שתף קטע נבחר

צילום: AP, יוטביוב

דם על ידי ישראל: הקריקטורות המסיתות חזרו

כך מתמודדים כלי התקשורת הערביים עם האירועים האלימים בעקבות הסרט הלועג לנביא מוחמד: המערב מונע משנאה, ישראל מושכת בחוטים של ארצות הברית והדם על ידיהם של יוצרי הסרט. רק מעטים שואלים: כבר שכחתם מה קורה בסוריה?

האלימות חוצת הגבולות שפרצה בימים האחרונים בעולם המוסלמי בעקבות הסרט ששם ללעג את הנביא מוחמד, תופסת כמובן את הכותרות הראשיות בכלי התקשורת הערביים. אלה סיקרו בהרחבה את המתקפה על שגרירות ארצות הברית בלוב, את הניסיונות לפרוץ לשגרירויות בצנעא ובקהיר ואת האירועים בסודן, אפגניסטן ועוד. במקביל משתמשים הן העיתונים הערביים והן אזרחים ברשתות החברתיות בקריקטורות על מנת למתוח ביקורת - על פי רוב על ארצות הברית - שממשיכה להיתפס כאחראי להפצת הסרט.

 

 

סערת הסרט - כתבות נוספות ב-ynet:

 

העיתון הכוויתי "אל ג'רידה". המסרטה ככלי נשק ()
העיתון הכוויתי "אל ג'רידה". המסרטה ככלי נשק

מתוך העיתון הסעודי "אל-ווטן". מי באמת נותן את הוראות הבימוי ()
מתוך העיתון הסעודי "אל-ווטן". מי באמת נותן את הוראות הבימוי

 

"אל-קודס אל-ערבי": אצבע מאשימה כלפ המערב ()
"אל-קודס אל-ערבי": אצבע מאשימה כלפ המערב

 

בעיתון "אל-קודס אל-ערבי", הנפוץ בעולם הערבי, בחרו בקריקטורה שמפנה אצבע מאשימה לכיוון כל מדינות המערב. בקריקטורה נראית יד שעליה נכתב "המערב", והיא מחזיקה את הסרט המדובר. אותה יד מטילה צל על קיר, והצל הוא למעשה יד שמחזיקה פצצה מתקתקת ועליה כתוב: "תרבות השנאה".

 

בעיתון הפלסטיני "פלסטין", היוצא לאור בעזה, הוצגה בימים האחרונים קריקטורה שבה מצויר צבעי שמסמל את התקשורת המערבית. אותו צבעי משתמש בדלי צבע שעליו מגן דוד, והוא צובע בשחור קיר שעליו נכתב "איסלאם". בצד הקריקטורה נכתב: "ישראל היא שהפיקה את הסרט שפוגע בנביא".


ומה עם סוריה? מתוך העיתון הירדני "אל-רד" ()
ומה עם סוריה? מתוך העיתון הירדני "אל-רד"

מצית סיגר עם שנאה. מתוך העיתון הירדני "א-דוסתור" ()
מצית סיגר עם שנאה. מתוך העיתון הירדני "א-דוסתור"

הציונים צובעים את האסלאם בשחור. מתוך העיתון "פלסטין" ()
הציונים צובעים את האסלאם בשחור. מתוך העיתון "פלסטין"

 

באחת מקבוצות הפייסבוק הפופולריות במצרים הופיעה קריקטורה המציגה את הפקת הסרט כמזימה של ארצות הברית לנצל את יום השנה לציון 11 בספטמבר כדי להכתים את שמם של המוסלמים. בקריקטורה מוצג "הדוד סם", דמות המסמלת את ארצות הברית, שתוהה בינו לבין עצמו כיצד לנצל את זיכרון התקפות 11 בספטמבר: "נפיק סרט הפוגע באיסלאם... המוסלמים יתקוממו והקיצוניים שבהם יתקפו את השגרירויות ואז נוכיח לעולם שהם טרוריסטים".

 

קריקטורה שפורסמה בעיתון הירדני הממסדי "א-דוסתור" נראה דיפלומט מערבי מעונב שמבקש להצית סיגר מתוך אש שעליה נכתב "שנאה". בחלקה השני של הקריקטורה הוא נכווה מהאש - סמל לאחריות של המערב לפרסום הסרט.

 


היד שאוחזת בסרט. מתוך העיתון האלג'יראי א-שורוק  ()
היד שאוחזת בסרט. מתוך העיתון האלג'יראי א-שורוק

 

בעיתון הירדני "אל-רד" דווקא בחרו למתוח ביקורת על כך שהעולם הערבי מתעסק בסרט המדובר ולא במה שמתרחש בסוריה.

בקריקטורה נראה פרש מוסלמי רוכב על סוס לכיוון שלט שעליו נכתב "סרט קולנוע פוגעני", בעוד שעל השלט מאחורי כתוב: "סוריה - טבח של עם חף מפשע".

 

בקריקטורה בעיתון האלג'יראי "א-שורוק" נכתב "רצח השגריר האמריקני בלוב", ומתחת תמונה הטוענת שהידיים מאחורי הסרט הן ישראליות.

 

בעיתון הלבנוני "אל-מוסתקבל" פורסמה קריקטורה המציגה את דמותו של הכומר טרי ג'ונס, שקידם את הסרט, כאשר במקום השפם שלו מופיע סרט פילם. קריקטורה מהעיתון "אל-ג'רידה" הכווייתי מציגה מסרטה ככלי ירי, ולפיה האחריות לשפיכות הדמים היא יוצרי הסרט. בעיתון הסעודי "אל-ווטן" פורסמה קריקטורה שטוענת שאת הסרט אמנם יצר איש קולנוע אמריקני, אבל הוראות הבימוי נותנת דמות סטריאוטיפית של יהודי חרדי שיושבת על ראשו.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 15/09/2012 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך העיון הסעודי "אל ווטן". גרסת הבמאי היהודי
מומלצים