שתף קטע נבחר

סם את מבטחי באלוהים

אני מאמין בחירות. רוצה חשיש? תקנה בבית מרקחת. ממילא הפטנט על הקנאביס רשום אצל בורא עולם

כל מיני גבות הורמו כשהבעתי את תמיכתי בלגליזציה של הקנאביס הרפואי ושל שוק הסמים הקלים. אף על-פי שתמיד חשבתי כך, העניין לא עלה אצלי אל ראש סדר העדיפויות וחשיפתו לציבור התחוללה במקרה. אבי ז"ל טופל בשעותיו הקשות בידי אדם-מלאך בשם ג'וני, ד"ר ג'וני גרינפילד, וכששמעתי כי מערכת הבריאות מתעמרת בו כי רשם קנאביס רפואי לחשוכי מרפא, יצאתי להגנתו וממילא עלה כל העניין.

 

מכל מקום, כולם מתפלאים כיצד זה שמתנחל עם כיפה תומך בלגליזציה. וקודם שאני מסביר למה אני תומך, כנראה עליי להתמודד עם סטיגמות ולהסביר, מה פתאום אני. אישית אינני לוקח אפילו אקמול. כשכואב לי הראש אני שותה מים והולך לישון. הסם היחיד שאני מכור לו הוא האנדורפינים שהשכם בבוקר מפיק הגוף כשאני רוכב רכיבת שטח אתגרית ומאומצת בהרי השומרון.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

השוק החופשי עולה לכם ביוקר / יוסי יונה

מיומנו של גנן מובטל / דידי הורן

 

להיות בן חורין, גם בשימוש בקנאביס  (צילום: index open) (צילום: index open)
להיות בן חורין, גם בשימוש בקנאביס (צילום: index open)

 

אבל, וכאן כל העניין בעצם, אני מאמין שלהיות יהודי משמעו להיות בן-חורין. על לוחות הברית שניתנו בסיני אומרים חז"ל "שם ה' חָרות על הלוחות - אל תקרא חרות אלא חירות". כל המסר היהודי הוא מסר של חירות האדם - עבדות לאל לבדו ולא לשום שלטון של בני אנוש. לא בכדי הפך התנ"ך עם יציאת מצרים ומוסר הנביאים לאתוס המכונן של אבות האומה האמריקנית, בבואם להקים אומה של חירות. מי שמרים גבה למקרא הדברים, אינו מבין את ההבדל שבין הדת - שאינה אלא שימור זמני של האומה מחוץ לארצה, מחוץ להיסטוריה, מחוץ למציאות - לבין היהדות השלמה, שבה הדת היא רק נדבך בתרבות חירותית שלמה שאמורים אנו לפתח כאן, משחזרנו לארצנו, להיסטוריה ולמציאות.

 

לכן אני תומך בצמצום החוקים בכלל, במתן אוטונומיה רחבה ביותר לאזרח, בצמצום סמכויות המדינה באשר הן, בביטול חוקים דתיים - ורצוי גם בביטול מפלגות דתיות, בסגירת מנהל מקרקעי ישראל ובהפרטת אדמות הלאום לבעלים החוקיים - עם ישראל. זו גם התשובה ליוקר הדיור - כשמדינת ישראל מחזיקה כמו אחרונת הדיקטטורות בכ-93% מקרקעות הלאום ויותר ממחצית הקרקעות המשוחררות לבנייה באות מתוך יתרת שבעת האחוזים המוחזקים בכל זאת באופן פרטי, מובן שהמחירים קופצים לשמיים וגוררים אחריהם את כל יוקר המחיה. 

 

אלחם נגד כל פגיעה בזכותו של מאן דהו לנהל את חייו כראות עיניו. לא אתן לפגוע בהומוסקסואלים או בנשים, ובדיוק באותה מידה לא אתן לפגוע בחרדים ובמתנחלים. כן, גם בערבים אינני מוכן לפגוע כל עוד אלה אינם מכריזים עליי מלחמה. אבל כשהם עושים זאת, לא אתעלם ממצוקת בני עמי. כל עריצות תוקפת את מעמד המשפחה והקהילה. הדיקטטור רוצה לרכז אצלו את כל הנאמנויות. אצל סטאלין, ילד שהלשין על הוריו היה גיבור לאומי. אני חושב שחיזוק מעמד המשפחה ובנייה מחודשת של הקהילה בישראל הכרחיים לביצור החירות בחברה שלנו. לכן אני תומך למשל בבחירות אזוריות שמעצימות את מעמד הקהילה, ותומך בהשבת מעמד הבכורה למבנה המשפחה הקלאסי.

 

שלא יפחידו אתכם

אני מאמין בחירות, ומכאן גם עמדתי בעניין הקנאביס והסמים הקלים. לאחר שנכסה לעצמה סמכויות שפעם היו בידי המשפחה והקהילה, החלה המדינה להסתבך בכל מיני חוקים שאין לה יכולת לעקוב אחריהם. בארון ביתי מצוי סם מסוכן בשם "ג'וני ווקר" השמור לאירועים מיוחדים. בראשית המאה העשרים ניסו האמריקנים לאסור את ה"סם" הזה ומי שהרוויח הייתה המאפיה. מי מונע מילדיי לצרוך את הסם הזה, שאינו נעול בשום כספת? התשובה היא הסמכות ההורית, ואם זו תתרופף - שום חוק לא יעזור.

 

רוב הנפגעים כיום מצריכת סמים אינם נפגעים מן הסמים עצמם, אלא מן הקשר שלהם עם העולם התחתון, משימוש במחטים מזוהמות ומכל התופעות הנלוות לנושא. ואני מדגיש שוב: אישית אני חושב שצריכת סמים היא דבר רע מאוד. אבל כשהכול אסור אז הכול הופך מותר, ומי שמרוויח בגדול מהעניין הזה הוא העולם התחתון. הפתרון האמיתי הוא להשיב את האוטונומיה - גם בנושא הזה - לאדם. רוצה חשיש? לך תקנה את זה בבית מרקחת. המדינה תסביר כמה זה רע כפי שהיא יודעת להסביר, היא גם תיצור אווירה שמתנגדת לעניין, כפי שעשתה בעניין הסיגריות - אבל היא לא תתערב.

 

הדברים הופכים לחמורים פי כמה כשמדובר בקנאביס הרפואי. אתה צריך להיות חשוך מרפא, סובל דווקא ממחלה אחת ולא מאחרת, בכדי שהמדינה תואיל בטובה לאשר לך שימוש בתרופה שהאלוקים נותן לנו בחינם. אגב - בהחלט ייתכן שזו אחת הסיבות המרכזיות לאיסור הטיפשי הזה. הפטנט על הקנאביס רשום אצל בורא עולם, וחברות התרופות עם מחזור של חמש מאות מיליארד דולר לא אוהבות התערבות שכזו בשוק ומפעילות את השפעתן. אני מכיר אישה שמתרוצצת בכפרים עוינים כדי לקנות קנאביס מעורבב, לך תדע במה, לבנה, שסובל מסוג של הלם קרב וממיגרנות קשות ולכן לא נכנס לשום קטגוריה של משרד הבריאות. מכיוון שהוא לא הולך למות אסור לו לקבל את התרופה היחידה שעוזרת לו.

 

אל תתנו למדינה להפחיד אתכם מפני עצמכם, לשכנע אתכם שאם תצאו לחירות הכול כאן יתמוטט. ההיפך הוא הנכון: הכול כאן ייבנה לתפארת אם רק תיתן לאזרחים לצאת לחופשי, ובעצם זה כל המסר של ראש השנה - תקיעת השופר והמלכת האלוהים על האדם - האלוהים ולא אף אחד אחר.

 

משה פייגלין, ראש מנהיגות יהודית בליכוד. טור זה נכתב בעקבות דברים שאמר השבוע בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים