

"היו אלפי פניות לעדות"

אולמרט הורשע בפרשת "מרכז ההשקעות" בכך שכשר התמ"ת והתקשורת פעל בניגוד עניינים, כשהתערב בהליכים לטובת ארבע חברות שיוצגו על ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר. השופטים קבעו כי לאולמרט יהיה אסור לדון בענייני לקוחותיו של מסר וקבעו כי יחסי החברות בין השניים "היו בעוצמה גבוהה ויצרו מחויבות הדדית עזה".

 

פרקליטיו של אולמרט הודיעו אתמול כי הוא מוותר על ההטבות שמגיעות לו בעקבות התפקיד שמילא ולכן אין טעם להטיל עליו קלון. אולמרט זוכה משני האישומים העיקריים נגדו, בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף".

 

בפתח הדיון הודיע פרקליטו של אולמרט, עו"ד זהר, כי ויתר על האפשרות להביא לשלב הטיעונים לעונש ראיות ועדי אופי שיעידו לטובת מרשו. עו"ד זהר אמר בדיון כי "לאחר התלבטות החלטנו להסתפק בדברים שכבר נאמרו בבית המשפט כחלק מהטיעון שלנו לעונש. היו אלפי פניות להופיע כאן, אך החלטנו להסתפק בדברים ששמעתם על חייו של אולמרט מפי אולמרט עצמו ועדי התביעה וההגנה".

 

"מדרג חומרה גבוה ביותר"

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד אברבנאל אמר מוקדם יותר בסיכומי התביעה כי "כשבוחנים את הפעולות שנעשו תוך ניגוד העניינים הזה, מדובר במדרג חומרה גבוה, גם אם לא הגבוה ביותר, כי לא הוכחה כאן סטייה מן השורה. גם לא הוכח נזק ודאי ישיר לקופת המדינה. מדובר בפעולות משמעותיות וחמורות כל אחת לעצמה ובמיוחד בהצטרפותן זו לזו. יש כאן שורה של חברות כלכליות שמייצג עו"ד מסר ובתוך חודשים אחדים מקבלות מהנאשם דלת פתוחה והחלטות חיוביות בעניינן".

 

לאחר מכן סקר עו"ד אברבנאל את הפרשה לאור הכרעת הדין במשפט ואמר כי "הנאשם הורשע בכך שבהיותו שר התמ"ת והאחראי על מינהל מקרקעי ישראל, פעל בניגוד עניינים חמור ומובהק ביותר, הנובע מקירבה ועוצמה באינטנסיביות גבוהה ביותר. בית המשפט קבע בהכרעת דינו שבין הנאשם לעו"ד אורי מסר התקיימו יחסי חברות עמוקה. אלה יחסי חברות בדרגה גבוהה שבהיבטים מסוימים אינם נופלים מקשרי משפחה ולעתים קרובות אף עולים עליהם. השניים לא היו חברים 'רגילים'".

 

דרישה ל-6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס. אולמרט בבית המשפט, היום (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
דרישה ל-6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס. אולמרט בבית המשפט, היום(צילום: עומר מירון)

 

אברבנאל הוסיף כי "בין השניים גם נוצר קשר כלכלי ממשי. חתימתו של מסר יחד עם אולמרט על ערבות אישית לחשבון העמותה העמידה את מסר בסיכון כספי משמעותי. בהמשך הדרך נוצר חוב מעיק ומאיים של 1.7 מיליון שקל, שסולק לשביעות רצונו של אולמרט מכספי טלנסקי שהוחזקו אצל מסר. אולמרט שלח את מסר לטלנסקי כדי לקדם את המהלך הזה. מסר עומד לבדו בחזית מול טלנסקי, הן כשהוא פונה אליו לראשונה ומבקש את הטובה הגדולה הזו. זה יצר ביניהם קשר כלכלי ברמה גבוהה".  

 

אברבנאל אמר עוד כי "כששר נמצא בניגוד עניינים כה חריף, אין לדעת אם החלטותיו מתקבלות מסיבה עניינית. זה לא פקיד, יש לו שיקול דעת מאוד רחב. תמיד מנקר החשד שאלמלא ניגוד העניינים הייתה מתקבלת החלטה טובה יותר לציבור".

 

המשנה לפרקליט המדינה הוסיף כי "מעשיו של הנאשם הם מהחמורים במדרג החומרה בעבירת הפרת אמונים. מעמדו הוא הגבוה ביותר שיש, אין יותר גבוה מזה ומעמדו הוא בליבת ההתרחשות. הוא גרם לפגיעה קשה באמון הציבור, זו עבירת הפרת אמונים מהחמורות שיש".

 

"עדות טלנסקי תרמה להפסקת הכהונה"

בתוך כך, הפרקליטות הניחה היום לראשונה כי העדות המוקדמת של משה טלנסקי השפיעה משמעותית על הפסקת כהונתו של אולמרט כראש ממשלה. זאת בניגוד לקו שאותו הציגה הפרקליטות במשך תקופה ארוכה, שלפיו לא היא הביאה להתפטרות אולמרט. עוד ציינו היום בפרקליטות כי בשיקולי העונש יש לקחת בחשבון את הפסקת כהונת אולמרט. "אין חולק כי הפתיחה בחקירה בעניין טלנסקי והעדות המוקדמת תרמו באופן משמעותי להפסקת כהונתו של ראש הממשלה", אמר בדיון עו"ד אברבנאל.

 

עם זאת, עו"ד אברבנאל הדגיש כי "עלינו לצאת מהנחה כי העדות המוקדמת של טלנסקי תרמה תרומה משמעותית לתהליך ההתפטרות. קבלת כספים מטלנסקי במזומן והצגת קופת מזומנים הן עובדות קשות. היוודעות הציבור לעובדות האלה תרמה להפסקת כהונתו של הנאשם. להגשת כתב האישום לא היה חלק להתפטרותו. כתב האישום הוגש נגד האזרח אולמרט, אין ולא הייתה מעולם משוואה לפיה חקירה של ראש ממשלה מובילה בהכרח להפסקת כהונתו".

 

אברבנאל הוסיף כי "איננו מקבלים את הטענה כי התנהלות בלתי ראויה של מישהו תרמה לתהליך הזה. ראשי ממשלה נחקרו בעבר ואיש מהם לא התפטר בשל כך. על המשטרה הוטל לחקור. אין הסדר המחריג את עניינו של ראש ממשלה. בידי היועץ המשפטי לא הייתה בחירה להחריג את המקרה הזה לטובת ראש הממשלה ולבלום חקירה".

 

אולמרט וזקן בבית המשפט, היום (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
אולמרט וזקן בבית המשפט, היום(צילום: עומר מירון)

   

"השכפ"ץ וקולט הברקים של אולמרט" 

במקביל, בית המשפט דן גם בטיעונים לעונשה של ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, שהורשעה בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים בפרשת "ראשונטורס", לאחר שהורתה לגבות כספים משני ארגונים בגין נסיעה שהתקבל עבורה מימון מלא וכן גבתה מארגונים סכומים גבוהים יותר מעלות הנסיעות. פרקליטה, עו"ד מיכה פטמן, מבקש מבית המשפט שלא לגזור על מרשתו עונש מאסר בפועל.

 

עו"ד פטמן הגיש לבית המשפט מספר מסמכים לטובתה של מרשתו. בהם מכתב של ענת הופמן, שהייתה חברת אופוזיציה בזמן שאולמרט כיהן כראש העיר ירושלים, מכתב של מאיר פרוש שכיהן כסגן ראש העיר בתקופת אולמרט, בעל מוגבלות שזקן מסייעת לו זה 10 שנים וכן של אשה חולת סרטן שזקן מסייעת לה.

 

חגי אליאס, שכיהן כדובר עיריית ירושלים, מסר עדות אופי לטובתה של זקן ואמר כי "התקופה שבה אולמרט שימש כשר הבריאות הייתה מאוד סוערת. היה צריך לאסוף המון חומר

ולדאוג שכל ההחלטות בוצעו באותו יום. אני לא רואה מישהו שעשה את זה מוצלח יותר. זקן שימשה לאורך שנים השכפ"ץ וקולט הברקים של אולמרט, מול הרבה תושבים מסכנים, ממורמרים, שעברו מסכת ייסורים. שולה טיפלה בהם בצורה הטובה ביותר ודאגה להם. שולה היום רוב הזמן בוכה, דומעת וקשה לדבר איתה". 

 

הפרקליטות דרשה לגזור על זקן שישה חודשי עבודות שירות. בהקשר זה אמר עו"ד אברבנאל כי "לפנינו עובדת מדינה די בכירה שמרשה לעצמה פעם אחר פעם להפר את הכללים, להציג מצגי שווא ולומר דברי כזב ברורים. גם צריך להביא בחשבון שהיא הורשעה רק באחרונה ונידונה לעבודות שירות (בפרשת רשות המסים. א.מ)".

 

עו"ד מיכה פטמן, בא כוחה של זקן, האריך וסיפר כמה היא נפגעה במהלך החקירות השונות והמשפט. פטמן טען כי היה הרבה "צבע" בכתב האישום נגד זקן אך במרבית האישומים התביעה לא הצליחה "להדביק לה עבירה". הפרקליט ביקש לבטל את הרשעתה של זקן, להפנותה לתסקיר מבחן ולהסתפק בשעות לתועלת הציבור כעונש.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 05/09/2012 10:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בבית המשפט, היום
צילום: עומר מירון
מומלצים