שתף קטע נבחר

היום: חוק "הרווחים הכלואים" לדיון בכנסת

החוק שיעניק לחברות גדולות שיעור מס מופחת על רווחים שמצברו בעבר, יעלה היום לאישור סופי של ועדת הכספים. במאמץ נואש אחרון של סיעת מרצ למנוע את אישור החוק, הוחתמו 6,200 אזרחים על עצומה שהוגשה לשר האוצר ובה מתואר החוק כ"גזל שערורייתי של קופת הציבור"

ועדת הכספים צפויה לאשר היום (א') את הצעת החוק הממשלתית לשחרור ה"רווחים הכלואים" לקריאה שנייה ושלישית. הקואליציה נערכת לגייס את הרוב שלה בוועדה לאישור החוק נוכח ההתנגדות המתגבשת באופוזיציה.

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) עשה בימים האחרונים מאמצים לצמצם את ההתנגדות לחוק מצד האופוזיציה נוכח הרוב הדחוק של הקואליציה בוועדה. הוא הצטרף לאחת מהצעות הפשרה שעלו באופוזיציה לפיה החברות שייהנו מהטבת המס יתחייבו להשקיע חלק מהרווחים בארץ. באוצר נוטים לאמץ את הפשרה, בעקבות דיונים שנערכו בצמרת המשרד בשבוע שעבר.

 

אבל מצדו של גפני לא ניתן אישור מוחלט להתקרבות הזאת ונמסר רק ש"ניכרת התקדמות" במגעים בין הוועדה לאוצר. גפני עלול להמשיך ללחוץ על קבלת הפשרה אפילו אם יצליחו מאמצי הממשלה להביא מחר לאישור החוק בוועדה בעזרת הרוב הקואליציוני. בכוחו לעכב את הבאת החוק להצבעה במליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית, המיועדת לראשית כנס החורף שמתחיל ב-15 באוקטובר, בעוד כ-3 שבועות.

 

הצעת החוק מוגשת לאישור הכנסת כהוראת שעה המאפשרת לחברות גדולות הפועלות בישראל להוציא כדיבידנד בפרק זמן מוגבל את רווחיהן שהופקו בארץ תמורת תשלום מס של פחות מ-10% (לעומת מס החברות של 25%). כיום, הרווחים נחשבים לפטורים ממס אם הושקעו בישראל או לא נעשה בהם שימוש מחוץ לישראל ולכן זכו לכינוי "רווחים כלואים", שכם החברות הותירו אותם בארץ מבלי להשקיעם בהרחבת עסקיהן. 

 

שר האוצר שטייניץ נימק את הצעת החוק בכך שבהמשך המצב הקיים המדינה לא הייתה נהנית מהכספים. האוצר מעריך את הרווחים בכ-100 מיליארד שקל כך שהמס הצפוי עשוי להכניס לו 6-10 מיליארד שקל.

 

תנועת מרצ עשתה במהלך סוף השבוע מאמץ אחרון, נואש על פני הדברים, למנוע את אישור חוק. פעילי התנועה הביאו ביום ו' בבוקר ללשכת שר האוצר יובל שטייניץ עצומה נגד החוק עליה חתמו 6,200 אזרחים. העצומה נמסרה לאנשי הביטחון שבפתח המשרד.

 

בעצומה נקרא שטייניץ למנוע את ההצבעה בכך שימשוך מהוועדה את החוק ה"מוותר על מיסוי הכנסות של עשרות מיליארדי שקלים ולדרוש מהחברות הנהנות מהטבות החוק לעידוד השקעות לשלם למדינה את מס החברות המלא על רווחיהן.

 

"ההנחה שאתה מתכוון להעניק לבעלי ההון היא גזל שערורייתי של קופת הציבור ונעשית על חשבוננו, בלי הצדקה ובלי לשאול את הציבור. זהו שוד לאור היום, אך עדיין יש באפשרותך למנוע זאת", נכתב בעצומה.

 

חברת ועדת הכספים ויו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, שלא השתתפה בהגשת העצומה, אמרה כי "החוק משרת את האינטרסים של בעלי ההון ומהווה הפרה חמורה של עקרון השוויון בפני החוק. אני מקווה שבעזרת ההתגייסות של אלפי החותמים על העצומה נצליח לעצור את החקיקה המקוממת הזאת".


פורסם לראשונה 22/09/2012 18:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלאון: "הפרה של עיקרון השוויון"
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
מומלצים