שתף קטע נבחר

זינוק של 18% בביקוש למשכנתאות באוגוסט

סך המשכנתאות שניטלו בחודש אוגוסט הגיע ל- 5.8 מיליארד שקל. מדובר על זינוק של יותר מ-140% בהשוואה לחודש אוקטובר האחרון. הסיבות העיקריות: הקדמת רכישות עקב עליית המע"מ בספטמבר, הריבית הנמוכה ועליה ברכישת דירות להשקעה

כצפוי, חודש אוגוסט מציג זינוק נוסף בהיקפי הלוואות המשכנתא. סך המשכנתאות שניטלו בחודש שחלף עמד על 5.8 מיליארד שקל, גידול של 18% בהשוואה לחודש יולי, אז עמד סך המשכנתאות על 4.92 מיליארד שקל.

 

 

בהשוואה לחודש אוקטובר האחרון, מדובר בגידול של לא פחות מ-140%, אז עמד היקף המשכנתאות שנלקחו על שפל של 2.36 מיליארד שקל.

 

הקדמת רכישות לפני עליית המע"מ

בחודשים האחרונים ניכרת התעוררות בשוק המשכנתאות, כאשר הסיבה העיקרית לעליה בהיקפים החודש היא הקדמת עסקאות של רוכשים שביקשו לחסוך את התוספת למחיר בעקבות עליית המע"מ בתחילת חודש ספטמבר. בנוסף הריבית על המשכנתאות נמצאת כיום בשפל, ונחשבת אטרקטיבית במיוחד. הריבית הנמוכה קיימת לא רק במסלול הפריים - המושפע מריבית בנק ישראל, אלא גם במסלול הריבית הקבועה. בנוסף, בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) קיימת גם השפעה עונתית של עליה בהיקפי נטילת המשכנתאות באופן מסורתי.

 

עוד יש לציין כי על פי נתוני בנק ישראל, בחודשים האחרונים ניכרת חזרה של ציבור הרוכשים דירות להשקעה, מציאות המשפיעה גם היא על הגידול בהיקפי ההלוואות. כך בחודש יולי מספר ההלוואות לצורך רכישת דירה להשקעה עמד על 1,135 בהיקף של 671 מיליון שקל. זאת לעומת 938 הלוואות בחודש יוני בהיקף של 504 מיליון שקל.

 

העליה בהיקפי ההלוואות בחודשים האחרונים, הביאה גם לגידול בגובה המשכנתא הממוצעת. בחודש יולי ניטלו 8,030 משכנתאות, כאשר גובה המשכנתא הממוצעת עמד על 613 אלף. יתרת המשכנתאות לתשלום נכון לסוף חודש יולי עמדה על 214.5 מיליארד.

 

למרות החשש מהגידול הדרמטי באשראי והשפעתו הן על הלווים והן על הבנקים, על פי הערכות, בשלב זה לא צפוי בנק ישראל להתערב בשוק ההלוואות לדיור, שם יעדיפו להמתין ולראות האם המגמה נמשכת או שחודשי הסתיו יצליחו לצנן את שוק הדיור הרותח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים