שתף קטע נבחר

להתחיל מבראשית: לבנות את הקשר מחדש

בלימוד התורה, ממש כמו בנישואים, צריך להשקיע כדי שהקשר יהיה משמעותי יותר. עם סיום ספר דברים, מיד מתחילים את בראשית - כדי לתת לעצמנו עוד צ'אנס

מסורת יהודית עתיקה מלמדת אותנו כי כאשר מסיימים ללמוד באחד מספרי הקודש, נערכת מסיבה וסעודה לרגל האירוע. בדרך כלל נערכת מסיבה זו ברוב עם, ואולם אין אנו מסתפקים בחגיגה, אלא קבוצת הלומדים ממהרת להתחיל ספר נוסף מחדש.

 

הכול על שמחת תורה בעמוד מיוחד, בשיתוף "צהר": איך כותבים ספר תורה? צפו  

 

כך קורה גם בשמחת תורה. מיד עם תום קריאת הפסוקים האחרונים של ספר דברים, המסיים את התורה, אנו ממהרים להוציא ספר נוסף שבו נתחיל מיד בקריאת הפרק הראשון של ספר בראשית. הקהל לא ימתין לשבת הקרובה, שבה מתחילה קריאת התורה כסדרה באופן רשמי, אלא מבקש להצמיד את התחלת ספר בראשית לסוף ספר דברים.

 

קרוב לוודאי כי סיבות רבות למנהג זה, שקנה לו אחיזה בכל תפוצות ישראל בשמחת תורה. ננסה לעמוד על הסבר אחד אפשרי. 

 

 

מנהג מיוחד נוסף המאפיין את חגיגות סיום התורה הוא התואר הניתן למי שעולה לסיים את התורה ולזה שקורא את הפסוקים של ספר בראשית - לאחד קוראים חתן תורה, ולשני חתן בראשית. העולים לתורה מוזמנים אחרי תיאורי הלל ושבח לפועלם ומעשיהם במהלך השנה, ואז ברוב כבוד והדר, הם נגשים לעלות לתורה (מאוחר יותר יצטרכו להעניק קידוש מכובד לקהילה עבור הכבוד לו זכו).

 

יש הגורסים כי במקור השם היה "חתם תורה", בשל היות הקורא חותם את התורה, וממנו השתבש לחתן. ייתכן, ומכל מקום, השם השגור בפי האומה הוא חתן. מה שמעיד על קשר עמוק של אהבה וחיבה בין לומדי התורה וקוראיה לבין התורה עצמה.

 

קול ששון וקול שמחת תורה

מה ראו לכרוך בעמנו בין חתונה לבין שמחת התורה? אחד ממרכיבי השמחה בעולם של נישואין נעוץ בהכרה כי אפשר להתחדש ולבנות כל הזמן. אי-אפשר לבנות קשר עמוק על סמך אהבת נעורים בלבד. בני זוג חייבים להעמיק את קשריהם כל העת כדי שאהבתם תפרח. גם כאשר יש לא מעט אכזבות

במהלך החיים, התקווה הגדולה של בני הזוג היא שימצאו את הכוחות בתוכם לבנות שוב.

 

זוגות רבים יודעים כי ככל שהשקיעו יותר בבניין הקשר ביניהם, כך בחלוף השנים התייצב והעמיק הבית שבנו. ייתכן כי מה שגורם לשמחה הגדולה בסיום התורה אינה רק תחושת הסיפוק על כך שהצלחנו לסיים את הספר הגדול שבו עסקנו במהלך השנה שחלפה, חלק מהשמחה נעוץ בידיעה כי ניתן עכשיו להצטרף ולהתחיל הכל מחדש.

 

במהלך השנה שחלפה אולי לא תמיד הגענו בזמן לקריאת התורה, אולי לא עקבנו אחר כל הפרשות בריכוז רב, שמא לא העמקנו די הצורך. והנה ניתנת לנו הזדמנות חדשה. להתחיל הכל מבראשית, לחפש הבנות חדשות, אולי פרשנים חדשים שאליהם לא נחשפנו בעבר. והעיקר, להאמין בקשר עם התורה, להאמין ביכולת לבנות את הקשר מחדש.


פורסם לראשונה 03/10/2012 21:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר
מומלצים