שתף קטע נבחר

צילום: גבי מנשה, נועם מושקוביץ, גיל יוחנן, רויטרס,

ש"ד: שיחדתי גם את צ'יץ', תרמתי לרב עובדיה

עד המדינה בפרשת הולילנד מוסיף לשזור פוליטיקאים ואישי ציבור בעדותו: "שיחדתי את צ'יץ' כדי לקדם את דיזנגוף סנטר, זו הייתה הוצאה מיוחדת לפוליטיקאים", סיפר. אתמול טען שליברמן אמר לו ש"אולמרט מושחת", אך שר החוץ הגיב: "מעולם לא פגשתי אותו". זיוה להט: "הכול שקר נתעב"

המופע של עד המדינה: ש"ד, האיש שעליו תולה הפרקליטות את תיק הדגל של פרשת הולילנד, אמר אתמול ששיקר ושהיה "אידיוט". היום (ג') הוא מספר על עוד אישים ששיחד לכאורה או העביר להם כספים, בהם שלמה להט ויהושע רבינוביץ, שהיו ראשי העיר תל-אביב, ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

דרעי והרב יוסף. 350 אלף שקל דרך ש"ס (צילום: בועז בן ארי, כיכר השבת) (צילום: בועז בן ארי, כיכר השבת)
דרעי והרב יוסף. 350 אלף שקל דרך ש"ס(צילום: בועז בן ארי, כיכר השבת)
 

לדבריו, השוחד ללהט נועד לקדם פרויקט בשכונת בבלי בעיר, וכן את קניון "דיזנגוף סנטר". "אני לא זוכר את הסכום המדויק. מימנתי לו לפי בקשתו 15 רכבי 'אוויס' ו-100 מכשירי קשר לאחד הימים. היה ידוע כי מדובר ב'הוצאה מיוחדת לפוליטיקאים'".

 

באשר לרבינוביץ, ראש העיר שקדם ללהט, אמר ש"ד כי "מי שהיה לפני צ'יץ'. אם רבינוביץ היה לפני צ'יץ', אז כן, זה היה לפני הרבה מאוד שנים, אני לא זוכר". מאוחר יותר ציין כי "רבינוביץ בשעתו זה היה גם כן שוחד של הקמת פארק, לא זוכר בדיוק איפה, על יד הירקון".

 

בקשר לאיזה פרויקטים?

 

"אצל רבינוביץ זה היה ביחס לזה שרסקו זכתה ובנתה שני גשרים בשעתו בעיריית תל אביב, קיבלה הרחבה בשדה דב מהעירייה ועוד כמה פרויקטים, ואז התבקשנו לתרום לפני הבחירות גן ציבורי, הרחבת גן ציבורי".

 

באילו שנים נתת שוחד לרבינוביץ?

 

"הפרויקטים האלה התחילו בשנות השישים, נגמרו בשנות השבעים".

 

עד המדינה, אתמול בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עד המדינה, אתמול בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

בנוסף, סיפר העד כי העביר בשנת 2000 כ-350 אלף שקל לרב עובדיה יוסף, דרך מוסדות ש"ס. "הייתה תרומה שנתתי עבור ההוצאות המשפטיות של אריה דרעי, זה קיבל יאיר פרץ, בסוף התברר שהוא לא העביר את זה אלא גנב את זה", העיד.

 

כמה?

 

"אני לא זוכר אם זה היה 300 או 350 אלף שקל".

 

מאיפה אתה יודע שהוא לא קיבל את זה?

 

"כי אחר כך ניגשתי לאריה דרעי ושאלתי אותו למה אף פעם לא אמרת לי תודה, ואז התברר לי שפרץ גנב את הכסף, אריה טען שהוא לא קיבל. אני לא זוכר כרגע לכמה הגענו".

 

בוא תעשה לנו את החשבון, תספר כיצד הגעת ל-9 מיליון, למי נתת, מתי?

 

 

"נתתי כ-1.5 מיליון שקל למר אהוד אולמרט, כ-350 אלף שקל עד 400 אלף שקל לגברת שולה זקן, כ-2.5 מיליון שקל ליד שרה, כ-660 אלף שקל, קצת יותר קצת פחות, בין 600 ל-700 אלף שקל, למוסדות של מר פיינר, 350 אלף שקל לבן ציון קריגר ו-600 עד 700 אלף שקל, שזו הייתה תרומה של 'שלח לחמך' למוסדות ש"ס, לרב עובדיה יוסף, לקרן החינוך של הרב".

 

ליברמן הכחיש: נכנסתי לתפקיד רק ב-1996

בהודעה חריגה, הכחיש הבוקר שר החוץ, אביגדור ליברמן, דברים שייחס לו אתמול עד המדינה. ש"ד סיפר בעדותו כי בשנת 1994, כשליברמן היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו, הוא שאל אותו על אהוד אולמרט וזה השיב לו ש"אולמרט מושחת". ליברמן מסר בתגובה: "דבריו של ש"ד בנוגע לדברים שכביכול אמרתי לו אינם נכונים לחלוטין".

 

לדברי שר החוץ, "בשנת 1994 כלל לא הייתי מנכ"ל משרד ראש הממשלה. נכנסתי לתפקיד רק ביולי 1996. בכל תקופתי בתפקיד לא פגשתי את ש"ד אפילו פעם אחת. הפעם היחידה בה פגשתי את האיש הייתה באופן אקראי בלובי בבית מלון שם מישהו הציג אותו בפניי. מעולם לא אמרתי לו דבר על אהוד אולמרט".  

 

גם אשתו של ראש עיריית תל אביב לשעבר, זיוה להט, הגיבה לדברים באומרה כי "הכול שקר נתעב. דיזינגוף סנטר היה עוד לפני שצ'יץ' היה ראש העיר, מתקופת רבינוביץ, שגם הוא היה ראש עיר ללא רבב". לדבריה במשך כל תקופת כהונתו להט כלל לא עמד בקשר עם ש"ד.

  

היום נמשכת חקירתו הנגדית של עד המדינה בידי עורך הדין גיורא אדרת, פרקליטו של הלל צ'רני. בעדותו אתמול, הודה ש"ד ששיקר בטיוטת התביעה שהכין לגבי אחד מהאנשים שהוזכרו כמעורבים בפרשה. "הייתי אידיוט, ואני מצטער על כל שקר", אמר על דוכן העדים, ולא נקב בשם של אותו אדם.

 

הוא הסביר את שקריו לגבי גורמים שונים בכך שלא ידע מה לעשות, "הייתי בלחץ נפשי וחשבתי על התאבדות לא פעם... איבדתי צלם אנוש. מי שעשה מה שעשה לפחות ירגיש חלק ממה שאני סבלתי בשנים האחרונות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שירי הדר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ש"ד בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
שלמה להט
צילום: יריב כץ
הרב עובדיה יוסף
צילום: קובי גדעון, פלאש 90
מומלצים