שתף קטע נבחר

במאי סרט האיסלאם: אני ישראלי, ירדתי למחתרת

הסרט הפרובוקטיבי, המתאר את מוחמד כרודף שמלות התומך בניצול מיני של ילדים, עורר מהומות אלימות במצרים ובלוב. הלילה הועלתה באש הקונסוליה האמריקנית בבנגזי, ועובד נהרג. היוצר: "האיסלאם הוא סרטן, נקודה. העברתי מסר פוליטי"

יוצר הסרט השערורייתי על האיסלאם שעורר מהומות בעולם הערבי והמוסלמי על רקע הטענה כי הוא פוגע בנביא מוחמד, ירד למחתרת מחשש לחייו. כך דווח הבוקר (יום ד') בסוכנויות הידיעות. אמש התפרעו המונים בשגרירות ארה"ב במצרים ובקונסוליה האמריקנית בבנגזי שבלוב, והלילה אישרה מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, כי בהתפרעות בקונסוליה בבנגזי נהרג עובד הקונסוליה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

הכותב והבמאי סאם באסילה שוחח עם כלי תקשורת ממקום שאינו ידוע, והתעקש כי הוא דבק בעמדתו: "האיסלאם הוא סרטן, נקודה". הוא אמר כי באמצעות הסרט ברצונו להעביר מסר פוליטי. היוצר בן ה-56 מזדהה כיהודי ישראלי, ואומר כי הוא מאמין שהסרט שלו יסייע לישראל לחשוף את פגמי האיסלאם לעולם. לפי דיווחים בעולם, מדובר ביזם נדל"ן ישראלי-אמריקני. מובאות מהסרט, שדובבו לערבית, פורסמו ביוטיוב. באסילה אמר כי צר לו על האדם שנהרג הלילה בקונסוליה האמריקנית בבנגזי, אך האשים בכך את האבטחה הרפה במקום.

 

מובאות מהסרט שמסעיר את העולם המוסלמי, כפי שהועלו ליוטיוב:

 

המפגינים שיצאו אתמול לרחובות מצרים ולוב טוענים כי הסרט שהופק בארה"ב פוגע בנביא מוחמד. בסרט מעורר המחלוקת נטען בין השאר כי מוחמד היה רודף שמלות שתמך בניצול מיני של ילדים. עוד נטען בו כי יש רק מעט ראיות כתובות על מקורותיה של דת האיסלאם. לפי דיווחים בעולם, בסרט מוצג מוחמד כמושחת, "נראה" מקיים יחסי מין וקורא לביצוע מעשי טבח. מאמיניו של מוחמד מוצגים בו כחבורה של טיפשים.

 

בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" דווח כי באסילה סיפר שלצורך הפקת הסרט גייס חמישה מיליון דולר מכ-100 תורמים יהודים, שאת זהותם סירב לחשוף. עוד סיפר כי בסרט השתתפו כ-60 שחקנים וכ-45 אנשי צוות. אורכו כשעתיים, והפקתו בקליפורניה בשנה שעברה נמשכה כשלושה חודשים. הסרט מקודם על ידי הכומר טרי ג'ונס מפלורידה, שבעבר עורר מהומות בעולם על רקע שריפת ספרי קוראן. ביוטיוב ניתן למצוא קטע בן 13 דקות שלו, בעוד הסרט המלא הוקרן רק פעם אחת, בפני צופים מעטים באולם בהוליווד.

 

מתפרעים מחוץ לשגרירות ארה"ב בקהיר, אמש (צילום: AP) (צילום: AP)
מתפרעים מחוץ לשגרירות ארה"ב בקהיר, אמש(צילום: AP)

 

דמותו של מוחמד בסרט השנוי במחלוקת ()
דמותו של מוחמד בסרט השנוי במחלוקת
 

הדגל האמריקני נתלש, הקונסוליה נשרפה

המהומות סביב הסרט החלו אתמול בערב, כשמפגינים זועמים טיפסו על קירות השגרירות האמריקנית בקהיר, וחלקם הצליחו להסיר ממנה את דגל ארה"ב ולקרוע אותו. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי מאות מפגינים צעדו לעבר השגרירות, וסוכנות הידיעות רויטרס העריכה כי מספרם עמד על 2,000. בתמונות שפורסמו באתר "אל-יום א-סאבע" נראו מפגינים, גברים ונשים, אוחזים בספרי קוראן ונושאים שלטים. על שלט באנגלית נכתב: "לבורים ולבעלי לב שחור: האיסלאם מכבד את ישו ואת מרי".

 

לאחר שהסירו את הדגל, המפגינים קרעו אותו והראו את הפיסות לצוותי הטלוויזיה שהגיעו למקום. אחרים שרפו אותן. "צריך לאסור על הקרנת הסרט הזה לאלתר ולהתנצל, זו חרפה", אמר לרויטרס צעיר בן 19, איסמעיל מחמוד, שהזדהה כחבר ב"אולטראס", אוהדי הכדורגל הפרועים שמילאו תפקיד בליבוי ההפגנות נגד חוסני מובארק בשנה שעברה. מחמוד קרא לנשיא מוחמד מורסי לפעול בנושא.

 

מקדם את הסרט: הכומר שאיים לשרוף קוראן. מפגינים בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מקדם את הסרט: הכומר שאיים לשרוף קוראן. מפגינים בקהיר(צילום: AFP)

זיכרונות מהמהומות סביב קריקטורות מוחמד בדנמרק ()
זיכרונות מהמהומות סביב קריקטורות מוחמד בדנמרק

 

כמה שעות עברו, ובלוב השכנה פרצו אנשי מיליציה חמושה למתחם הקונסוליה האמריקנית בבנגזי, וירו שם רקטות ואש מנשק קל. בחלוף כמה שעות אישרה מחלקת המדינה כי אחד מעובדי הנציגות נהרג. עדי ראייה סיפרו כי רוב הבניין עלה באש, וכי כוחות הביטחון הלוביים נסוגו בעקבות אש כבדה שנפתחה לעברם מצד אנשי המיליציה. ככל הידוע, החמושים

בזזו מהבניין שולחנות, כיסאות ומכונות כביסה. למרות הקשר שעל פניו נראה ברור בין האירועים בלוב ובמצרים, גורם אמריקני טען בלילה כי לפי שעה "אין לקשור ביניהם".

 

הזעם בעולם המוסלמי והערבי, והמהומות האלימות הנלוות לו, מזכיר במידה רבה את המהומות שהתחשו בשנת 2005, אז פרסם עיתון בדנמרק 12 קריקטורות שלעגו לנביא האיסלאם מוחמד. פרסומן של הקריקטורות עורר בשעתו גל של מהומות בארצות מוסלמיות וקיצונים איסלאמים קראו לתומכיהם לנקום על הפרסום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרט. מוחמד מוצג כקורא לבצע מעשי טבח
עוד מובאה מסרטו של באסילה
מפגינים מול שגרירות מצרים אמש
צילום: רויטרס
דגל ארה"ב מורד משגרירות ארה"ב בקהיר
מומלצים