שתף קטע נבחר

בלי עבודות שירות: אולמרט יוכל להתמודד לכנסת

השופטים התחשבו בנסיבות שהובילו להתפטרות אולמרט ובזיכויו בשתי הפרשות האחרות - וגזרו עונש קל. ללא קלון וללא עונש מאסר, יוכל אולמרט לשוב חיים הציבוריים. "בנסיבות אחרות אפשר היה לגזור מאסר בפועל", נכתב בגזר הדין. "אני יוצא מכאן זקוף קומה", אמר אולמרט לאחר הדיון. על שולה זקן הוטלו תשעה חודשי מאסר על תנאי

הסערה המשפטית והפוליטית שהחלה עם זיכוי כמעט מלא נמשכה בעונש קל. על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נגזר היום (ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים מאסר על תנאי וקנס כספי בגין הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות". משמעות הפסיקה היא שאולמרט יכול להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות. "רציתי לצאת מכאן זקוף קומה", אמר אולמרט לאחר הדיון, "ואני יוצא מכאן זקוף קומה".

 

לעיון בגזר הדין המלא - לחצו כאן

 

הפרקליטות ביקשה להטיל עליו שישה חודשי מאסר - שיומרו בעבודות שירות - אך השופטים התחשבו בנסיבות שהובילו אותו להתפטר מראשות הממשלה בעקבות קשירתו לפרשות האחרות שמהן זוכה - "מעטפות הכסף" ו"ראשונטורס", ובסופו של דבר הטילו עליו שנת מאסר על תנאי וקנס בגובה 75 אלף שקל. ynet העביר שידור חי מבית המשפט.

 

במקביל לזיכויו בפרשות המרכזיות "מעטפות הכסף" ו"ראשונטורס", הורשע אולמרט בפרשת "מרכז ההשקעות" בכך שכשר התמ"ת והתקשורת, פעל בניגוד עניינים כשהתערב בהליכים לטובת ארבע חברות שיוצגו על ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר. נשיאת בית המשפט המחוזי, השופטת מוסיה ארד, חזרה על עיקרי הכרעת הדין והזכירה שאולמרט "עשה פעולות אלה חרף ניגוד עניינים חריף ומובהק... שיוצר אפשרות ממשית להשפעה פסולה".

 

"בבואנו לקבוע את מידת עונשו של הנאשם, שומה עלינו להעמיד כנקודת מוצא את מידת החומרה של מעשה העבירה בנסיבות שבהן היא בוצעה", אמרו השופטים. "הפרת אמונים... היא עבירה מיוחדת לעובדי הציבור, במטרה להגן על השירות הציבורי ועל חוסנו התפקודי והמוסרי כלפי פנים וכלפי חוץ... ההגנה עליו מהווה נשמת אפה של שיטת משפט המבקשת לקיים חיים חברתיים תקינים המונהגים על ידי שלטון ענייני והגון.

 

"טול מהמינהל הציבורי את אמון הציבור, את טוהר המידות של עובדיו או את היכולת להבטיח את תקינות החלטות הרשויות הציבוריות, ונטלת את עצם ההצדקה לשיטת הממשל הדמוקרטית ואת התוקף המוסרי של החלטות נושאי התפקידים בה", נטען בגזר הדין, תוך הגדרת העבירה של אולמרט כ"נוגעת בשחיתות" והטחת ביקורת בתפיסה שיוצגה בדבריו לאחר הכרעת הדין, ולפיה "מדובר בעבירה טכנית העוסקת כביכול בפרוצדורה או בטכניקה".

 

אולמרט ופרקליטו, עו"ד נבות תל צור (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
אולמרט ופרקליטו, עו"ד נבות תל צור(צילום: עומר מירון)

 

 (צילום: עומר מירון, אוהד צויגנברג) (צילום: עומר מירון, אוהד צויגנברג)
(צילום: עומר מירון, אוהד צויגנברג)


אולמרט בבית המשפט, היום. "יוצא זקוף קומה" (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
אולמרט בבית המשפט, היום. "יוצא זקוף קומה"(צילום: עומר מירון)
 

 

אולמרט לאחר גזר הדין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אולמרט לאחר גזר הדין(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

מערכת היחסים בין אולמרט למסר הודגשה בפירוט רב בהחלטה, שעה שהשופטים קבעו כי "הממצאים שנקבעו בהכרעת הדין חשפו ניגוד עניינים חריף ביניהם, כתוצאה ממהות ומריבוי ההיבטים השונים של הקשר ביניהם, ובכלל זה קשר כלכלי, ובהינתן שמפגשיהם בענייניו הפרטיים של הנאשם היו תכופים ואינטנסיביים, והתקיימו בסמיכות לאירועים שונים בהם טיפל הנאשם מול מסר בענייני לקוחותיו... אותם לקוחות אמורים היו להפיק מהחלטות אלו של הנאשם, ופעמים שאף הפיקו מהן בפועל, יתרונות כספיים ואחרים בסדרי גודל ניכרים". 

 

לפי גזר הדין של הרכב שלושת השופטים, "כל הנסיבות המחמירות רלבנטיות גם להכרעת וגם לגזר הדין. איננו מוציאים מכלל אפשרות שבנסיבות אחרות היה מתאים מאסר בפועל. אך המקרה הנוכחי מיוחד עד מאוד. הנאשם כיהן כראש ממשלה והודיע שנתיים לאחר שהתמנה על עזיבת תפקידו. מדובר באיבוד משרה שאין נעלה ממנה. הפסקת כהונתו ראויה להתייחסות - ההתפטרות הייתה קשורה לפרשת טלנסקי, גם ל'ראשונטורס' הייתה השפעה".

 

לדבריהם, "לא זו בלבד שבסופו של יום הנאשם זוכה מהאישומים נגדו בפרשת טלנסקי ובפרשת 'ראשונטורס', אלא שהמאשימה הכירה בבעייתיות גרסתו של טלנסקי... אין צורך להכביר מלים על היותה של כהונת ראשות הממשלה פסגת מאווייו של פוליטיקאי בישראל. הנאשם הגיע לפסגה זו, הספיק להגשים בה מהלכים בתחומים שונים, ותכנן לדבריו להוציא אל הפועל תכניות נוספות בהן תלה תקוות למען המדינה ואזרחיה. כל אלה נגדעו באחת בשל הליך של עדות מוקדמת וחקירה, בשתי פרשות שהסתיימו בסופו של יום בזיכוי".

 

בשורה התחתונה, קבעו השופטים, "מצב דברים כזה מחייב התחשבות מיוחדת חרף החומרה הלא מבוטלת הגלומה במעשים בהם הורשע הנאשם. כאשר מצרפים לכך את התקופה הממושכת בת כארבע שנים מאז תחילת החקירה וגביית העדות המוקדמת ועד לזיכוי, כאשר פרק זמן זה כולל תקופה של כשנה וחצי עד להגשת כתב האישום שאינה נכללת בפרק הזמן שנדרש לניהול ההליך המשפטי, המסקנה המתבקשת לדעתנו הנה שהביטוי הראוי למחיר האישי הכבד אותו שילם הנאשם בגין הפרשות מהן זוכה, צריך להיות בהימנעות מהטלת עונש של מאסר לריצוי בעבודות שירות, והסתפקות במאסר על תנאי ובקנס כספי מרבי". 

 

אולמרט בתום הדיון. "הימנעות מהטלת מאסר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט בתום הדיון. "הימנעות מהטלת מאסר"(צילום: מוטי קמחי)

 

בתום דיון, הדגיש אולמרט כי "לפני שלושה שבועות, כשעמדתי לפני שופטי בית המשפט, אמרתי שאני מקווה לצאת זקוף קומה מבית המשפט. עכשיו אני יוצא זקוף קומה מבית המשפט. אני אמרתי כבר בפעם הקודמת שבכל מה שקשור לכשלים שבהם הורשעתי, אני מקבל ומכבד את החלטת בית המשפט, ואפיק את הלקחים הדרושים ממנה. אני מאוד מודה לכם ואני מברך אתכם ואת כל עם ישראל בגמר חתימה טובה", סיכם. 

 

אולמרט בדרך לאולם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט בדרך לאולם(צילום: מוטי קמחי)

 

צוות השופטים: משה סובל, מוסיה ארד ויעקב צבן (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
צוות השופטים: משה סובל, מוסיה ארד ויעקב צבן(צילום: עומר מירון)

אולמרט יוצא מבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אולמרט יוצא מבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בתחילת החודש הודיע אולמרט לפרקליטות כי הוא מוותר על התנאים שלהם הוא זכאי לקבל מתוקף התפקיד שמילא, ובכך ייתר למעשה את הצורך להטיל עליו קלון. בעקבות זאת, הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי החלטתו של אולמרט אכן מייתרת את הבקשה להטיל עליו קלון ודרשה להטיל עליו שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות, וכן מאסר על תנאי וקנס.

 

במקביל, שוקלת עדיין הפרקליטות אם לערער על הכרעת הדין, והמשנה לפרקליט המדינה, עו"ד אלי אברבנאל, אף הצהיר ביציאתו מבית המשפט כי "הפרשה אינה תמה". לדבריו, "עתה מוטל על הפרקליטות להכריע בעניין הגשת הערעור לעליון על הכרעת הדין. כשתגיע העת, נודיע על כך לכל מי שצריך".

 

זקן: "גזר דין של בורא עולם"

לאחר ההחלטה בעניינו של אולמרט, נגזרו על שולה זקן, ראש לשכתו בעבר, שהורשעה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה, ובמרמה והפרת אמונים בפרשת "ראשונטורס", תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס בגובה 40 אלף שקל.

 

"אין להקל ראש במעשי הנאשמת, עובדת ציבור בכירה, אשר הורשעה במרמה כלפי ארגונים בעלי אופי ציבורי וכלפי המדינה, וזאת, בכך שידעה והורתה, כמפורט לעיל, על גביית כספים עודפים ועל עקיפת מכרז ממשלתי. מדובר במעשים חמורים המחייבים הרשעה וענישה", אמרו השופטים.

 

עם זאת, ציינו בגזר הדין כי "לא הוכח - וגם לא נטען מלכתחילה - כי הנאשמת הפיקה, או ביקשה להפיק, כתוצאה ממעשיה, טובת הנאה כלשהי עבור עצמה... היא אכן שילמה מחיר מקצועי ואישי כבד. הנאשמת, שראתה בעבודתה חלק מרכזי ביותר בחייה, נאלצה, בעקבות הגשת כתב האישום, בין היתר, לפרוש מעבודתה. בהמשך, גם כן כתוצאה מהגשת כתב האישום והמשפט, היא התקשתה למצוא עבודה והפכה מאישה נמרצת ובעלת מעמד, שעבדה לצד ראש הממשלה, לאישה שבורה שעיקר עיסוקה, לדבריה, נוגע להליכים המשפטיים המתנהלים בעניינה".

 

"אני שמחה לראות אתכם כאן", אמרה זקן לכלי התקשורת עם יציאתה מהדיון. "בית המשפט אמר את דברו, ואני, כפי שאתם יודעים, אשה מאמינה, אני קיבלתי באהבה את גזר דינו של בורא עולם".


פורסם לראשונה 24/09/2012 12:31

 

את השידור החי העבירה מורן אזולאי, צילמו יהונתן צור ואבי פרץ והפיקו מגלי סקידלסקי וגליה שיזף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט באולם
צילום: עומר מירון
שולה זקן, היום בבית המשפט
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד אלי זוהר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים