שתף קטע נבחר

מאחורי שיח: הלוחמת פחדה והקפיצה את צה"ל

ש' ירתה במחבל, וסיפרה לחבריה על התקרית בגבול בדברים שפורסמו ב"ידיעות אחרונות": "מחבל התפוצץ מול הפרצוף. הסתערתי וחשבתי על ההורים". לוחמת קרקל אחרת הסתתרה שעה וחצי מאחורי שיח - וננזפה. בצה"ל חששו שהיא חטופה

לוחמת גדוד קרקל, רב"ט ש', שקיבלה שבחים על תגובתה בתקרית הירי הקטלנית שבגבול מצרים , מתארת לראשונה את רגעי הדרמה. בשיחה עם חבריה לגדוד שפורסמה הבוקר (ב') ב"ידיעות אחרונות", מספרת החיילת כי לא היססה להסתער גם כשראתה את רב"ט נתנאל יהלומי ז"ל נפגע מול עיניה. במקביל, נודע שבאותו הקרב ממש הייתה גם חיילת שחששה להסתער וננזפה על-ידי קצינים ביחידה, אחרי שגם התעורר חשש שנחטפה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הדיווחים מ-CNN ו-ynet

 

לצד המחמאות שהרעיף הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, מתברר חלק הירואי הרבה פחות באירוע, שבצבא העדיפו לא לחשוף. לוחמת אחרת העדיפה לעזוב את הזירה ולהסתתר מאחורי שיח לאורך התקרית וגם אחריה.

 

"כשראיתי את נתנאל הבנתי שאי אפשר להציל אותו". הלוחמת ש' ()
"כשראיתי את נתנאל הבנתי שאי אפשר להציל אותו". הלוחמת ש'

 

"אירוע ההיתקלות הראשון שלי" ()
"אירוע ההיתקלות הראשון שלי"

"לא היה לי מושג מה הולכים לראות" ()
"לא היה לי מושג מה הולכים לראות"

 

מהתחקיר עולה כי הלוחמת הייתה בג'יפ הסיור לצד כוח התותחנים ברגעים שבהם נפתחה אש המחבלים לעברם, וכששמעה את הירי דיווחה על כך מיד ברשת הקשר לחמ"ל הפלוגתי מתוך הג'יפ, ואף מיהרה להתקשר בטלפון שלה לחפ"ק של הפלוגה על מנת להזניקו לזירה.

 

בשלב זה, בזמן שלוחמי התותחנים ספגו אש - שממנה נהרג רב"ט יהלומי - הלוחמת הסתתרה מאחורי גלגל הג'יפ ונמנעה מלהשיב אש או להסתער. זאת בעוד הכוח המקביל, שבו הייתה גם ש' שירתה במחבל, מיהר לנקודת האירוע. אותה לוחמת רצה לעבר שיח גדול בקרבת מקום בסמוך לכביש המערכת, והסתתרה מאחוריו במשך קרוב לשעה וחצי.

 

האירוע עצמו הסתיים תוך רבע שעה בזכות תגובתם הנחושה והמהירה של הלוחמים. בסיומו לפי הנוהל הצבאי המפקדים מיהרו לספור את הנוכחים ("מספרי ברזל") ונחרדו לגלות כי "גפרורה" חסרה. החשש לחטיפה היה ממשי, ולזירה הוזנקו מסוקים לסייע בסריקות. כך, במשך יותר משעה העריכו בפיקוד דרום כי החיילת נחטפה על ידי המחבלים שברחו חזרה לשטח סיני.

 

רק לאחר מכן היא נמצאה על ידי מפקדיה מאחורי השיח, מיובשת. בתחקיר שקיים מפקד החטיבה המרחבית אלוף משנה גיא ביטון, החיילת ניסתה להסביר: "חששתי לירות על מנת שלא יהיה דו"צ (ירי דו-צדדי) ביני לבין חיילי התותחנים, לפי מה שהבנתי לא היה לי סיכוי מול המחבלים". החיילת קיבלה סיוע נפשי בעקבות האירוע, מפקדים ביחידה נזפו בה וטענו כי לא מצופה מלוחמת לנהוג כך. גורמים בצה"ל אישרו את הפרטים והסבירו כי התחקיר עדיין בעיצומו.

 

"אמרתי לפצוע - אתה גיבור"

"לא חשבתי פעמיים, יצאתי מההאמר ועשיתי את מה שצריך לעשות. רצתי תחת אש עד שהגעתי אל נתנאל, אבל כשראיתי מה מצבו אמרתי למפקד שנראה לי שאי אפשר להציל אותו ושאנחנו חייבים להמשיך הלאה", אמרה ש', שנעזרה בידע שצברה כמתנדבת במד"א.

 

היא סיפרה איך הכול התחיל. "פתאום שמענו בקשר חיילת שצועקת 'יורים עליי, יורים עלינו'". משם, היא תיארה בפני החברים, "אמרתי לנהג - 'סע אליה, כמה שיותר מהר', ובזמן שהוא נוסע חשבתי שאין לי מושג מה אני הולכת לראות. לכולנו לא היה מושג מה אנחנו הולכים לראות, בעצם. זה היה אירוע ההיתקלות עם מחבלים הראשון שלי ושל הגדוד".

 

מה שש' כתבה בפייסבוק ביום שישי אחרי התקרית ()
מה שש' כתבה בפייסבוק ביום שישי אחרי התקרית

 

בתיאורה ביקשה להצטנע, והדגישה את התפקוד המוצלח של אחיה ואחיותיה לנשק: "חשבתי על החיילת ששמענו בקשר ופחדתי עליה, מגיעים לה כל השבחים, לא פחות ממה שמגיעים לי. על כך שהיא הזעיקה את הכוחות למקום. חוץ מזה, חשבתי בדרך גם על ההורים שלי, שהולכים איתי תמיד לכל מקום".

 

אחרי שהבינה שאת נתנאל אי אפשר להציל, "היה לי ברור שאנחנו בסכנת חיים". החיילת הצליחה לפגוע במדויק באחד המחבלים שנשא על גופו מטען נפץ רב עוצמה - ומנעה ממנו להתפוצץ ליד החיילים. "אחד המחבלים התפוצץ לידנו מול הפרצוף, וחלקים ממנו עפו לכל כיוון", סיפרה רב"ט ש', "ואז, תוך כדי היריות התחלתי להבין מה קורה, איפה אנחנו נמצאים ומאיפה יורים עלינו המחבלים".

 

לוחמות צה"ל בגבול מצרים לאחר התקרית בסוף השבוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לוחמות צה"ל בגבול מצרים לאחר התקרית בסוף השבוע(צילום: EPA)

 

אחרי ההסתערות והירי במצב שכיבה, ש' וחבריה פנו לפצוע, מתי ילובסקי, שבינתיים מתאושש בבית החולים סורוקה. "חזרתי אליו ואמרתי לו 'תהיה חזק, יש לך פציעת בטן'. הוא אמר לי שהוא יודע וכואב לו, אז ביקשתי ממנו להישאר ערני למרות הכאבים, 'אתה גיבור, אני יודעת שתהיה חזק', אמרתי לו. העמסנו אותו על האלונקה בדרך לבית החולים והמשכתי עם המפקד שלי".

 

ש' סיכמה כי היא "מאוד גאה בעצמה". לדבריה, "זו זכות, לא כל אחד עובר דבר כזה". החיילת סיפרה כי לא חשקה תחילה בתפקיד לחימה: "בהתחלה רציתי להיות פרמדיקית ביחידת 669, אבל כשהגעתי לגיבוש הבנתי שאני רוצה להיות לוחמת". בשיחה עם חבריה היא הדגישה את החשיבות ב"להיות כמה שיותר קרבית ולתרום למדינה כמה שיותר".

 

לפי ההערכות, החוליה כללה שני מחבלים נוספים שברחו לתוך סיני, שאחריהם עוד מנהלים הכוחות המצריים מצוד. במהלך התחקיר התגלתה נקודת מרבץ סמוך לזירת הפיגוע, שבה שהו ככל הנראה המחבלים ותצפתו על החיילים כשאלה ניגשו להעניק מים לקבוצת מסתננים, ואז החלו חילופי האש.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "לאור העובדה שהאירוע נמצא בתחקיר ע"י המפקדים, לא נתייחס לחלקי דיווח מהאירוע שהגיעו בצורה זו או אחרת. חלקים אלו, אינם משקפים את האירוע במלואו ועושים עוול לחיילים שהשתתפו בו. לכשיסתיים התחקיר, יוסקו המסקנות הנדרשות". גורמים צבאיים הוסיפו, כי החיילת לא נדרשה להסתער ולא היו חיפושים אחריה כמתואר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוחמת ש'. "ידעתי שלנתנאל אין סיכוי"
לוחמות קרקל אחרי התקרית
צילום: יואב זיתון
נתנאל יהלומי ז"ל
מומלצים