שתף קטע נבחר

שושנה מרהט: "איך אני יכולה להאכיל 12 ילדים?"

יממה לאחר שאיחלאס אבו יחיא דקרה למוות את ילדיה מוהיימן, מרים ודלאל, מעידות נשים ברהט על המצוקה. ענת, שהמירה את שמה הערבי לשם עברי: "לא מחזיקה עצמי כלכלית". שושנה סיפרה כי 27 בני אדם חיים ב-50 מ"ר: "למה אין כאן מפעל?"

רצח שלושת הילדים בידי אמן ברהט, הציף את סוגיית הקשיים שעמן מתמודדות הנשים בעיר הבדואית. יממה לאחר שהאם איחלאס אבו יחיא דקרה למוות את ילדיה מוהיימן (8), מרים (4) ודלאל (בת חודשיים), העידו היום (ה') נשים שמתגוררות בעיר כי המצב הכלכלי הרעוע משפיע באופן נחרץ על חייהן. ענת, סטודנטית שהחליטה להמיר את שמה הערבי לעברי לצורך שיפור סיכוייה להצליח, אמרה כי "כמו הרבה נשים ברהט, אני לא מצליחה להחזיק את עצמי כלכלית. מצבנו כאן גרוע מאוד. לא צריך לשאול את האמא 'למה עשית את זה?' אלא מה גרם לה לעשות את זה".

 

ארה"ב בוחרת 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ישראל נערכת לקבור הריסות בניינים יחד עם גופות

שעון החורף מגיע: "אנשים פחות מחללים שבת"

 

המגזר הבדואי טוען במשך שנים לקיפוח מצדן של הרשויות. ברהט חוששים שהרצח המשולש עלול להוביל למקרים נוספים. ענת הסטודנטית שהצליחה למצוא תעסוקה בעיר הגדולה באר שבע אמרה כי "אם תושבים בעיר היו נפתחים ומסתכלים מה קורה במקומות אחרים, אולי המצב פה היה משתפר. פגשתי פעם ילד שהלך לבדו לבית הספר והוא אמר לי שאמא שלו יצאה לעבוד ב-5:00 בבוקר והעירה אותו כדי שהוא ילביש את האחים שלו. האבא רק הולך לעבודה, אוכל וישן, הוא לא יודע מה עובר להם בראש".

 

יסרין אבו-ענזה, מורה ואם לשלוש בנות, אמרה כי "בעולם כולו הנשים מקופחות, אבל אצלנו ברהט המצב הכלכלי הקשה גורם לנו להיות יותר תלויות בגברים. אצלנו בחברה הגבר הוא שקובע בבית, אסור לנשים לחשוב, לבטא רגשות ולקבוע כללים. את הכול הגבר עושה ומה שהוא אומר זה קדוש. אמנם בשנים האחרונות יותר נשים יוצאות לעבוד אבל זה גורם להרבה ילדים לגדול בלי הורים".

 

טאליה, אם לשישה ילדים, מזכירה כי בעבר כבר אירע בעיר מקרה שבו אם רצחה ילד מנישואיו הראשונים של בעלה. על רצח שלושת הילדים אתמול היא אומרת כי "אי אפשר להבין איך אמא ממשפחה טובה מסוגלת לרצוח את ילדיה".

ענת מרהט. "האבא רק הולך לעבודה, אוכל וישן" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
ענת מרהט. "האבא רק הולך לעבודה, אוכל וישן"(צילום: בני דויטש)

 

רהט, היום (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
רהט, היום(צילום: בני דויטש)

 

"27 נפשות ב-50 מ"ר" 

שושנה אלבדסון שמתגוררת בסמיכות לבית המשפחה שבו אירע הרצח מתפרנסת מ-3,500 שקלים בחודש. "איך אני יכולה להאכיל 12 ילדים?", היא אומרת בזעם. "אתם רוצים שאני אגנוב? אנחנו גרים אחד על השני, משפחה על משפחה, כי אין לנו כסף לקנות מגרש משלנו. אנחנו חיים ב-50 מ"ר 27 נפשות. רק הנשים ברהט אוכלות אותה, לא הגברים. אני עובדת שמונה שעות ביום, אבל אין לי זמן לילדים שלי. למה הממשלה לא מקימה בשביל הנשים מפעל ברהט כדי שנוכל לעבוד קרוב לבית ובהפסקה לראות את ילדינו?"

 

שושנה: "אין לי זמן לילדים שלי" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
שושנה: "אין לי זמן לילדים שלי"(צילום: בני דויטש)

 

"רק הנשים אוכלות אותה, לא הגברים". סוכת אבלים ברהט, היום (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
"רק הנשים אוכלות אותה, לא הגברים". סוכת אבלים ברהט, היום(צילום: בני דויטש)

 

אלבדסון הוסיפה כי "כשבעלי יכול ללכת ולבחור עוד אשה, אני לא יכולה ללכת בלעדיו לבנק ולקבל הלוואה. אנחנו הנשים כבר לא פוחדות מאף אחד חוץ מאלוהים אבל אין לנו למי

 לפנות. גם עכשיו, אחרי מה שהאמא הזאת עשתה, לא ייפתר כלום והמצב יישאר ככה ויהיה יותר גרוע. אז שאף אחד לא יתפלא אם נשמע על מקרים נוספים. אנחנו רוצות שמישהו יקשיב לנו".

 

מוקדם יותר היום האריך בית משפט השלום בבאר שבע את מעצרה של האם החשודה ברצח שלושת ילדיה ובפציעת בתה ב-11 ימים. האם הגיעה לבית המשפט כשהיא חבושה בידיה ולא אמרה דבר לעיתונאים הרבים שנכחו במקום.

 

עו"ד יפעת סיל, הסנגורית של האם, אמרה בבית המשפט כי מרשתה "נמצאת במצב נפשי מאוד קשה, טראומטי. היא בסערת רגשות ושיתפה פעולה עם השוטרים. אני לא בטוחה שהיא מבינה מה קרה. היא מתגעגעת לילדים, ולא ברור עד כמה היא מבינה שהם אינם בחיים. היא מתעניינת במצבה של בתה שמאושפזת בבית החולים. מדובר במקרה קשה, מורכב ורגיש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם החשודה ברצח ילדיה
צילום: הרצל יוסף
"אני לא מצליחה להחזיק את עצמי כלכלית". ענת
צילום: בני דויטש
"אתם רוצים שאני אגנוב"? שושנה אלבדסון
צילום: בני דויטש
מומלצים