שתף קטע נבחר

צילום: AFP, AP

רומני מניף דגל לבן? "אובמה ינצח בעימות ה-1"

במטה הרפובליקני מנמיכים ציפיות לקראת העימותים - כך על פי מזכר שהגיע לידי CNN: "אובמה נואם מוכשר, בעל ניסיון בעימותים ואנו מצפים ל-90 דקות של התקפה מצדו שנועדה 'לקרוע' את יריבו". אבל הם אופטימיים: "העם האמריקני, ולא העימותים, יכריע את הבחירות ויבחר במיט רומני לנשיא"

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית מוותר מראש על העימותים הטלוויזיוניים? אם זה עדיין לא היה ברור שמיט רומני ואנשיו מנסים להנמיך ציפיות לקראת העימות הטלוויזיוני הראשון שייערך ביום ד' הקרוב בדנבר נגד הנשיא ברק אובמה, מטה הבחירות שלו הבהיר זאת באופן רשמי. בתזכיר על העימותים שחולק לאנשי הקמפיין של רומני והגיע בימים האחרונים לידי רשת CNN, היועצת הקרובה ביותר של רומני בת' מאיירס הציגה שורה של סיבות שבגינן הנשיא אובמה צפוי לצאת כמנצח בעימות הראשון.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

ניתן לקרוא את הכתבה גם באתר CNN

 

בין הנקודות שכתבה מאיירס בתזכיר:

"הנשיא אובמה נחשב במידה רבה לאחד המתקשרים הפוליטיים הכי מוכשרים בהיסטוריה המודרנית".

"יהיה זה העימות הנשיאותי אחד מול אחד השמיני במספר של אובמה בקריירה הפוליטית שלו. עבור מיט רומני, יהיה זה העימות הראשון".

"לפני ארבע שנים, ברק אובמה התמודד מול ג'ון מקיין על במת העימותים. לפי מכון הסקרים 'גאלופ', המצביעים ראו בו כמנצח בכל עימות בפער דו-ספרתי ובעימות אחד הוא ניצח בהפרש של 33 אחוזים".

 

גבר בעימותים אפילו על הפוליטיקאית המנוסה. אובמה וקלינטון (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
גבר בעימותים אפילו על הפוליטיקאית המנוסה. אובמה וקלינטון(צילום: איי אף פי)

 

עוד טענה מאיירס בתזכיר כי אובמה "ישתמש בכישרונות הרטוריים השופעים שלו ובניסיונו בעימותים למטרה אחת: לתקוף את מיט רומני". לדבריה, "אנו לגמרי מצפים ל-90 דקות של התקפה שנועדה 'לקרוע' את היריב שלו". עם זאת, היועצת הבכירה יצאה נגד הדעה הרווחת וסיכמה בתזכיר כי למעשה העימותים לא יכריעו את הבחירות: "הבחירות יוכרעו על ידי העם האמריקני".

 

המזכר המלא:

מאת: בת' מאיירס

לכבוד: בעלי עניין

תאריך: 27 בספטמבר, 2012

הנדון: העימותים הנשיאותיים 2012

 

"תוך כמה ימים, המושל רומני והנשיא אובמה ייפגשו על בימת העימותים הנשיאותיים.

הנשיא אובמה הוא נואם שזכה לשבחים בכל העולם ויש לו באמתחתו ניסיון בעימותים. עם זאת, הרקורד שהוא צבר בארבע השנים האחרונות - אבטלה גבוהה, מיסים נמוכים, עלויות אנרגיה גבוהות וחוב לאומי שיצא מכלל שליטה - מעיד כי הבחירות יהיו צמודות עד 6 בנובמבר".

 

מעכשיו והלאה, הנשיא אובמה והמושל רומני יערכו שלושה עימותים נשיאותיים. בעוד הסוגיות והעובדות עומדות לצדו של המושל רומני, הנשיא אובמה נכנס לעימותים אלה עם יתרון משמעותי בכמה חזיתות".

 

המצביעים כבר מאמינים - בפער של 25 אחוזים - שהנשיא אובמה עשוי לעשות עבודה טובה יותר בעימותים האלה. בהתחשב בכישרונות הטבעיים וה"פלפליות" הגדולה של הנשיא אובמה תחת האורות הבוהקים של בימת העימותים, אין זה מפתיע. הנשיא אובמה הוא נואם מחונן באופן ייחודי ונחשב במידה רבה לאחד המתקשרים הפוליטיים הכי מוכשרים בהיסטוריה המודרנית. יהיה זה העימות הנשיאותי אחד מול אחד השמיני במספר בקריירה הפוליטית שלו. עבור מיט רומני, יהיה זה הראשון".

 

"העובדות עומדות לצד רומני". באחד העימותים הרפובליקניים עם ריק פרי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"העובדות עומדות לצד רומני". באחד העימותים הרפובליקניים עם ריק פרי(צילום: AFP)

 

"לפני ארבע שנים, ברק אובמה התמודד מול ג'ון מקיין על בימת העימותים. לפי מכון הסקרים 'גאלופ', המצביעים ראו בו כמנצח בכל עימות בפער דו-ספרתי ובעימות אחד הוא ניצח בהפרש של 33 אחוזים. בפריימריז הדמוקרטיים ב-2008, הוא התמודד מול הילרי קלינטון, עוד מתמודדת מעוררת כבוד, התמודד מולה בעימותים של אחד מול אחד מספר פעמים ויצא כשידו על העליונה. לא רק שאובמה הרוויח ניסיון רב בעימותים האלה, הוא גם ניצח בהם בצורה מאוד נינוחה".

 

"אבל על מה הנשיא אובמה צריך לגבור? על הרקורד שלו. בהתבסס על הקמפיין שהוא ניהל עד כה, ברור שהנשיא אובמה ישתמש בכישרונות הרטוריים השופעים שלו ובניסיונו בעימותים למטרה אחת: לתקוף את מיט רומני. מאחר והוא לא ידבר - ואינו יכול לדבר - על הרקורד שלו, הוא ידבר על מיט רומני. אנחנו לגמרי מצפים ל-90 דקות התקפה שמטרתה 'לקרוע' את היריב שלו".

 

"אם הנשיא אובמה יהיה שלילי כפי שאנחנו מצפים, הוא יפספס הזדמנות לספר לעם האמריקני את החזון שלו לארבע השנים הקרובות ואת המדיניות שהוא הוביל. זאת לא הזדמנות שמיט רומני יפספס. הוא ידבר על הבחירה הגדולה בבחירות - הבחירה בין חזון הממשל המרכזי של הנשיא אובמה והחזון של רומני לחברה של הזדמנויות עם יותר מקומות עבודה, שכר גבוה יותר, כוח אדם משכיל יותר ומיליוני אמריקנים שייצאו ממעגל העוני ויהיו חלק ממעמד הביניים".

 

"עם זאת, הבחירות האלה לא ייקבעו על ידי העימותים. הן ייקבעו על ידי העם האמריקני. לא משנה מי ייצא מהעימותים האלה כשידו על העליונה, הם (האמריקנים) יודעים שאינם יכולים להרשות לעצמם ארבע שנים נוספות כמו ארבע השנים האחרונות. ובסופו של דבר הם יבחרו בעתיד טוב יותר על ידי בחירה במיט רומני לנשיא הבא שלנו".

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"האמריקנים לא יכולים להרשות לעצמם עוד 4 שנים כאלה". רומני
צילום: AP
"לנשיא יתרון בכמה חזיתות". היועצת הבכירה של רומני מאיירס
צילום: AP
אובמה הביס את מקיין בעימותים בפער דו-ספרתי
צילום: AP
מומלצים