שתף קטע נבחר

מחאת הסרט: מהומות בלוב ומצרים, אמריקני נהרג

חמושים לובים התפרצו ביריות למתחם הקונסוליה האמריקנית בבנגזי וירו למוות באחד העובדים, כמחאה על סרט "הפוגע" בנביא מוחמד, שעדיין בשלבי הפקה. בקהיר הפגינו אלפים נגד הסרט - כמה הצליחו לטפס על שגרירות ארה"ב ולהוריד את הדגל

הסרט האמריקני שפוגע לכאורה בנביא מוחמד מכה גלים בעולם הערבי, וגם גבה הלילה (יום ד') קורבן ראשון. לאחר שכ-2,000 מפגינים התגודדו אמש מחוץ לשגרירות ארה"ב במצרים וחלקם אף תלשו את הדגל האמריקני מהגג, פרצו חמושים ממיליציה לובית למתחם הקונסוליה האמריקנית בבנגזי וירו שם רקטות ואש מנשק קל. מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אישרה את דבריו של סגן שר הפנים של לוב, שלפיהם אחד מעובדי הנציגות נהרג.

 

ארה"ב בוחרת 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

 

עדי ראייה סיפרו כי החמושים בלוב ירו באוויר טרם כניסתם לבניין הקונסוליה, וכי מרבית הבניין עלתה באש. הם הוסיפו שכוחות הביטחון הלובים נסוגו בעקבות אש כבדה שנפתחה עליהם מאנשי המיליציה. על פי העדויות, בזמן שהחמושים ירו לעבר הבניין, אחרים השליכו מטענים, ואלה התפוצצו וגרמו לשריפה בכל רחבי המתחם. ככל הידוע, בזזו החמושים מהבניין שולחנות, כיסאות ומכונות כביסה. למרות הקשר, שעל פניו נראה ברור בין האירועים בלוב ובמצרים, גורם אמריקני אמר כי לפי שעה "אין לקשור ביניהם".

 

גורם במחלקת המדינה האמריקנית מסר לרשת CNN כי המשטר בלוב הודיע לארצות הברית על מותו של העובד האמריקני. עם זאת לארה"ב אין אישור רשמי על המוות. דוברת מחלקת המדינה ויקטוריה נולנד גינתה את ההתקפה על הנציגות במדינה הערבית שבצפון אפריקה, עוד לפני היוודע מות איש הקונסוליה. "אנחנו מאשרים כי קבוצת מפגינים תקפה נציגות שלנו בבנגזי ואנחנו מגנים בכל תוקף את הפעולה האלימה". לדבריה, גורמים אמריקניים עובדים עם הכוחות הלוביים על מנת לאבטח את הבניין.

 

מפגינים מחוץ לשגרירות. אחזו ספרי קוראן ()
מפגינים מחוץ לשגרירות. אחזו ספרי קוראן

מפגין בקהיר. "האיסלאם מכבד את ישו ומרי" ()
מפגין בקהיר. "האיסלאם מכבד את ישו ומרי"
 

דוברת מחלקת המדינה גם התייחסה להפגנה אתמול במצרים וסיפרה כי המשטרה המצרית פיזרה את המפגינים שנכנסו למתחם השגרירות בקהיר.

 

בקהיר: שחזור התמונות משגרירות ישראל

אתמול טיפסו מפגינים כועסים בקהיר על קירות השגרירות האמריקנית בעיר, וחלקם הצליחו להסיר ממנה את דגל ארה"ב ולקרוע אותו, במחאה על סרט שלטענתם עולב בנביא מוחמד. בבריטניה הודיע ערוץ 4 כי ביטל הקרנה של סרט אחר המבקש להתחקות אחר מקור האיסלאם, בשל חששות ביטחוניים ותלונות רבות מצד צופים.

 

תזכורת מלפני שנה:

 

כלי תקשורת במצרים דיווחו כי מאות מפגינים צעדו לעבר השגרירות. סוכנות הידיעות רויטרס העריכה את מספרם באלפיים. בתמונות שפורסמו באתר "אל-יום א-סאבע" נראים מפגינים, גברים ונשים, אוחזים בספרי קוראן ונושאים שלטים. על שלט באנגלית נכתב: "לבורים ולבעלי לב שחור: האיסלאם מכבד את ישו ואת מרי". לא ברור עדיין מהו שם הסרט שבעטיו יצאו לרחובות.

 

 

מפגינות נגד ארה"ב ()
מפגינות נגד ארה"ב

 

לאחר שהסירו את הדגל, קרעו אותו המפגינים והראו את הפיסות לצוותי הטלוויזיה שהגיעו למקום. אחרים שרפו אותן. "צריך לאסור על הקרנת הסרט הזה לאלתר ולהתנצל, זו חרפה", אמר לרויטרס צעיר בן 19, איסמעיל מחמוד, שהזדהה כחבר ב"אולטראס", אוהדי הכדורגל הפרועים שמילאו תפקיד בליבוי ההפגנות נגד חוסני מובארק בשנה שעברה. מחמוד קרא לנשיא מוחמד מורסי לפעול בנושא.

 

כ-20 אנשים עמדו על חומת השגרירות. "נקריב את עצמנו עבורך, שליח האל", הם קראו, בהתייחסם למוחמד. על החומה רוסס: "אם לחופש הביטוי שלכם אין גבולות, עליכם לקבל את חופש הפעולה שלנו".

 

השגרירות לא מסרה תגובה להפגנה, אך מוקדם יותר פרסמה הודעה שבה גינתה את מי שפוגע באמונותיהם הדתיות של אחרים. אתר ממלכתי פרסם הודעה של הכנסייה הקופטית שגינתה את מה שכינתה "פעולות של כמה קופטים שחיים בחו"ל כדי לממן את הפקת הסרט שמעליב את הנביא מוחמד". כעשירית מאזרחי מצרים הם נוצרים קופטים.

 

הקדימון לסרט הבריטי

 

המפגינים טוענים כי הסרט, שהופק בארה"ב, פוגע בנביא מוחמד. הצעירים שהצליחו להוריד את הדגל האמריקני ניסו להניף במקומו דגל שחור שעליו נכתב: "אין אלוהים מבלעדי אללה ומוחמד הוא שליחו".

 

בבריטניה דיווח ה"גרדיאן" כי ערוץ 4 ביטל הקרנה של הסרט "איסלאם: הסיפור שלא סופר" בשל חששות ביטחוניים. הסרט, בכיכוב ההיסטוריון טום הולנד, טוען כי יש מעט ראיות כתובות על מקור הדת. הסרט שודר לפני שבועיים וגרר יותר מאלף תגובות נזעמות שנשלחו לערוץ ולרגולטור. הערוץ היה אמור לקיים הערב אירוע הקרנה, אך החליט לבטלו.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 11/09/2012 19:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בקהיר מנופפים בדגל שהסירו
מומלצים