שתף קטע נבחר

הלמ"ס אופטימית: צופה צמיחה של 3.5% ב-2012

התחזית לשנה הקרובה שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חוזה צמיחה של 3.5% בשנה הנוכחית - נתון חיובי לעומת צפי של 3% שפורסם לפני חודש. נתונים אודות הצפי לחודשים שנותרו מלמדים גם הם על עלייה בביקושים בכל הענפים. עם זאת, נמשכת מגמת ההאטה בצריכה הפרטית

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) צופה כי המשק הישראלי יצמח ב-3.5% בשנת 2012; כך עולה מהתחזית לשנה הקרובה שפירסמה היום (ג') הלשכה.

 

התחזית נחשבת לחיובית ואופטימית, לאחר שלפני כחודש דיווחה הלמ"ס על צמיחה של 3% בלבד במחצית הראשונה של השנה. הגירעון הממשלתי עומד על 4.1%, ולכן הממשלה לא תוכל להקטין בשנה הקרובה את היחס חוב-תוצר. עם זאת, מדובר בהאטה בקצב הצמיחה לעומת השנתיים הקודמות: ב-2010 צמח המשק ב-5% וב-2011 ב-4.6%.

 

הנתונים שאספה הלמ"ס בשמונת החודשים האחרונים מלמדים על המשך מגמת הצמיחה בכל הפרמטרים. התוצר העסקי צפוי לגדול ב-3.4%, הצריכה הפרטית ב-2.8%, הצריכה הציבורית ב-3.8%, ההשקעה בענפי המשק ב-2.5% (פתיחת חברות חדשות, קניית ציוד וכד'), הבנייה למגורים צפויה לגדול ב-5% והייצוא (ללא יהלומים) ב-6.3%.

 

נתונים אודות הצפי לחודשים שנותרו מלמדים גם הם על עלייה בביקושים בכל הענפים במשק. עם זאת, נמשכת מגמת ההאטה בצריכה הפרטית. לאחר גידול של 5.3% ב-2010 ו-3.8% ב-2011, צפויה הצריכה הפרטית לצמוח השנה בשיעור נמוך יותר של 2.8%. זאת, בעקבות ציפיות לגידול מתון בשיעור של 1.7% בלבד בצריכה הפרטית לנפש וקיטון של 7.3% ברכישת מוצרים בני-קיימא כמו רכבים, ריהוט ומכשירי חשמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים