שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מיט רומני תוהה: "למה חלונות מטוס לא נפתחים?"

עוד פליטת פה או בדיחה לא מוצלחת? המועמד הרפובליקני התייחס לנחיתת החירום של מטוס רעייתו ואמר: "אין לאן לברוח כשיש שריפה במטוס, כי החלונות לא נפתחים. זו בעיה אמיתית"

מיט רומני מתכוון להוסיף הנדסת אווירונאוטיקה לרשימת הנושאים במצע הבחירות שלו? כנראה שלא, אולם התחום שעוסק בתכנון כלי טיס בכל זאת עלה במהלך אירוע לגיוס כספים שקיים בסוף השבוע המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית. רומני בסך הכל התכוון להביע דאגה לאשתו, שמטוסה ביצע נחיתת חירום יום קודם לכן, אולם הניסוח התמוה שבו בחר גרם למבקריו של המועמד לראות בכך את האחרונה בשורה של פליטות פה מצדו.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

אן, אשתו של רומני, הייתה ביום שישי על סיפון מטוס שחווה תקלה במערכת החשמל ונאלץ לנחות לאחר שהתמלא עשן. איש לא נפגע. "אני מעריך את העובדה שהיא על הקרקע, בריאה ושלמה. אני לא חושב שהיא יודעת עד כמה חלקנו היו מודאגים", אמר רומני באירוע בבברלי הילס, לפי הדיווח ב"לוס אנג'לס טיימס".

 

הוא המשיך וציין כי "כשיש שריפה בכלי טיס, אין ממש לאן לברוח ואין אוויר שייכנס מבחוץ לתוך המטוס, משום שהחלונות לא נפתחים. אני לא יודע למה הם לא עושים את זה, זו בעיה אמיתית. זה מאוד מסוכן, והיא נחנקה ושפשפה את עיניה. למרבה המזל, היה מספיק אוויר לטייס ולטייס המשנה, שהצליחו לבצע נחיתת חירום בדנבר". האם התבדח? לא ברור.

 

מיט רומני במטוס. לא הייתם רוצים לחוש בריזה במהירות 800 קמ"ש? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מיט רומני במטוס. לא הייתם רוצים לחוש בריזה במהירות 800 קמ"ש?(צילום: AFP)

 

יש לציין כי פתיחת חלון בכלי טיס לא רק תזרים עוד חמצן שיזין את האש במקרה של שריפה, אלא גם תביא לצניחת הלחץ הפנימי במידה שעלולה לגרום להתבקעות גוף המטוס. בתגובה לאמירותיו, לעג אחד העיתונים האמריקניים לרומני: "שאלה נהדרת, מיט. האם זה לא היה נהדר אילו יכולנו לפתוח חלון בגובה 35 אלף רגל? אתה יודע, לחוש את הבריזה במהירות 800 קמ"ש?". גם ברשת MSNBC ציינו כי "האם זו באמת בעיה שאי אפשר לגלגל את החלון למטה במטוסים? אם כך, זו גם בעיה שרובים לא יורים אחורה".

 

רומני כבר הסתבך באחרונה כשתקף את מצביעיו של יריבו, הנשיא ברק אובמה, וטען כי 47 אחוז מהאמריקנים לא משלמים מסים, "מאמינים שהם קורבנות" ו-"חושבים שהם זכאים לביטוח בריאות, מזון, ודיור". "תפקידי הוא לא לדאוג לגבי אנשים אלה", אמר רומני בסרטון שצולם בחשאי. "לעולם לא אשכנע אותם שהם צריכים לקבל על עצמם אחריות לחייהם". רומני הבהיר כי עליו לשכנע "10-5 אחוזים במרכז, שהם עצמאים ובעלי יכולת חשיבה".

 

פליטת הפה הזו הצטרפה לאחרות שאירעו במסע העולמי הראשון של רומני, שנועד למצב אותו כמי שמתמודד היטב גם בנושאי מדיניות חוץ. לפני שהגיע לבריטניה הוא הטיל ספק ביכולתה של לונדון להתמודד עם אבטחת המשחקים האולימפיים, ובירושלים הצליח רומני לגייס מיליון דולר בתרומות, אך הואשם על ידי הפלסטינים בגזענות לאחר שאמר לתומכיו: "התרבות היהודית היא מה שהפך את היהודים למצליחים כלכלית יותר מהפלסטינים". במהלך אותו סבב דיפלומטי, שכלל גם ביקור בפולין, קרא בכיר במטה רומני לעיתונאים "שקו לי בתחת" לאחר שהם לחצו על המועמד לענות לשאלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני. התלוצץ או התפדח?
צילום: AFP
אן רומני. נחתה בשלום
צילום: MCT
מומלצים