שתף קטע נבחר

צילום:  AP

האיור לא עבד על אובמה: מתנגדים לקווים אדומים

בנאומו הדרמטי בעצרת הכללית של האו"ם ניסה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לרתום את העולם ובעיקר את ארצות הברית להצבת קו אדום ברור לאיראן. גורמים רשמיים בוושינגטון מבהירים בתגובה כי הממשל נותר איתן בהתנגדותו להצבת קווים אדומים. נתניהו וקלינטון אשררו המטרה המשותפת – למנוע איראן גרעינית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתמש באיור של פצצה כדי להמחיש היכן עובר הקו האדום נגד תוכנית הגרעין האיראנית. בוושינגטון צפו ולא התרשמו במיוחד. גורמים רשמיים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ממשל אובמה נותר איתן בהתנגדותו להצבת קווים אדומים לטהרן לפני פעולה צבאית. בשעת נאום נתניהו, היה הנשיא האמריקני ברק אובמה במטוסו "אייר פורס 1" בדרך ממסע בחירות בווירג'יניה ובשל כך "לא הזדמן" לו לצפות בנאום בעצרת הכללית של האו"ם.

 

בבית הלבן אמרו עם זאת שאובמה ונתניהו ישמרו על שיתוף פעולה הדוק בסוגיה האיראנית. דובר המועצה לביטחון לאומי, טומי וייטור, אמר לאחר דברי נתניהו באו"ם כי "נשיא ארה"ב וראש ממשלת ישראל חולקים מטרה משותפת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

 

עוד על נאום נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם:

הקו האדום של נתניהו: לעצור את איראן עד הקיץ

הקו האדום של נתניהו נמדד בקילוגרמים. פרשנות / רון בן ישי

בעולם הרימו גבה: "נתניהו ופצצת הלוני טונס"

צייר לי פצצה. כל איורי ראש הממשלה

 

נאום "הקו האדום" של נתניהו לא הרשים את האמריקנים (צילום: רויטרס, AP, AFP) (צילום: רויטרס, AP, AFP)
נאום "הקו האדום" של נתניהו לא הרשים את האמריקנים(צילום: רויטרס, AP, AFP)

 

נתניהו הסביר מוקדם יותר באמצעות השרטוט: "איפה איראן? איראן השלימה את השלב הראשון. לקח לה הרבה שנים, אבל הם השלימו את זה והם ב-70% הדרך לשם. עכשיו הם מתקדמים לעבר השלב השני, ועד האביב הבא - לכל המאוחר הקיץ הבא - הם יסיימו את ההעשרה האמצעית ויעברו לשלב האחרון. משם זה חודשים או שבועות ספורים עד שהם יגיעו לפצצה הראשונה. זה לא מבוסס על מידע סודי. זה לא מבוסס על מודיעין צבאי. זה מבוסס על דו"ח סבא"א".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

"היכן יש למתוח את הקו האדום? יש למתוח את הקו האדום ממש כאן", המשיך וסימן על התרשים, "לפני שאיראן מצליחה להגיע להעשרת אורניום המספיקה לפצצה. לפני

שהיא מגיעה לנקודה שהם מרחק חודשים או שבועות ספורים מהשגת נשק גרעיני. בכל יום השלב הזה קרב, ולכן אני מדבר בכזו תחושת דחיפות".

 

נתניהו הביע הערכה לסוכנויות המודיעין השונות, והזכיר כי הן מנעו מלחמות רבות, אבל ניסה להסביר כי הן אינן יכולות להבטיח דבר. "יותר משנתיים המודיעין לא ידע שאיראן בונה מתקן גרעיני", אמר נתניהו בהתייחס למתקן בפורדו שנחשף ב-2009. "האם אנחנו רוצים לסכן את שלום העולם על ההנחה שנמצא את המעבדה הקטנה, ושם לעצור את תוכנית הגרעין?", שאל נתניהו, "השאלה היא באיזה שלב לא נוכל כבר למנוע מאיראן לייצר פצצה. המפעלים שבהם מעשירים אורניום הם המקום היחידי שבהם אנחנו יכולים לראות מטרה אמינה וברורה. אני חושב שמול קו אדום איראן תיסוג, וזה ייתן עוד זמן לסנקציות ולדיפלומטיה".

 

"הכוחות האלה רוצים לכבות את נר החירות". נתניהו בעצרת האו"ם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"הכוחות האלה רוצים לכבות את נר החירות". נתניהו בעצרת האו"ם(צילום: EPA)

 

כבר בראשית נאומו השיב נתניהו לדברי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, שאמר רק השבוע כי לישראל אין שורשים במזרח התיכון וכי היא עתידה להימחק: "לפני 3,000 שנה שלט המלך דוד על המדינה היהודית ובירתנו הנצחית ירושלים. אני אומר זאת לכל אלה הטוענים כי למדינה הישראלית אין שורשים באזור ושבקרוב היא תיעלם. בהיסטוריה שלנו העם היהודי הצליח לעמוד בפני כל הרודנים שניסו להשמיד אותנו. האידיאולוגיות שלהם נמחקו על-ידי ההיסטוריה". הוא קרא מעל הדוכן: "עם ישראל חי".

 

"ישראל רוצה מזרח תיכון של קדמה ושל שלום", אמר נתניהו, "אנחנו רוצים את שלוש הדתות באזור שלנו חיות זו לצד זו בשלום ובכבוד הדדי. אבל אותם כוחות שחורים עתיקים של איסלאם קיצוני, שאותם ראיתם משתלטים על שגרירויות אמריקניות במזרח התיכון, מתנגדים לכך. הם רוצים להרוס את ישראל, אירופה וארה"ב. הכוחות האלה רוצים לכבות את נר החירות".

 

בלומברג: "טיעוני נתניהו היו משכנעים"

לאחר נאומו בבית הלבן, נפגש ראש הממשלה נתניהו עם ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג. המארח אמר לנתניהו במהלך הפגישה כי "כמו ישראל, ניו יורק היא עדיין מטרה לטרוריסטים שמבקשים להרוס את החרות הזאת. לאחר התקפות 11 בספטמבר, אזרחי ישראל הזדהו עמנו ועמדו לצדנו, מתוך ידיעה שהטרוריסטים מצליחים רק אם הם גורמים לאנשים לוותר על אמונותיהם, ערכיהם ודרך חייהם. זה לעולם לא יקרה בישראל ולעולם לא יקרה בארצות הברית".

 

"חשוב להיות ברורים וחד-משמעיים". נתניהו ובלומברג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"חשוב להיות ברורים וחד-משמעיים". נתניהו ובלומברג(צילום: EPA)

 

בלומברג אמר עוד כי "חשבתי שנאומו של הנשיא אובמה באו"ם היה מצוין, והוא צדק באומרו שאסור לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. קיימת הסכמה מלאה בין ארה"ב וישראל

בנושא זה ואני חושב שטיעוניו של ראש הממשלה היום היו משכנעים מאוד, כאשר הוא הסביר מדוע יש צורך בקו אדום ברור ומדוע זה יעזור לשמור על רגיעה. אני בטוח שארה"ב וישראל יצליחו לגבש מדיניות משותפת מתוך האינטרסים המשותפים ולמען הרגיעה".

 

נתניהו אמר בפגישה כי "אנו נמצאים בתקופה קריטית וחשוב להיות ברורים וחד-משמעיים בנחישותנו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. זאת עלולה להיות נקודת ציר בהיסטוריה ואסור שזה יקרה. ניתן לעצור זאת אם נהיה ברורים והחלטיים באשר לקווים האדומים שאסור לאיראן לחצות. פעמים רבות אני אומר דברים שמתקבלים ונתפשים כהכרחיים מאוחר יותר. אני מאמין שרבים רואים זאת היום. אנו מקיימים התייעצויות קרובות עם ארצות הברית לגבי השאלה כיצד ניתן באופן מעשי למנוע מאיראן להתקדם ולגרום לה לזנוח את השאיפות לנשק גרעיני. אני מאמין שניתן להשיג זאת ונמשיך לפעול להשגת מטרה זאת".

 

במקביל, שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ששוהה בארה"ב אמרה כי שש המעצמות דנו בצורך של איראן לפעול בדחיפות בנושא ההתגרענות שלה. "קיימנו דיון מורחב בצורך של איראן לנקוט צעדים דחופים כפי שאנחנו סבורים בסוגיית הגרעין. כעת אצור קשר שוב עם האיראנים כדי להמשיך את התהליך הזה". בכיר אמריקני מסר כי המעצמות מעוניינות לשוב לשולחן המשא ומתן עם איראן, בתקווה שהדיונים יחודשו "בעתיד הלא רחוק". 

 

חבר המשלחת הפלסטינית לאו"ם, סאיב עריקאת, התייחס לדברי ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם ואמר כי "הנאום מבטא את היעדר הכמיהה שלו לשלום". עריקאת אמר עוד כי נתניהו לא מדבר על שלום או מתכנן לעשותו".

 

כמה שעות לאחר נאומו באו"ם נפגש נתניהו לשיחה בארבע עיניים עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון. לאחר השיחה, שנמשכה כרבע שעה, אמר גורם בכיר במחלקת המדינה: "הייתה להם שיחה עמוקה בנושא איראן והם אשררו את המטרה המשותפת של ארה"ב וישראל למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני". הגורם ציין: "הם הסכימו שנמשיך את ההתייעצויות ההדוקות שלנו ואת שיתוף הפעולה לקראת השגת המטרה. הם דנו בהתפתחויות האזוריות ובתהליך השלום. זו הייתה שיחה גלויה, מקיפה ומועילה". היום צפוי ראש הממשלה נתניהו לשוחח טלפונית עם הנשיא אובמה.

 

נתניהו וקלינטון (ארכיון). "שיחה מקיפה ומועילה"            (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו וקלינטון (ארכיון). "שיחה מקיפה ומועילה" (צילום: AFP)

 

האמריקנים הביעו שביעות רצון מנאומו של נתניהו בעצרת האו"ם. שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו אמר ל-ynet כי "נאום ראש הממשלה הבליט את העובדה שיש לנו אותה מטרה – למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. הנשיא אמר את אותם דברים בנאומו בעצרת יומיים קודם לכן. יש בינינו הבנה עמוקה, ואנחנו ממשיכים בהתייעצויות תכופות להשגת המטרה".

 

"הכול כשר כדי להלך אימים"

גם במערכת הפוליטית בישראל היו מי שמתחו ביקורת על נתניהו. עיקר התגובות עסקו בשרטוט הקו האדום שהציג נתניהו במהלך נאומו, שלשיטתו מסביר את השלבים שעל איראן

לעבור בדרך להשגת פצצת אטום. "נתניהו שרטט תרשים יפה, אבל לא שרטט מפת דרכים בינלאומית ואפקטיבית לעצירת תוכנית הגרעין", אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ שאול מופז (קדימה).

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', בירכה על כך שנתניהו שיבח את נשיא ארה"ב ברק אובמה, אולם ציינה כי "קווים אדומים לא מושגים באמצעות ציורים שמוצגים מעל בימות, אלא בחדרים סגורים ובשיתוף פעולה וחידוש יחסי אמון בינינו ובין בעלת בריתנו החשובה ביותר - ארה"ב".

 

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התייחסה לשרטוט שהציג ראש הממשלה מעל במת העצרת הכללית של האו"ם. לדבריה, "נתניהו הטיל 'פצצה' באו"ם, שעד הקיץ תהיה לאיראן פצצה. בהינף טוש אדום, נתניהו שרטט דיאגרמה שקדישמן היה מחוויר לידה. אצל נתניהו הכלכלה מתמצה בדיאגרמות, האבטלה קיימת בדיאגרמות, ועכשיו גם ההתגרענות האיראנית. הכול כשר כדי להלך אימים על העולם - גימיקים, דיאגרמות, ולהטוטים של יחסי ציבור לצורכי פוליטיקה פנימית, במקום ניהול דיפלומטיה עם אובמה בחדרי חדרים".

 

"תקיעת שופר להתעוררות העולם" 

נתניהו קיבל חיזוקים משרים בכירים שיושבים לצדו בשולחן הממשלה. יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר כי "אני מקווה שנאום נתניהו יהווה כתקיעת שופר להתעוררות העולם. יש לקוות כי נאומו של ראש ממשלת ישראל יעורר את העולם להבנה כי האיום האיראני הוא איום אמיתי. על האומות המאוחדות למלא תפקידם ההיסטורי, ולמצוא את הדרך לעצירת התגרענותה של איראן בטרם אפשרות שכזו לא תהיה יותר בנמצא".

 

המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון אמר כי "ראש הממשלה הבהיר באופן ברור את הסכנה הטמונה במשטר האיראני בכלל ואת הסכנה הטמונה במשטר האיראני עם יכולת גרעינית-צבאית בפרט. ראש הממשלה הסביר בנאומו את העובדה שלמרות ההסכמות

 בינינו לבין המערב בהובלת ארה"ב בנוגע למצב הפרויקט הגרעיני-צבאי באיראן וההסכמה לגבי היעד האסטרטגי למנוע מאיראן להיות גרעינית, ישנו ויכוח לגבי הצבת קו אדום ברור, ולכן הבהיר למה הוא מתכוון בקריאתו להצבת קו אדום שכזה".

 

יעלון אמר עוד כי "כל זה על בסיס הניסיון ההיסטורי בנוגע להצבת קווים אדומים למשטרים סוררים: במקומות שבהם הוצבו קווים אדומים אפשר היה לעצור את הרוע, וכשזה לא קרה, הרוע הספיק לקטול לא מעט חיי אדם. ראש הממשלה הבהיר עוד את הדחיפות לפעול מול האיראנים לנוכח התקדמות פרויקט הגרעין הצבאי, ואת חשיבות שילוב הידיים של העולם המערבי בראשות ארצות הברית כדי למנוע מהמשטר הסורר מטהרן ישיג נשק גרעיני-צבאי שיאיים על שלום העולם ויציבותו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האיור של נתניהו בעצרת הכללית
צילום: רויטרס
"לא הזדמן" לו לצפות בנאום של נתניהו. אובמה
צילום: EPA
"אצור קשר עם האיראנים כדי להמשיך את התהליך". אשטון
צילום: רויטרס
מומלצים